Ašvaganda ako bylina mladosti: Aké má účinky?

Pokiaľ sa zaujímate o ríšu byliniek, je celkom jasné, že pred vami občas vyskočí názov, ktorý vám nič nehovorí. Dobrým príkladom môže byť withanie snodárna, ktorej sa často hovorí ašvaganda. Čo táto bylina vie? A má jej používanie nejaké pravidlá?

Ríša bylín je naozaj veľmi pestrá. Naše babičky zbierali harmanček, skorocel a lopúch. Na druhom konci sveta ale poznajú vlastné byliny a rastliny, ktoré sa dajú použiť v prírodnej medicíne. Medzi také byliny patrí withanie snodárna , či tiež ašvaganda . Tá je okrem iného veľmi obľúbená v indickej ajurvéde.

Keďže sa táto bylinka v poslednej dobe teší veľkej popularite, pozrieme sa na to, čo všetko vám môže ponúknuť.

Čo je to ašvaganda?

Ašvaganda

Ašvaganda je vytrvalá rastlina, ktorá robí dobre subtropické, až tropické podnebie. Tento druh patrí do rodu withanie.

Táto bylina prirodzene rastie v tropických oblastiach Európy, Ázie a Afriky. Obvykle ju nájdete rast v kamenistej, suchej alebo inak vyprahnutej pôde. Výška tejto rastliny sa pohybuje od 50 do 200 cm. Z toho dôvodu ju niektorí považujú za ker.

Účinky ašvagandy

Ako už bolo povedané, s ašvagandou si vo veľkom rozumela ajurvéda . V modernej dobe sa na skúmanie tejto rastliny zamerali aj vedci, ktorí odhalili, že môže mať skutočne pozitívne účinky na niektoré segmenty ľudského zdravia.

Pripisuje sa jej schopnosť:

 • Redukovať stres a úzkosti
 • Zlepšovať atletický výkon
 • Zmierňovať depresie
 • Podporovať mužskú plodnosť
 • Znižovať hladinu krvného cukru
 • Zmierňovať zápaly
 • Zlepšovať mentálne schopnosti
 • Zlepšovať spánok

Ašvaganda účinky

Čo z toho vyplýva? Že si ašvagandu môžete dopriať v stresujúcom životnom období . Vďaka redukcii nepríjemných stavov tiež môže podporiť zaspávanie a spánok. Využijú ju ale aj ľudia, ktorí pracujú „hlavou“ a študenti, pretože zlepšia vašu sústredenosť as chopnosť vstrebávať dôležité informácie . V neposlednom rade môže prispieť k zlepšeniu vašej fyzickej kondície , zvlášť, ak ju doplníte zdravším životným štýlom. Nesklame ale ani športovcov, pretože klinické štúdie potvrdili, že dokáže podporiť fyzické výkony pri cvičení a zároveň dokáže podporiť lepšie využitie kyslíka . Vyskúšať ju môžu aj muži, ktorí nemajú chuť na sex a trápia ich nižšia hladina testosterónu, pretože štúdie potvrdili, že počas dvojmesačného užívania stúpla niektorým testovaným hladina testosterónu až o 14,7 % (v porovnaní s placebom).

Nepřehlédněte:  4 tipy, ako prirodzene zvýšiť hladinu estrogénu u žien

Bezpečnosť

Ašvaganda bezpečnosť

Ašvaganda nemá prakticky žiadne nežiaduce účinky , takže sa nemusíte báť, že by vám mohla ublížiť. Rovnako ako u iných byliniek ale existujú skupiny ľudí, ktorí by si mali dať na jej užívanie pozor.

Vyhnúť by sa jej mali:

 • Tehotné ženy (môže spôsobiť potrat)
 • Muži s históriou rakoviny prostaty
 • Užívatelia barbiturátov
 • Užívatelia antikonvulzantov
 • Užívateľov benzodiazepínov
 • Ľudia s ochorením štítnej žľazy

Čo sa týka vedľajších účinkov, vieme o tom, že citlivejší ľudia môžu po konzumácii tejto byliny zažívať bolesti brucha a hnačku. Výnimkou nie je ani ospalosť. Ide ale len o prechodné problémy, ktoré by mali čoskoro odznieť.

Tiež vám už Ašvaganda pomohla?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 benefitov ašvagandy (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár