Ako rýchlo rastú vlasy? A čo rýchlosť ich rastu ovplyvňuje?

Dlhé vlasy sú jedným z atribútov ženskosti. Je preto pochopiteľné, že sa snažíme všetkými možnými prostriedkami zaistiť, aby dosiahli maximálnu možnú dĺžku. Nie každý je ale k dlhej hrive geneticky predurčený. Navyše, niekedy sa dopúšťame hriechov, ktoré rast vlasov spomaľujú alebo dokonca zastavujú. Nižšie si preto povieme, ako to robiť správne.

Vlasy sú síce vo svojej podstate mŕtve tkanivo, ale má dôležitú funkciu. Chráni hlavu pred slnečným žiarením a zabraňuje úniku tepla z hlavy počas zimných mesiacov. Tiež sa jej ale pripisuje estetická funkcia. Prečo by sme inak nosili komplikované účesy?

Na druhú stranu, to že má väčšina z nás vlasy, z nás nerobí expertov na správnu starostlivosť. Vlastne je to skoro presne naopak. (Podobne, ako to možno sledovať v otázke starostlivosti o zuby.) Nevieme, aké potraviny majú na rast vlasov a ich vzhľad vplyv. Tiež si mnohokrát neuvedomujeme, ako im škodíme pravidelnou tepelnou úpravou.

Nižšie vám preto povieme, ako sa dá prekliatie pomaly rastúcich vlasov zlomiť.

Rýchlosť rastu vlasov

čo ovplyvňuje rast vlasov

V priemere nám za mesiac vyrastie 1,26 cm vlasov . Za celý rok je to potom (približne) 15,24 cm . Nie každému ale rastú vlasy rovnako rýchlo . Vplyv na ich aktivitu má napríklad vek, náš celkový zdravotný stav a typ vlasov.

V priebehu svojho životného cyklu vlasy prechádzajú niekoľkými fázami, ktoré trvajú inak dlhú dobu, av priebehu ktorých sa dejú odlišné procesy.

Životný cyklus vlasu delíme na:

  • Anagén (fáza aktívneho rastu, ktorá trvá 2-8 rokov)
  • Katagén (vlasy prestanú rásť, fáza trvá 4-6 týždňov)
  • Telogén (vlasy padajú, trvá to okolo 2-3 mesiacov)

Na hlave priemerného človeka je 90-95% vlasov vo fáze anagén. Zvyšok vlasov sa teda nachádza vo fáze, kedy prestávajú rásť, alebo vypadávajú. V priemere každý z nás stratí za deň 100-150 vlasov.

Je možné podporiť anagén?

ako rýchlo rastú vlasy

Pokiaľ toto čítate, potom je úplne pochopiteľné, že sa sami seba pýtate, či je možné podniknúť niečo, čo by podporilo vaše vlasy počas prvej rastovej fázy. Pravda je však taká, že odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoznačná. Dĺžka fázy rastu závisí od dĺžky vašich vlasov a od stavu vašich vlasových vačkov.

Všeobecne sa ale odporúča zamerať sa na kvalitu vašej každodennej výživy . V jedálničku by vám nemali chýbať nenasýtené mastné kyseliny omega 3. Ďalej majte stály prísun zinku, vitamínov skupiny B, vitamínu C, vitamínu D a železa.

Ďalej vlasom prospeje aplikácia esenciálnych (kozmetických) olejov . Skúsiť sa dá zábal z olivového oleja, kokosového oleja alebo rozmarínového oleja (ten sa ale väčšinou aplikuje priamo na pokožku hlavy). Rast vlasov môže podporiť aj šampón s kofeínom a šampón s chinínom.

Toto má na rast vlasov negatívny vplyv

Ako rýchlo rastú vlasy? A čo rýchlosť ich rastu ovplyvňuje?

Niekedy sa môže človek snažiť ako chce, ale stav vlasov je čím ďalej tým horší. Samozrejme, niekedy za to môže nesprávna starostlivosť. Nie všetky faktory, ktoré majú na tento stav vplyv, ale môžeme ovplyvniť. Takže to neberte ako svoje osobné zlyhanie.

Vlasy sa môžu meniť v závislosti od:

  • Stresové záťaži
  • Hormonálnych zmenách
  • Genetike
  • Rodinné anamnéze
  • Porušenie vlasových vačkov (v takom prípade hovoríme o tom, že prešli traumou)
  • Vašom aktuálnom zdravotnom stave

Aby sa mali vaše vlasy dobre, absolvujte dôkladnú zdravotnú prehliadku u vášho lekára. Na vine totiž môže byť alopécia, alebo problém so štítnou žľazou. Tiež sa skúste menej stresovať. (Skúste mindfulness, jogu a meditáciu.)

Vlasom nerobí dobre ani častá tepelná úprava, časté umývanie (ešte ku všetkému v horúcej vode) a časté odfarbovanie a farbenie.

Čo sa týka vypadávania, negatívny vplyv môže mať aj nosenie príčeskov a naviazaných vlasov a nosenie copov. Špeciálne, ak majú gumičky kovové časti, ktoré môžu poškodzovať štruktúru vlasov.

Máte nejaké vlastné tipy, ako sa dá urýchliť rast vlasov? Ak áno, prezradíte nám ich?

Nepřehlédněte:  Nie a nie zaspať? Skúste týchto 7 byliniek na hlboký spánok

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/grow-hair-faster – Všetko o raste vlasov (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth – Najlepšie potraviny pre rast vlasov (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hair-stopped-growing – Keď vlasy prestanú rásť (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár