Ako na pätovú ostrohu: liečba, bylinky, babičkovské rady

Nohy by mali slúžiť na to, aby sme sa bezpečne dostali z bodu A do bodu B. Ich prirodzená funkcia sa však môže časom zhoršiť. Najmä ak sa vám na nohe objaví pätná opora. Ako sa vám s tým žije? Povieme vám to v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Pätná ostroha je zdravotný problém spôsobený výrastkom, ktorý vyzerá ako iná kosť. Tvoria ho vápenaté usadeniny. V extrémnych prípadoch môže tento rast dosiahnuť až 1,3 cm. Pätná opora zároveň nemusí byť viditeľná voľným okom.

Z tohto dôvodu je niekedy ťažké odhaliť pätové ostrohy. Okrem toho nemusí vždy spôsobovať bolesť a iné problémy svojmu majiteľovi.

Ako sa prejavuje pätová opora? A dá sa to nejako zmierniť?

Príznaky pätovej ostrohy

príznaky pätovej ostrohy

Nie všetky prípady pätných ostroh majú špecifické príznaky, ktoré môžete sledovať pri ich zisťovaní. Mnohým ľuďom to však spôsobuje problémy.

Medzi jeho najčastejšie príznaky patria:

 • Bolesť
 • Zápal
 • Pätový ostrov
 • Citlivosť na dotyk
 • Pocit tepla

Pätné ostrohy sú spôsobené dlhodobým zaťažením svalov a väzov. Nie je to však stav, ktorý sa objaví zo dňa na deň. Väčšinou sa tento problém vytvorí časom. Medzi najčastejších vinníkov vzniku pätných ostroh patrí nosenie nevhodnej obuvi. Na vine je aj dlhodobá chôdza alebo športová aktivita (beh, skákanie po tvrdom povrchu atď.).

Diagnostika a liečba

Diagnostika a liečba pätovej ostruhy

Pätná opora sa môže objaviť celkom náhodne, napríklad pri röntgenovom vyšetrení nohy. Ak však máte dlhodobé problémy neznámeho pôvodu, je najlepšie objednať sa k ortopédovi. Okrem röntgenového vyšetrenia vykoná aj fyzikálne vyšetrenie vašej nohy. Keďže je špecialista na dolné končatiny, dokáže problém s ostruhou odhaliť pohmatom.

Ak je váš problém s pätnou ostrohou veľmi obmedzujúci, môže vám ponúknuť pravidelné injekcie, ktoré môžu znížiť bolesť a zápal. Odporúča sa tiež užívať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Dobrým tipom sú aj ortopedické vložky do topánok. Posledným možným riešením je operácia pätovej ostruhy.

Bylinky a babské rady

bylinky na pätách a rady pre ženy

Používanie studených obkladov môže uľahčiť život s pätnou ostrohou. Nezabudnite však, že obklad by mal byť zabalený (aspoň) v uteráku a nemal by sa aplikovať dlhšie ako 15 minút. Môžete tiež vyskúšať strečingové cvičenia na pätovú ostruhu. Pred ich vykonaním na vlastnú päsť je však najlepšie navštíviť skúseného fyzioterapeuta. Netreba zabúdať ani na pozitívny účinok odpočinku.

Tí, ktorí majú radi prírodné prostriedky na riešenie svojich problémov, môžu vyskúšať aj aplikáciu esenciálnych olejov.

Má dobrú povesť:

 • Bergamotový olej
 • Eukalyptus
 • Feniklový olej
 • Levanduľový olej
 • Rozmarínový olej
 • Tymiánový olej

Keďže používanie olejov na pokožku môže spôsobiť alergické reakcie, odporúča sa najprv naniesť olej na malý kúsok pokožky. Ak sa do niekoľkých hodín nevyskytne žiadna alergická reakcia, malo by byť použitie bezpečné. Nezabudnite tiež, že oleje si vyžadujú nosný olej. V tomto smere vám dobre poslúži napríklad olivový olej. Môžete tiež vyskúšať obklady zo smrekovca a buka.

Už ste sa niekedy stretli s pätnými ostrohami? Ak áno, ktorý liek vám najviac pomohol?

Nepřehlédněte:  Crohnova choroba: Príznaky, príčiny a liečba

Zdroje informácií


https://www.healthline.com/health/heel-spurs
– Všetko o pätovej ostrohe (anglicky)


https://www.healthline.com/health/heel-spur-treatment
– Prostriedky na úľavu od pätovej ostrohy (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár