7 mýtov o tom, ako vyvolať menštruáciu: Funguje citrón a ocot?

Perióda môže ženám spôsobovať mnoho rôznych komplikácií. Napríklad pri plánovaní dovolenky. Nie nadarmo potom hľadajú metódy, ako vyvolať menštruáciu skôr. Niektoré ženy dokonca nechcú na nič čakať, takže hľadajú tipy, ako vyvolať menštruáciu hneď. Naozaj ale môžu babské rady na vyvolanie menštruácie fungovať, alebo ide len o mýtus? A ak niečo funguje, tak čo?

Niektoré ženy, ktoré nemajú prístup k antikoncepcii (alebo sa dôsledne chránia, ale aj napriek tomu dôjde k jej zlyhaniu), môžu hľadať rady, ako vyvolať oneskorenú menštruáciu. (Čomu sa vo veľkom venovali aj naše babičky a prababičky, ale aj ženy v dávnych dobách našej histórie, ktoré nemali kontrolu nad tým, koľko detí by si priali mať a kedy.) Lenže, čo sa budeme rozprávať, doma máme len veľmi málo možností. Aj to ale niektoré ženy neodradilo od toho, aby skúšali naozaj potrhlé metódy, z ktorých niektoré im môžu v extrémnom prípade aj ublížiť.

Má vôbec zmysel sledovať návody na to, ako rýchlo vyvolať menštruáciu? A naozaj je potrebné sa po vysadení antikoncepcie nejako znepokojovať tým, že menštruácia prichádza nejako neskôr?

Menštruácia pod kontrolou

Začneme tým, že my ženy nemáme menštruáciu pod kontrolou, a to ani keď sa o to naozaj veľmi snažíme. Jedinou možnosťou, ktorá nám to umožňuje, je užívanie hormonálnej antikoncepcie. Aké iné lieky pomáhajú? Teoreticky ešte tie, ktoré dokážu menštruáciu o niekoľko dní oddialiť. Medzi ne patrí napríklad Norethisteron. Tento liek sa vydáva na recept a mal by sa užívať len v skutočne krajnej núdzi, alebo na odporúčanie lekára. (To isté platí o injekcii na vyvolanie menštruácie, ktorá sa aplikuje len v naozaj opodstatnených prípadoch.)

Čo sa týka menštruácie po vysadení antikoncepcie, počítajte s tým, že váš cyklus bude menej pravidelný a pravdepodobne aj menej komfortný. (Počítajte so silnejším PMS, náladovosťou, väčším rizikom kŕčov a ďalšími typickými prejavmi, ktoré všetky dobre poznáme.) To, že máte menštruáciu namiesto po 28 dňoch napríklad po 32 však neznamená, že je niekde nejaký problém, pravdepodobne máte dlhší cyklus od prírody, len pri užívaní tabliet sa nemohol úplne prejaviť.

Mýty ako vyvolať menštruáciu

Vitamín C

7 mýtov o tom, ako vyvolať menštruáciu: Funguje citrón a ocot?

Vitamín C je náš dobrý kamarát, pretože je to dôležitý antioxidant, ktorý nás chráni pred zlovoľným vyčíňaním voľných radikálov a podporuje normálny stav imunitného systému. Na druhú stranu, jeho zvýšený príjem vám menštruáciu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyvolá. Nadmerný prísun tohto vitamínu navyše môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. (Hoci ide o vitamín rozpustný vo vode, ktorý sa odvádza z tela močom, jeho naozaj veľké množstvo by mohlo byť potenciálne nebezpečné.) S citrónmi to teda nepreháňajte.

Ananás

Ananás obsahuje bromelaín, ktorý si veľa ľudí spája s chudnutím. V skutočnosti môže tento enzým spôsobiť redukciu zápalov. Neexistujú ale žiadne dôkazy na to, že by vám mal pomôcť naštartovať menštruáciu. Preto si ananás dávajte len na chuť.

7 mýtov o tom, ako vyvolať menštruáciu: Funguje citrón a ocot?

Zázvor

Ďalším bájnym prostriedkom na vyvolanie menštruácie je zázvor. Opäť ale neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by dokázali tento jeho účinok na ženské telo potvrdiť. Na druhú stranu, jeho príjem vám môže pomôcť od menštruačných kŕčov a nevoľnosti, takže naň taktiež nemožno zanevrieť. (Ale z úplne iného dôvodu.)

Kurkuma

Opäť mytický prostriedok na vyvolanie menštruácie, o ktorom ale prakticky nikto nevie, že by práve na tento problém fungoval. Vzhľadom na to, že kurkuma je zdraviu prospešná, určite je vhodné ju konzumovať v pripravených jedlách a nápojoch. S vyvolaním menštruácie by sme ale nepočítali.

Ploštičník hroznatý

7 mýtov o tom, ako vyvolať menštruáciu: Funguje citrón a ocot?

Ploštičník hroznatý sa používa pri zvýšení komfortu v rámci ženského reprodukčného zdravia. Neexistujú ale dôkazy, že by nejako ovplyvňoval hormón, ktorý stimuluje folikuly. Tiež myslite na to, že táto bylinka má interakcie s niektorými liekmi, ktoré môžete brať. Preto s ňou nezaobchádzajte bez rozmyslu.

Angelika čínska

Táto bylinka sa odporúča menštruujúcim ženám a ženám v období menopauzy. Údajne má spúšťať menštruáciu tým, že zlepšuje prekrvenie panvy. Tiež by mala podporovať kontrakcie maternice. Z toho dôvodu sa jej užívanie neodporúča tehotným ženám.

Ocot

Niektoré ženy veria, že im pomôže vyvolať menštruáciu ocot. Opäť ide ale o ničím nepodloženú radu. Zvýšená konzumácia octu navyše môže mať vážne zdravotné následky.

Veríte mýtom o vyvolaní menštruácie? Ak nie, akú najväčšiu fámu ste na túto tému počuli?

Nepřehlédněte:  Kedy začína menopauza: Prejavy, na čo sa pripraviť, čo pomáha

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/womens-health/induce-period – Ako vyvolať menštruáciu (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324830 – Ako urýchliť príchod menštruácie (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár