4 tipy, ako prirodzene zvýšiť hladinu estrogénu u žien

Menopauza je pre mnohé ženy veľkým strašiakom, pretože jej príchod obvykle sprevádza široké spektrum nežiaducich prejavov. Prvým štádiom je premenopauza, v priebehu ktorej môže dochádzať k prvým, avšak málo viditeľným, zmenám, ktoré sa postupom času zhoršujú. Môžu pomôcť bylinky na menopauzu? A ako sa nedostatok estrogénu v organizme žien prejavuje?

Nech už na to máme akýkoľvek názor, faktom je, že ženské telo je v priebehu života do veľkej miery ovládané hormónmi, ktoré umožňujú počať, donosiť zdravé dieťa a následne ho dojčiť. Tento proces sa neustále opakuje, a to až do doby, keď udrie klimaktérium.

Zatiaľ čo príznaky nedostatku progesterónu nie sú v spoločnosti až tak diskutované (a ktorý je pritom dôležitý pre udržanie tehotenstva), o nedostatku estrogénu sa síce hovorí viac, ale mnoho žien tápe v tom, ako takú situáciu majú správne riešiť. Keďže medzi príznaky menopauzy patria napríklad návaly tepla , potenie v noci, nespavosť, rýchlejšie búšenie srdca, náladovosť, priberanie, nechuť na sex a nedostatok energie, je dôležité sa dostatočne informovať o všetkých existujúcich možnostiach, ktoré môžu zvýšiť váš životný komfort.

Potraviny na podporu estrogénu

4 tipy, ako prirodzene zvýšiť hladinu estrogénu u žien

V tomto ohľade budeme hovoriť hlavne o takých, ktoré obsahujú fytoestrogény. Fytoestrogény sú látky rastlinného pôvodu, ktoré majú podobnú štruktúru ako ženský pohlavný hormón estrogén. V súvislosti s nimi sa často hovorí o lignanoch a izoflavónoch. Tieto látky môžu pomáhať udržiavať normálnu hladinu cholesterolu, normálny stav kostnej hmoty a ďalšie, takže pre ženy v pokročilom veku je ich príjem jednoznačne žiaduci.

Čo sa týka konkrétnych potravín, skúste:

 • Sóju a výrobky z nej
 • Ľanové semienko
 • Sezamové semienko
 • Strukoviny (napríklad cícer)

Vitamíny a minerály

Na normálnu hladinu estrogénu v tele majú pozitívny vplyv aj niektoré vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité aj kvôli udržovaniu ďalších telesných procesov.

Medzi najväčších pomocníkov patria:

 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín D
 • Bór

Pokiaľ si teda chcete uľaviť od nepríjemných príznakov menopauzy, okrem fytoestrogénov by ste mali pracovať aj na doplnení týchto kľúčových látok.

Bylinky na menopauzu

4 tipy, ako prirodzene zvýšiť hladinu estrogénu u žien

Metóda, s ktorou ste sa už v priebehu času už najskôr zoznámili, je používanie byliniek na menopauzu, ktoré môžu mať tiež pozitívny vplyv na podporu normálnej hladiny energie, na lepšiu koncentráciu, na sexualitu a na celkovú duševnú pohodu. Ktoré to ale sú?

Medzi najznámejších spojencov menopauzálnych žien patrí červená ďatelina, ploštičník hroznatý, drmek obyčajný, ženšen pravý, ľan siaty, smldinec chlpatý a ďalšie. Do úvahy môže pripadať aj valeriána lekárska, ktorá sa spája s podporou duševnej relaxácie a spánku , ktorá môže mať v tomto životnom období zhoršenú kvalitu.

Prípadne vám môže pomôcť aj ľubovník bodkovaný, ktorý sa považuje za prírodné antidepresívum, ktoré môže podporiť lepšiu náladu. Dávajte ale dobrý pozor, kedy po nej siahnete. V prípade, že patríte medzi užívateľky hormonálnej antikoncepcie, vyhnite sa jej oblúkom, pretože môže spôsobiť jej zlyhanie. (Keďže otehotnieť môžete, hoci s malou pravdepodobnosťou, aj vo vyššom veku, rozhodne sa to neoplatí riskovať.)

4 tipy, ako prirodzene zvýšiť hladinu estrogénu u žien

Prípravky na menopauzu (doplnky stravy)

V neposlednom rade môžete vyskúšať aj prírodné doplnky stravy na menopauzu , ktoré vám môžu ponúknuť pomerne pestré kombinácie látok, ktoré sa vo svojich účinkoch podporujú navzájom. Najlepšie však bude, keď si zvolíte taký výživový doplnok pre ženy, ktorý obsahuje komplex niekoľkých zložiek. Tie jednodruhovia by nemuseli na silu vašich problémov stačiť.

Riaďte sa aj tým, či kombinujú bylinky na menopauzu aj s vitamínmi a ďalšími látkami, ktoré môžu podporiť normálny stav kostí, vlasov, pokožky atď.

V ich zložení hľadajte:

 • Vitamín K2
 • Vitamín D3
 • Vápnik
 • Horčík
 • Vitamíny skupiny B
 • Zinok
 • Drmček obyčajný
 • Červený ďatelina
 • Anjeliku
 • Ploštičník hroznatý
 • Ženšen pravý
 • Macu peruánsku

A mnoho ďalších, vrátane látok, o ktorých sme hovorili vyššie, a prípadne aj DHEA. Tiež počítajte s tým, že doplnky stravy s obsahom všetkých týchto látok budete musieť užívať dlhodobo. Ich účinok sa totiž obvykle prejaví až s postupujúcim časom.

Úspešnosť svojej misie si môžete poistiť ešte tým, že urobíte ďalšie zmeny životného štýlu, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie a pohodu. Skvelou voľbou môže byť hormonálna joga. Tiež pomáha dostatočne dlhý spánok, redukcia stresu a zdravší jedálniček. V prípade, že vás trápi vaginálna suchosť, riešením môže byť používanie lubrikantu, ktorý vám pomôže znížiť trenie pri intímnych chvíľach. Ako teda vidíte, riešenie existuje, takže sa ani v zrelom veku nemusíte zbytočne trápiť.

Zdroje informácií

Nepřehlédněte:  Ako rýchlo rastú vlasy? A čo rýchlosť ich rastu ovplyvňuje?

https://www.wikiskripta.eu/w/Fytoestrogény – Fytoestrogény (slovensky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/low-progesterone – Nízka hladina progesterónu (anglicky)

https://www.everlywell.com/blog/womens-fertility/how-to-increase-estrogén-naturally/ – Ako zvýšiť estrogén (anglicky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/how-to-increase-estrogén – 12 tipov na zvýšenie estrogénu (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár