Alkalická voda – pravda o jej účinkoch

Alkalická voda – pravda o jej účinkoch

Alkalická voda v posledných rokoch získala popularitu – od nadšencov zdravého životného štýlu až po profesionálnych športovcov, či už ide o alkalickú stravu, alebo o snahu podporiť hydratáciu. Aj superhviezdy z NBA ako Carmelo Anthony a LeBron James sú fanúšikovia alkalickej vody. Niektorí profesionálni hráči dostávajú viac ako pol tucta alkalických prípravkov s vodou, ktorú im dodávajú každý mesiac priamo domov.

 

Je pravda, že pH vášho tela zohráva dôležitú úlohu v celkovom zdraví. Štandardná západná strava je plná rafinovaných cukrov, hydrogenovaných olejov, sodíka, kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy, chemickými prísadami, pesticídmi, syntetickými hormónmi, ktoré prispievajú k acidóze.

 

Niektorí tvrdia, že alkalická voda – alebo voda s vysokým pH – je najlepšou vodou na pitie, pokiaľ ide o zdravie. Odvolávajú sa na dlhý zoznam alkalických vôd, ktoré prinášajú výhody od chudnutia až po odolnosť voči rakovine.

Je alkalická voda naozaj taký fenomén ako sa o nej tvrdí?

Pozrime sa na to bližšie a odhaľme pravdu.

 

Čo je to alkalická voda?

 

Alkalická voda je typ vody s vyšším pH ako bežná voda. Je to miera kyslosti – nízka hodnota pH znamená kyslé látky, zatiaľ čo vyššie pH zásadité (alkalické). Príliš veľa vodíkových iónov znamená, že bunky majú k dispozícii menej kyslíka, čo vedie k vyššej kyslosti. Menej vodíkových iónov znamená, že je k dispozícii viac kyslíka, čo vedie k viac alkalickému alebo zásaditému stavu. Nie je doposiaľ známe žiadne ochorenie, ktoré môže prežiť v alkalickom (zásaditom) prostredí.

 

Keďže má alkalická voda vyššiu úroveň pH, ​​je údajne výhodnejšia a zdraviu prospešnejšia ako vaša obyčajná voda z vodovodu. Úroveň pH alkalickej vody je okolo 8 alebo 9, zatiaľ čo pH obyčajnej vody je zvyčajne bližšie k hodnote 7 alebo menej. Tiež sa hovorí, že alkalická voda ponúka viac kľúčových minerálov (vápnik, draslík, sodík a horčík), ktoré telo potrebuje pre správne fungovanie.

 

pH stupnica

 

V priemere by mala byť hladina pH vašej krvi približne 7,365 na stupnici od 0-14.

 

Alkalické zlúčeniny pufrujú (tlmia) tvorbu kyseliny v krvi so štyrmi hlavnými minerálmi – vápnikom, horčíkom, sodíkom a draslíkom – ktoré spolupracujú na udržaní zdravého a správneho fungovania organizmu.

 

Vápnik posilňuje naše kosti a podporuje zdravý obehový systém.

Horčík pomáha premeniť jedlo na energiu a pracuje na udržiavaní funkcie svalov, nervov, srdca a obličiek.

Sodík kontroluje krvný tlak, vyrovnáva tekutiny v tele a ovplyvňuje pohyb svalov.

Draslík pomáha udržiavať relaxáciu svalov a kontrakciu, čo je mimoriadne dôležité pre srdce a tiež pomáha pri trávení a eliminácii tekutín.

Telo tvrdo pracuje na prirodzenom udržiavaní krvi v alkalickom stave a využíva uložené rezervy, kedykoľvek je to potrebné, aby bol organizmus vyvážený.

 

Alkalická voda – pre a proti

 

Bohužiaľ, výskum je obmedzený na potenciálne výhody alkalickej vody. Nielen to, ale mnohé zdroje sa vyhýbajú podloženým tvrdeniam v snahe predať drahé alkalické vodné filtračné systémy namiesto toho, aby spotrebiteľom poskytovali zdravotné informácie založené na dôkazoch.

 

To znamená, že ľudia v prospech alkalickej vody tvrdia, že poskytuje rad zdravotných výhod. A to, že zvyšuje metabolizmus, spomaľuje rednutie kosti, spomaľuje starnutie a zlepšuje vstrebávanie živín neutralizáciou kyseliny v krvi, ktorá spôsobuje ochorenie.

 

Na druhej strane protichodná strana súhlasí s tým, že alkalická voda môže mať zdravotné prínosy, ale nie je jasné, či výhody alkalickej vody pochádzajú z vysokej úrovne pH samotnej vody alebo minerálov, ktoré obsahuje. Ich varovanie pre všetkých: Buďte obozretní o zdravotných tvrdeniach, ktoré môžu znieť príliš dobre, aby boli pravdivé, a pamätajte na to, že všetky alkalické vody a systémy ionizátorov alkalickej vody nie sú rovnaké.

 

Alkalizácia tela a všetkých jeho orgánov je zložitá. Odporcovia alkalickej vody pripomínajú, že pitie alkalickej vody nemusí byť odpoveďou na vaše nízke hodnoty pH. Navyše, ľudské telo nebolo vytvorené, aby žilo v neustále zásaditom (alkalickom) stave.

Neustále vysoké množstvo zásaditej vody môže narušovať jemnú rovnováhu vášho tela, čo je škodlivé pre vaše zdravie.

 

Alkalická voda /vs./ štruktúrovaná voda /vs./  voda z vodovodu /vs./ minerálna voda

 

V dnešnej dobe si môžete vyberať z veľkého množstva produktov vo vašom supermarkete, od alkalickej vody po štruktúrovanú a minerálnu vodu.

 

Klasická čistá voda vo fľašiach typicky obsahuje čistenú vodu, ktorá je vyrobená z vodovodnej vody, ktorá bola prefiltrovaná procesom nazývaným reverzná osmóza, ktorá odstraňuje nečistoty a mikroorganizmy. Stopové množstvá minerálov sa nachádzajú v tejto forme vody, vrátane vápnika, horčíka, draslíka a sodíka. Čistená voda má všeobecne kyslé alebo neutrálne pH 7,0 alebo nižšie.

Minerálna voda na druhej strane pochádza z minerálneho prameňa a typicky obsahuje rôzne minerály, ako sú soli a zlúčeniny síry. Je k dispozícii v rôznych odtieňoch a žiarivých farbách, ktoré sú klasifikované podľa toho, či obsahujú alebo neobsahujú plyny oxidu uhličitého. Rovnako ako alkalická voda, môže pomôcť dodávať dôležité minerály, ktoré sú prospešné pre zdravie.

Štruktúrovaná voda je druhom vody, ktorá nebola filtrovaná alebo spracovaná, takže je prakticky totožná s vodou, ktorá sa nachádza v prírode. Predpokladá sa, že má vyššiu energiu a hovorí sa, že je “optimálne nabitá” a pomáha našim bunkám fungovať efektívnejšie. Rovnako ako alkalická voda má optimálne pH a tvrdí sa, že prináša úžitok pre všetko od úrovne energie po trávenie a náladu.

 

5 výhod alkalickej vody

 

  1. Zlepšuje obeh krvi
  2. Znižuje pálenie záhy
  3. Zvyšuje hydratáciu
  4. Reguluje hladinu cukru v krvi
  5. Podporuje zdravie kostí

 

1. Zlepšuje obeh krvi

Niektoré výskumy naznačujú, že alkalická voda môže zlepšiť cirkuláciu, čo umožní, aby krv pretekala ľahšie cez vaše telo, aby dodala kyslík a dôležité živiny do vašich tkanív. Predpokladá sa, že účinkuje znížením viskozity alebo hustoty krvi, čo zefektívňuje prechode krvi.

 

Toto bolo preukázané vo vedeckej štúdii z roku 2016 uverejnenej vo vestníku Medzinárodnej asociácie pre športovú výživu, ktorá poskytla 100 zdravým dospelým ľuďom buď klasickú čistú vodu alebo alkalickú vodu na rehydratáciu po namáhavom cvičení. Zaujímavé je, že tí, ktorí pili alkalickú vodu, zaznamenali 6,3 percentný pokles hustoty krvi v porovnaní s poklesom viskozity len o 3,36% u tých, ktorí pili bežnú vodu.

 

2. Znižuje pálenie záhy (reflux)

Reflux, tiež známy ako GERD, je stav, v ktorom sa žalúdočná kyselina pohybuje späť do pažeráka, čo spôsobuje príznaky kyslého refluxu, ako je pálenie, nadúvanie a nevoľnosť. Pepsín, enzým zodpovedný za rozklad bielkovín, zohráva kľúčovú úlohu pri refluxoch kyseliny a spúšťa tieto  príznaky.

 

Alkalická voda môže mať priaznivý účinok na neutralizáciu pepsínu a zníženie symptómov. Jedna vedecká štúdia z Inštitútu hlasu v New Yorku ukázala, že alkalická voda s pH 8,8 pomohla deaktivovať pepsín, čo potenciálne prinášalo terapeutické výhody tým, ktorí trpia refluxom kyseliny.

 

Je však dôležité mať na pamäti, že blokovanie pepsínu pôsobí ako dočasná pomoc na skutočný základný problém vzniku refluxu. Zatiaľ čo zásaditá voda môže pomôcť pri zmierňovaní príznakov, nemusí to vlastne liečiť podstatu samotného refluxu kyseliny.

 

3. Zvyšuje hydratáciu

Dobrá hydratácia je rozhodujúca pre celkové zdravie. Príjem dostatočného množstva vody reguluje teplotu tela, pomáha transportovať živiny a pomáha pri vylučovaní odpadu z vášho organizmu.

 

Predpokladá sa, že alkalická voda zvyšuje hydratáciu ešte viac ako štandardná pitná voda. Štúdia uverejnená v časopise Journal of the International Society of Sports Medicine ukázala, že pitie alkalickej vody počas dvoch týždňov nielenže zvyšuje zásaditosť v krvi a moči, ale zlepšuje aj stav hydratácie vo väčšej miere ako pitie klasickej vody z vodovodu.

 

4. Reguluje hladinu cukru v krvi

Neustále vysoká hladina cukru v krvi môže mať veľký vplyv na vaše zdravie, s vedľajšími účinkami od väčšieho smädu, bolesť hlavy, únavu až po vážnejšie, dlhodobé dôsledky, ako je zhoršené videnie a poškodenie nervov.

Hoci výskum je obmedzený, niektoré predbežné výskumy zistili, že alkalická voda pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a podporuje lepšie zdravie. Jedna šesťmesačná štúdia v Číne ukázala, že pitná alkalická voda preukázateľne znižuje a normalizuje hladinu cukru v krvi.

Vedecký pokus, ktorý sa uskutočnil na Oddelení manažmentu obezity Dongduk Women’s University (Univerzita pre výskum obezity) bol publikovaný v Life Sciences, tiež zistil, že alkalická voda mala anti-diabetické účinky. Uvádza, že znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje glukózovú toleranciu.

 

5. Zlepšuje zdravie kostí

Ukázalo sa, že príliš kyslá strava spôsobuje rednutie kostí zvýšeným vylučovaním vápnika močom. Alkalická strava na druhej strane zabraňuje vylučovaniu a pomáha zachovávať zdravie kostí.

 

Niektoré vedecké výskumy naznačujú, že alkalická voda pomáha udržiavať silu kostí tým, že ovplyvňuje určité hormóny, ktoré ovplyvňujú metabolizmus kosti. Jedna štúdia z Centra kostí na Univerzite v Lausanne vo Švajčiarsku, ktorej sa zúčastnilo 30 žien, napríklad ukázala, že pitná alkalická voda znižuje hladinu paratyroidného hormónu. Ten spôsobuje, že kosti vypúšťajú vápnik do krvi.

 

Odporúčania pri konzumácií alkalickej vody

 

Napriek tomu, že niektoré sľubné vedecké výskumy zistili pozitívne účinky alkalickej vody na zdravie, mnohé z nich sú malé štúdie s významnými obmedzeniami, ktoré nedokázali definovať aké množstvo alkalickej vody môže byť zdraviu prospešné.

 

Ako pri všetkých veciach v živote, rovnováha je kľúčová, aj pokiaľ ide o alkalickú vodu. Zdravá výživa bohatá na živiny, zložená najmä z množstva kvalitných potravín a čerstvého ovocia a zeleniny je stále najlepším spôsobom, ako udržať správnu pH rovnováhu a udržať si prísun živín.

 

Príliš vysoký príjem alkalickej vody a potravín počas dlhého časového obdobia môže spôsobiť metabolickú alkalózu (zvýšená tvorba zásaditých látok) a viesť k vážnym zdravotným problémom. Taktiež môže brániť produkcii pepsínu, čo môže znížiť schopnosť žalúdka rozkladať potraviny a proteíny.

 

Pridávanie čerstvého ovocia a zeleniny ako jablká, citróny, limetky, listovú zeleninu a mrkvu do vašej stravy je jednoduchý spôsob, ako udržať vaše pH pod kontrolou a zároveň podporovať zlepšenie celkového zdravia.

 

Ak stále chcete zaradiť alkalickú vodu do stravy, je to úplne v poriadku. Ale predtým, ako začnete hľadať najlepšie značky s alkalickou vodou, majte na pamäti, že sa môžete tiež pokúsiť urobiť si ju doma. Existuje množstvo spôsobov, ako vytvoriť zásaditú vodu, čo zvyčajne zahŕňa pridanie sódy alebo citróna do vody.

 

Avšak nezabudnite skombinovať svoju alkalickú vodu s vyváženou stravou a zdravým a aktívnym životným štýlom, aby ste získali čo najviac benefitov pre vaše zdravie.

 

Ak máte nejaké obavy, poraďte sa so svojím lekárom alebo dôveryhodným zdravotníckym pracovníkom.

 

Záverečné zhrnutie

  • Alkalická voda má vyššie pH ako bežná voda a obsahuje minerály ako vápnik, draslík, sodík a horčík.
  • Aké je pH vody? Hodnota pH vody je zvyčajne okolo 7,0, čo je neutrálne pH. Alkalická voda má pH približne 8 alebo 9.
  • Výhody alkalickej vody: zvýšená hydratácia, zmiernenie refluxu kyseliny, lepšia kontrola hladiny cukru v krvi, zlepšenie zdravia kostí a cirkulácie krvi.
  • Alkalická voda je bezpečná a zdraviu prospešná, ak je konzumovaná s mierou.

 


Alkalická voda – pravda o jej účinkoch
4.6 (91.43%) 7 vote[s]