Artróza krčnej chrbtice: Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba

Krk je dôležitou časťou ľudského tela. Bez neho by sme nedokázali otáčať hlavou, ani robiť akékoľvek úklony do strán. Lenže, ako telo starne, môžu sa u vás rozvinúť degeneratívne choroby krčnej chrbtice. Medzi ne patrí aj artróza krčnej chrbtice. Čo ju spôsobuje? Ako ju spoznať? A dá sa nejako liečiť?

Krk je časť tela, ktorá spája hlavu so zvyškom tela. Tiež nám umožňuje jej hýbať do strán, takže môžeme viesť rozhovor s niekoľkými ľuďmi, alebo sledovať dianie v našom okolí. Krčná chrbtica má mnoho z nás spojenú s rôznymi blokáciami alebo s hromadením stresu . Ten potom môže vyvolávať celý rad problémov. Od motania hlavy a závratov cez stuhnutosť až po migrény .

S väčšinou týchto problémov sa dá niečo robiť. Čo ak je ale váš zdravotný stav oveľa vážnejší? Napríklad kvôli tomu, že sa stretávate s artrózou krčnej chrbtice?

Artróza krčnej chrbtice: Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba

Čo vás v najbližšej dobe najskôr čaká vám ponúkneme nižšie.

Čo je artróza krčnej chrbtice?

Artróza krčnej chrbtice je známa aj pod inými názvami. Používa sa pre ňu aj názov cervikálna spondylóza . Ide o degeneratívne ochorenie krčnej chrbtice , ktoré spôsobuje bolesť, zápaly av niektorých prípadoch aj zhoršenie niektorých telesných funkcií.

Tento problém sa najčastejšie objavuje u ľudí, ktorí dosiahli 50. roku života. S tým, že podľa niektorých zdrojov týmto stavom trpí až 85 % ľudí, ktorí majú 60 a viac rokov. Ide teda o masívne rozšírený problém. Priebeh ochorenia sa u každého človeka líši.

Príčiny choroby

Tento stav vzniká kvôli degenerácii medzistavcových platničiek. Čiastočne ide o prirodzený proces, pretože ako telo starne, platničky strácajú hydratáciu . Takže môžu začať kolabovať. Ako sa chrbtica týmto zmenám prispôsobuje, môže dochádzať k utláčaniu nervov. Chrbát a tkanivá v nich sú navyše vystavené zvýšenej záťaži.

Príznaky artrózy krčnej chrbtice

Artróza krčnej chrbtice: Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba

Chrbát a krk bolí občas všetky. Ako ale spoznať, že sa niečo výraznejšie odchyľuje od normálneho stavu? To sa dá niekedy rozoznať len veľmi ťažko. Môžete sa ale riadiť podľa niekoľkých symptómov, ktoré vám dajú vodítko k tomu, že prišiel čas navštíviť vášho obvodného lekára.

Medzi symptómy patria:

  • Bolesť krku, ktorá sa zhoršuje v priebehu aktivity
  • Bolesť krku, ktorá vystreľuje do ramena alebo do ruky
  • Brnenie a iné problémy s rukami
  • Slabosť nôh a strata rovnováhy
  • Strata kontroly nad vyprázdňovacími funkciami
  • Bolesť hlavy

Niektorí ľudia môžu mať aj problémy s prácou, alebo so spánkom.

Diagnostika

U lekára by vás mal čakať detailný pohovor, z ktorého si lekár urobí obrázok o vašej rodinnej anamnéze ao vašom súčasnom zdravotnom stave. Následne by mal pristúpiť k fyzickej prehliadke. Ak to bude potrebné, môže vás poslať ešte na röntgen, alebo na inú zobrazovaciu metódu, ktorá ukáže, čo presne sa vo vašom tele deje.

Liečba

Artróza krčnej chrbtice: Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba

V prvom rade je potrebné povedať, že liečba artrózy krčnej chrbtice nie je často o tom, aby vás vyliečila, ako skôr o tom, aby vám pomohla prekonať bolesť a ďalšie ťažkosti, ktoré sa s týmto ochorením spájajú.

To znamená, že vám môže lekár po potvrdení diagnózy predpísať lieky proti bolesti a lieky proti zápalom.

Ďalej môžete podstúpiť:

  • Rehabilitáciu, alebo fyzioterapiu
  • Terapiu teplom a chladom
  • Masáže
  • Naťahovanie

Pokiaľ je váš zdravotný stav vážnejší, nemožno úplne vylúčiť ani operatívny zákrok, v priebehu ktorého by malo dôjsť k odstráneniu nadbytočnej záťaže, ktorá pôsobí na váš chrbticový kanál.

Ako môžete vidieť, ide o beh na dlhšiu trať. Pokiaľ ale budete nasledovať rady odborníkov, existuje celkom vysoká pravdepodobnosť, že sa vám aspoň trochu uľaví.

Poznáte niekoho s artrózou krčnej chrbtice?

Nepřehlédněte:  Črevné a žalúdočné problémy - aké majú príčiny a čo na ne pomáha?

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Cervikálna_spondylóza – Cervikálna spondylóza (slovensky)

https://www.verywellhealth.com/neck-osteoarthritis-what-you-need-to-know-2552090 – Artróza krčnej chrbtice (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár