Cesnakopažitku určite nepoznáte. Poďme sa na ňu pozrieť

Pažítka čínska, známa ako cesnaková pažítka, cesnakopažítka, pažítkový cesnak alebo čínsky pór vyzerá ako kríženec pažítky a cesnaku. Rastie v trsoch ako pažítka a keď privoniate a ochutnáte, ucítite cesnak.

Cesnakopažitka obsahuje veľa vitamínu C , je skvelou prírodnou prevenciou proti chrípke, prechladnutiu a ďalším chorobám. Pestovanie pažítky čínskej je možné na záhone aj v nádobách. Skúste si urobiť cesnakopažitkovú nátierku alebo domáce pesto.

Pažítka čínska – Allium tuberosum

Vytrvalá rastlina s tvrdými podzemnými cibuľkami, z ktorých vyrastajú ploché listy, sa podobá tráve a vyniká jemnou cesnakovou arómou i chuťou. Klasická pažítka má listy okrúhle a duté. Čínska pažítka kvitne od júna do augusta drobnými bielymi kvetmi , ktoré majú hviezdicovitý tvar. Dorastá do výšky 35 až 55 cm . Plane rastie v juhovýchodnej Ázii od Japonska po Nepál.

Cesnaková pažítka a účinky

Cesnakopažitka obsahuje predovšetkým vysoké množstvo vitamínu C a fytoncídy . Používa sa pri celkovom vyčerpaní organizmu, na regeneráciu a rekonvalescenciu po chorobe a pri oslabenej imunite aj ako prevencia proti chrípke a prechladnutiu. Pôsobí ako prírodné antibiotikum a antiseptikum . Má protisklerotický, dezinfekčný a imunostimulačný účinok. Podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav, priaznivo tiež ovplyvňuje obličky a pečeň. Pôsobí proti črevným parazitom a znižuje krvný tlak. Ploché lístky cesnakopažitky sa tiež často prikladajú na štiepance od hmyzu.

čínska pažítka

Ako na pestovanie pažítky čínskej

Pažítka čínska najlepšie prospieva na svetlom a slnečnom mieste. V interiéri ju pestujte na chladnejšom mieste. U nás je mrazuvzdorná a vydrží na záhone aj v kvetináči niekoľko rokov. Vyžaduje dobre priepustnú, výživnú a vlhkú pôdu. Semená vysievame od marca do augusta priamo na záhon alebo do nádoby plytko do hniezd do pestovateľského sponu je 20 x 20 cm . Semienka vyklíčia za 14 až 21 dní . Doprajte im miernu, ale pravidelnú zálievku. V prvom roku rastie pomalšie ako bežná pažítka. Rastliny pažítky čínskej sa tiež dajú množiť aj delením trsov . Cesnakopažitku zberáme priebežne a najkvalitnejšia vňať je pred rozkvetom.

Nepřehlédněte:  Čo je fermentácia a jej vplyv na zdravie

Cesnaková pažítka sa používa aj ako korenie

Konzumovať sa dá celá rastlina a najlepšia je čerstvá . Krehká vňať je vhodná na zvýraznenie chuti nátierok, šalátov, polievok, na mäso, na zemiaky alebo na chlieb s maslom či masťou. Drobné cibuľky sa používajú ako jemnejšia náhrada cesnaku . Cesnaková pažítka sa ale nehodí pre tepelnú úpravu, pretože stráca svoju vôňu, chuť aj vitamín C. Pridávajte ju do hotového jedla, alebo tesne pred dovarením. Jedlé sú aj kvety , ktoré sa dajú využiť na dekoráciu pokrmov. Čerstvá cesnakopažitka vydrží v chladničke 3 dni zabalená v mikroténovom sáčku. Vňať sa dá tiež usušiť alebo zmraziť.

Cesnakopažitku určite nepoznáte. Poďme sa na ňu pozrieť

Cesnakopažitková nátierka

 • 8 cibuliek cesnakopažitky
 • hrsť vňate cesnakopažitky
 • 200 g lučiny
 • 4 lyžice majonézy
 • 100 g eidamu
 • sladká paprika
 • soľ
 • mleté čierne korenie

Lučinu a majonézu vyšľaháme dohladka, pridáme na jemno nasekané cibuľky cesnakové pažítky, soľ, čerstvo namleté korenie, sladkú papriku a nastrúhaný eidam. Starostlivo premiešame a nakoniec vmiešame aj posekanú vňať cesnakovej pažítky. Dáme vychladiť a podávame s čerstvým pečivom.

Domáce cesnakopažitkové pesto

 • 250 g vňate cesnakovej pažítky
 • 160 ml za studena lisovaného oleja
 • 50 g slnečnicových alebo píniových semienok
 • 60 g parmezánu
 • 5 g soli

Cesnakovú pažítku nakrájame, pridáme soľ a olej a všetko rozmixujeme dohladka tyčovým mixérom. Semienka pomelieme a pridáme s na jemno nastrúhaným parmezánom do rozmixovanej zmesi a dôkladne premiešame. Pesto si rozdelíme do malých pohárov a uskladníme si ich v chladničke.

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár