Alzheimerova choroba a liečba: Môžu pomôcť alkaloidy snežienok?

Alzheimerova choroba je jedným z najväčších strašiakov dneška. Keďže táto choroba postihuje nervovú sústavu, postupom času môže prepuknúť u pacientov demencie. Vzhľadom na to, že sa predpokladá, že sa jej výskyt v populácii kvôli vyššiemu veku dožitia bude v budúcnosti zvyšovať, pozrieme sa na všetko, čo by ste o nej mali vedieť.

Keď občas na niečo zabudneme, máme tendenciu situáciu zľahčovať tým, že máme Alzheimera. V skutočnosti ale nie je podobné vtipkovanie vhodné, pretože ide o veľmi ťažkú chorobu, ktorá dokáže zničiť ako život chorého, tak ľudí v jeho najbližšom okolí.

Alzheimerova choroba sa zvyčajne vyskytuje u ľudí nad 65 rokov. Asi 10% pacientov ale môže byť aj nižšieho veku.

Existuje na Alzheimerovu chorobu nejaká liečba? A dokážu chorému nejako pomôcť snežienky?

Čo je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba a liečba: Môžu pomôcť alkaloidy snežienok?

Než sa pustíme do informovania o tom, aké dnes existujú možnosti liečby Alzheimerovej choroby, pozrieme sa na to, ako sa táto choroba najčastejšie prejavuje.

Alzheimerova choroba postihuje mozog . Jej prvé príznaky bývajú relatívne mierne, postupom času ale majú tendenciu sa zhoršovať. Jedným z hlavných symptómov je zabúdanie. Postupne pacient zabúda aj na to, čo sa práve udialo, alebo na ľudí, ktorých pozná celý svoj život. Vzhľadom na nepredvídateľné konanie pacienti často potrebujú celodennú asistenciu .

Príznaky Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba a liečba: Môžu pomôcť alkaloidy snežienok?

Pokiaľ máte podozrenie, že vy, alebo niekto z vášho okolia, môže trpieť Alzheimerovou chorobou, môžete sa zoznámiť s jej najčastejšími príznakmi.

Táto choroba sa prejavuje:

  • Stratou pamäte (môže to začať pravidelnou „stratou“ predmetov a podobne)
  • Strácaním sa na ulici a blúdením
  • Problémy s platením účtov
  • Problémy robiť rozhodnutia
  • Problémy s dokončovaním jednoduchých úloh (napríklad obliekanie)
  • Zhoršenými rozpoznávacími schopnosťami (horšie rozoznávanie tvárí a objektov…)
  • Horšou koordináciou pohybu
  • Problémy s rečou, písaním
  • Zmenou správania (častá nahnevanosť a hádavosť, strata empatie…)

V ideálnom prípade by mal pacient doraziť do ordinácie lekára čo najskôr. V takom prípade je možné diagnostikovať mierne štádium choroby.

Diagnostika

Ak vám lekár diagnostiku Alzheimerovu chorobu, dá sa očakávať, že sa bude váš zdravotný stav postupom času zhoršovať . Zároveň neexistuje žiadny konkrétny test, ktorý by dokázal ochorenie Alzheimerom odhaliť.

Lekár môže počas diagnostiky použiť test pamäte. Ďalej môže otestovať vaše neurologické funkcie. Ďalej sa odoberá vzorka krvi a moču a vykonáva sa CT, alebo vyšetrenie inou zobrazovacou metódou. Do úvahy prichádza aj genetické testovanie.

Liečba Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba a liečba: Môžu pomôcť alkaloidy snežienok?

V súčasnej dobe neexistuje na Alzheimerovu chorobu žiadny liek . Nie je teda možné zabrániť úhynu mozgových buniek. Pokiaľ ale príde človek k lekárovi včas, doktor sa môže pokúsiť zmierniť príznaky jeho ťažkostí a zvýšiť kvalitu jeho života.

V prvom rade vám lekár predpíše lieky (v liekoch na Alzheimera možno dohľadať už spomínaný galantamín zo snežienok, ale existujú ich rôzne druhy, takže to nemusí byť podmienkou). Lekár vyberá lieky v závislosti od toho, ako Alzheimerova choroba pokročila.

Ďalej môže pacientom urobiť dobre behaviorálna terapia, ktorá môže pomôcť lepšie znášať ich nepriaznivý stav. (Ktorý môžu sprevádzať vedľajšie účinky podávaných liečiv.)

Vzhľadom na to, že nie sú presne známe všetky faktory, ktoré môžu mať na vznik Alzheimerovej choroby vplyv, je dôležité sa pripraviť na to, že sa táto choroba môže objaviť aj vo vašej blízkej rodine.

Poznáte niekoho, kto trpí Alzheimerovou chorobou?

Nepřehlédněte:  Cytológia: Čo môžu odhaliť jej výsledky?

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Alzheimerova_choroba – Alzheimerova choroba (slovensky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/159442 – Všetko o Alzheimerovej chorobe (anglicky)

https://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091220175319.htm – Alkaloidy zo snežienok (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár