Artróza kolena: Liečba prírodnou cestou

Artróza je vážne ochorenie pohybového aparátu, ktoré postihuje veľké percento populácie. Keďže nejde vyliečiť, lekári sa snažia svojou starostlivosťou prispieť k spomaleniu jej progresie. Aj napriek tomu však môžu pacienti trpieť na veľké problémy s pohybom. Nižšie sa preto pozrieme na to, či by vám mohli trochu uľaviť vitamíny, bylinky a ďalšie babské rady, ktoré je možné využiť ako prvú pomoc.

Osteoartróza, alebo obyčajne artróza, je ochorenie kĺbov, ktoré sa najbežnejšie vyskytuje u starších ľudí (nad 65 rokov). V súčasnej dobe nie je isté, prečo tento problém vzniká, pretože jeho mechanizmus zatiaľ nebol správne pochopený. Čo ale vieme určite je to, že v priebehu ochorenia artrózou dochádza k degenerácii chrupaviek, kvôli čomu sa významne menia jej vlastnosti. Z toho dôvodu môžu ľudia s artrózou pociťovať stuhnutosť, bolesť a ďalšie problémy s pohybom, ktoré majú (v priebehu času) tendenciu sa zhoršovať.

Čo sa týka prepuknutia choroby, rozvíja sa pomaly. Niekedy to trvá dokonca aj mnoho rokov, kým sa u vás prejavia nejaké konkrétne problémy. Podľa toho, v akej fáze vám lekár artrózu diagnostikuje, vás potom zaradí do jednej zo štyroch skupín. (S tým, že jednotka je najmenej závažná a vo štvrtej už nemáte chrupavku prakticky žiadnu. V tejto fáze môže dochádzať aj k deformácii kĺbových koncov kostí, ktoré na postihnutý kĺb nadväzujú.)

Artróza kolena prírodná liečba

 

Keďže život v bolestiach za moc nestojí, nižšie sa pozrieme na všetko, čo by ste mohli na svoje problémy vyskúšať.

Bylinky na bolesť kĺbov

Aloe Vera

Aloe Vera je rastlina, ktorá má široké spektrum pozitívnych účinkov. Z toho dôvodu sa nie je čo diviť, že je tak populárny v alternatívnej medicíne. Medzi jej klady patrí aj to, že sa dá užívať ako vnútorne, tak zvonku. (Samozrejme to ale závisí od toho, aký typ produktu si vyberiete.) Aloe Vera dokáže bojovať proti zápalom a ľudia ho obvykle dobre znáša. Pravdepodobne najlepším riešením pre vás bude použitie topického krému, ktorý si vmasírujete na boľavé miesto.

Boswellia

Ďalším pomocníkom je Boswellia, ktorá má taktiež protizápalové účinky, ktoré môžu využiť ľudia s reumatoidnou artritídou, artrózou a dnou. Pri dlhodobom používaní by ste mali zaznamenať menšiu stuhnutosť kĺbov.

Mačacie pazúr

Mačacie pazúr je dobrý na zápaly a opuchy. Okrem iného, tiež sa mu pripisuje schopnosť posilňovať imunitný systém. (Čo ale u ľudí s autoimunitnými chorobami nemusí byť žiaduce.)

Zázvor

Artróza kolena prírodná liečba

Zázvor je populárny kvôli tomu, že sa s ním veľmi ľahko pracuje. Dá sa z neho robiť čaj, môžete ho naložiť do pohára, používať ako korenie pri varení a podobne. Odborníci sa tiež domnievajú, že zázvor môže prispieť k redukcii komplikácií, ktoré sa s artrózou obvykle spájajú.

Doplnky stravy na artrózu

Chondroitín a glukosamín

Čo sa týka ľudských chrupaviek, ich súčasťou je kolagén . Okrem neho (a vitamínu C , ktorý zlepšuje jeho využiteľnosť) sa skúste zamerať na pravidelný prísun chondroitínu a glukosamínu . Tieto dve látky pomáhajú s prestavbou chrupaviek. Tiež môžu zmierňovať nepríjemné pocity a bolesť.

Čo ďalšie môžete vyskúšať?

Epsomská soľ

Artróza kolena prírodná liečba

Pokiaľ vás začal bolieť kolenný, alebo iný kĺb, a potrebujete si od jeho prejavov rýchlo uľaviť, skúste kúpeľ s Epsomskou soľou. Epsomská soľ obsahuje horčík, ktorý môže zmierniť zápal a pridruženú bolesť. V ideálnom prípade sa kúpte po dobu 30 minút a do vane dajte cca 3 vrchovaté hrnčeky tejto soli.

Naťahovanie

Aj keď vás môže boľavý kĺb zvádzať k tomu, aby ste odpočívali, v skutočnosti je to rýchla cesta do pekla. Oveľa lepšie urobíte, keď stavíte na ľahké preťahovanie, alebo na nejaké jednoduchšie cvičenie. (Plávanie, joga, tai-chi, chôdza a podobne.) Vďaka tomu kĺb nepríde o svoju pohyblivosť.

Tiež vám na artritickú bolesť pomáhajú nejaké babské rady?

Nepřehlédněte:  Bolesť kĺbov: 7 tipov na úľavu od bolesti

Zdroje informácií

https://www.kloubin.sk/bolest-klbov/ – Bolesť kĺbov – ako sa jej zbaviť a aké sú jej príčiny (slovensky)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Osteoartróza – Osteoartróza (slovensky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/27871 – Všetko o osteoartróze (anglicky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/herbs-arthritis-pain – 9 byliniek na bolesť kĺbov (anglicky)

https://www.webmd.com/osteoarthritis/nutritional-supplements-osteoarthritis – Doplnky stravy na artrózu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/natural-home-remedies – 6 úľavových prostriedkov na artrózu (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár