Bylinky na prostatu: Skúste slivka africkú, alebo saw palmetto!

Ak ste muž, mali by ste vedieť, že máte vo svojom tele prostatu. Aj keď ide o menšiu žľazu, ktorá sa nachádza pod močovým mechúrom, keď sa vzbúri, dokáže napáchať množstvo nepríjemností a škôd. Dá sa skrotiť za pomoci byliniek? Na to sa mrkneme v našom dnešnom článku.

Hovoríte, že problémy s prostatou poznáte iba z reklám? Všetko do času. Je všeobecne známe, že prvé problémy prichádzajú po vstupe do stredného veku. V tom lepšom prípade budete riešiť iba jej zväčšenie . V tých horších potom rakovinotvorné bujnenie , alebo permanentné zápaly . Rozhodne teda nejde o niečo, čo by bolo možné označiť za príjemné.

Samozrejme, starnutie a pokles testosterónu odvrátiť nemožno. To ale neznamená, že by ste mali sedieť s rukami zloženými v lone a zmierene čakať na to, čo si pre vás nachystá osud. Keď sa prinútite k akcii a pri tom skúsite aj nejaké tie bylinky na prostatu , uvidíte, že sa vám bude starnúť oveľa ľahšie.

Pokiaľ chcete vedieť, čo a ako, tak určite pokračujte v čítaní.

Choroby prostaty

Asi najznámejším zdravotným problémom, ktorý môže vašu prostatu postihnúť, je jej zväčšenie. Hoci to znie na prvú dobrú hrozne, nemusí byť spôsobené rakovinotvorným bujnením . V prostate sa začnú množiť bunky a zároveň opuchne. Čím sa prirodzene rozšíri. Ako do strán, tak do močovej trubice, ktorá prechádza jej stredom. Čo sa následne prejaví častejším nútením močiť , slabším prúdom moču alebo náhlym akútnym nutkaním si odskočiť . A to napríklad aj v priebehu noci.

Ďalším stavom, ktorý je síce nepríjemný, ale liečiteľný, je prostatitída . Laicky povedané, ide o zápal prostaty, ktorý môže byť buď chronický, alebo akútny. Lekár vám naň v prípade potreby predpíše lieky.

Bylinky na prostatu: Skúste slivka africkú, alebo saw palmetto!

Úplne najväčším strašiakom je ale rakovina prostaty . Samozrejme, aj ona sa dá liečiť, ale myslite na to, že ide stále o karcinóm. A u neho vždy platí, že čím skôr sa naň príde, tým to je pre pacienta lepšie.

Aby bolo vaše zdravie pod úplnou kontrolou, mali by ste sa v dospelosti zapísať k urológovi , ktorý si vás bude pozývať na preventívne prehliadky. Ich súčasťou je okrem (nebolestivého a rýchleho) manuálneho vyšetrenia aj odber vzorky krvi. Z neho sa pozná zvýšená hladina PSA proteínu, ktorý môže naznačovať nadchádzajúce problémy. V prípade nutnosti nejakého upresnenia sa potom používa ultrazvuk.

Najlepšie bylinky na prostatu

Bylinky na prostatu: Skúste slivka africkú, alebo saw palmetto!

Keď vás lekár prezrie, tak vám pomerne skoro povie, aké závažné to s vami je. V prípade, že vás trápi zväčšená prostata a nič ďalšie, okrem liekov s ním môžete konzultovať aj nasadenie doplnkov stravy, ktoré obsahujú bylinky. Ktoré to ale sú?

Naši predkovia naprieč kontinentmi a civilizáciami mali dobré skúsenosti s/sa:

 • Žihľavú dvojdomú
 • Saw palmettom
 • Slivonia africkú
 • Tekvicové semienka
 • Zeleným čajom
 • Kotvičníkom zemným
 • Vrbovkou
 • Zlatobyľom
 • Brezou bielej
 • Tužobníkom brestovým
 • Kapucínka väčšia

Bylinky na prostatu: Skúste slivka africkú, alebo saw palmetto!

To, akým spôsobom sa rozhodnete tieto dary prírody užívať záleží na vašich osobných preferenciách. Prípadne aj na vašom aktuálnom zdravotnom stave. Nesmieme zabúdať, že bylinky majú moc pôsobiť (často aj vážne) kontraindikácie. Preto by ste sa nemali spoliehať len na svoj úsudok, ale svoje konanie by ste mali najskôr konzultovať s lekárom.

Ak zistí, že neexistuje problém, ktorý by mohli ovplyvniť, skúste čaj, kvapky alebo už spomínané doplnky stravy v kapsuliach. Podľa toho, či si vyberiete jednodruhové alebo viacdruhové preparáty potom môžete ťažiť z ďalších možných účinkov jednotlivých rastlín.

Skúšali ste niekedy bylinnú lekáreň, alebo viac dôverujete klasickým liekom, ktoré vám predpíše doktor?

Nepřehlédněte:  Zlatý stafylokok – bežná baktéria, ktorá môže spôsobiť veľké komplikácie

Zdroje informácií

https://www.medicinenet.com/prostate_problem_warning_signs/article.htm – Problémy s prostatou (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321231 – 10 prírodných prostriedkov na zväčšenú prostatu (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/saw-palmetto-benefits – 5 sľubných účinkov saw palmetta (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle – 6 benefitov žihľavy dvojdomej (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-pygeum-89070 – Slivka africká (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár