Čo sú probiotiká?

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú určitým typom priateľských baktérií, ktoré keď sú konzumované, poskytujú ľudskému telu rôzne zdravotné benefity. Často sa používajú ako doplnky stravy, ktoré majú kolonizovať vaše črevo zdravými mikroorganizmami. Baktérie v tele prevyšujú bunky vášho tela 10 ku jednej. Väčšina týchto baktérií sa nachádza vo vašom čreve a väčšina je úplne neškodná. Správne baktérie vo vašom čreve sú dokonca spojené s mnohými zdravotnými benefitmi vrátane úbytku hmotnosti, zlepšeného trávenia, zlepšenej imunitnej funkcie, zdravšej kože a zníženého rizika mnohých ochorení.

 

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri požití prinášajú mnohé zdravotné benefity. Obyčajne sú to baktérie, ale taktiež určité druhy kvasiniek môžu fungovať podobne ako probiotiká. Do tela môžete probiotiká dostať z rôznych doplnkov, ako aj z potravín pripravovaných bakteriálnym kvasením. Medzi probiotické potraviny zaraďujeme jogurt, kefír, kyslá kapusta, tempeh. Probiotiká by nemali byť zamieňané s prebiotikami, čo je vláknina, ktorá pomáha vyživovať priateľské baktérie vo vašom čreve.

 

Množstvo rôznych probiotických baktérií poskytuje pre ľudský organizmus zdravotné benefity. Medzi najbežnejšie skupiny probiotických baktérií patrí Lactobacillus a Bifidobacterium. Každá skupina obsahuje rôzne druhy a každý druh obsahuje množstvo iných typov baktérií. Zaujímavé je, že rôzne probiotiká poskytujú rôzne zdravotné výhody pre organizmus. Preto je nevyhnutné vybrať správny typ alebo typy – probiotik.

Niektoré probiotické doplnky – známe ako širokospektrálne probiotiká alebo multi-probiotiká – kombinujú rôzne druhy v jednom produkte.

 

PROBIOTICKÝ doplnok - ZĽAVA 30%

 

Význam mikroorganizmov vo vašom čreve

Komplexná komunita mikroorganizmov vo vašom čreve sa nazýva črevná flóra alebo mikrobiota. V skutočnosti vaše črevo obsahuje stovky rôznych typov mikroorganizmov – podľa niektorých odhadov až 1000 typov. Patria sem baktérie, kvasinky a vírusy – vo väčšine sú to baktérie.

Väčšina črevnej flóry sa nachádza v črevách alebo v hrubom čreve, čo je posledná časť tráviaceho traktu. Metabolické aktivity vašej črevnej flóry sa prekvapujúco podobajú na činnosti orgánov. Z tohto dôvodu sa niektorí vedci odvolávajú na črevnú flóru ako “zabudnutý orgán”. Vaša črevná flóra vykonáva mnoho funkcií, ktoré sú dôležité pre zdravie. Vyrába vitamíny vrátane vitamínu K a niektorých vitamínov B. Tiež mení vlákninu na tuky s krátkymi reťazcami, ako je butyrát, propionát a acetát, ktoré vykonávajú veľa metabolických funkcií. Tieto tuky tiež stimulujú imunitný systém a posilňujú črevnú stenu. To môže pomôcť zabrániť vnikaniu nechcených látok do tela a tak vyvolať imunitnú reakciu.

Avšak nie všetky organizmy vo vašom čreve sú priateľské. Vaša črevná flóra je vysoko citlivá na vašu stravu a štúdie ukazujú, že nevyvážená črevná flóra je spojená s mnohými chorobami. Medzi tieto choroby patrí obezita, diabetes typu 2, metabolický syndróm, ochorenie srdca, kolorektálny karcinóm, Alzheimerová choroba a depresia.

Probiotiká a prebiotické vlákniny – môžu pomôcť napraviť túto rovnováhu a zabezpečiť, aby váš “zabudnutý orgán” fungoval optimálne.

 

Probiotiká a trávenie

Probiotiká sú skúmané pre ich účinky na zdravie tráviaceho traktu. Silné vedecké dôkazy naznačujú, že probiotické doplnky môžu pomôcť vyliečiť hnačku spojenú s užívaním antibiotík.

Keď ľudia užívajú antibiotiká, najmä dlhší čas, často majú hnačku – dokonca aj dlho po vyliečení infekcie. Je to preto, že antibiotiká zabíjajú mnoho dobrých prírodných baktérií vo vašom čreve, a tým narúšajú črevnú rovnováhu a prispievajú k rastu zdraviu škodlivým baktériám.

Probiotiká tiež bojujú proti syndrómu dráždivého čreva (IBS), bežným tráviacim poruchám, znižovaniu plynatosti, nadúvaniu, zápche, hnačke a iným symptómom. Okrem toho probiotiká môžu bojovať proti infekciám Helicobacter pylori, ktoré sú jedným z hlavných príčin vzniku vredov a rakoviny žalúdka.

Ak máte problémy s trávením, ktoré sa vám nedarí vyliečiť, môžete skúsiť probiotiká – aj keď by ste mali najprv zvážiť konzultáciu s vaším lekárom.

 

Probiotiká a chudnutie

Ľudia, ktorí sú obézni, majú rozdielne črevné baktérie ako tí, ktorí sú štíhli. Zaujímavé je, že vedecké štúdie na zvieratách naznačujú, že fekálne transplantáty chudých zvierat môžu spôsobiť stratu hmotnosti obéznych zvierat. Preto veľa vedcov sa domnieva, že baktérie v čreve sú dôležité pri určovaní telesnej hmotnosti. Hoci je potrebný ďalší výskum, niektoré probiotické kmene sa javia ako dobrá pomôcka na znižovanie hmotnosti.

V jednej vedeckej štúdii s 210 pacientmi, ktorí mali prebytok brušného tuku, každodenné užívanie probiotiká Lactobacillus gasseri po dobu 12 týždňov viedlo k úbytku brušného tuku o 8,5%. Keď účastníci výskumu prerušili užívanie probiotík, do 4 týždňov získali brušný tuk späť.

Dôkazy tiež naznačujú, že Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium lactis môžu pomôcť s chudnutím, úbytkom hmotnosti a prevenciou obezity – hoci to vyžaduje viac výskumu.

 

 

Probiotiká a ďalšie zdravotné benefity

Existuje mnoho ďalších výhod probiotik. Probiotiká majú vplyv na:

 

  • Zápal: Probiotiká znižujú systémový zápal, vedúci motor mnohých ochorení.
  • Depresia a úzkosť: Preukázalo sa, že probiotické kmene Lactobacillus helveticus a Bifidobacterium longum znižujú príznaky úzkosti a depresie u ľudí s klinickou depresiou. Prečítajte si niekoľko rád a tipov ako byť šťastný.
  • Cholesterol v krvi: Niektoré probiotiká dokázali znížiť celkové a “zlé” hladiny LDL cholesterolu.
  • Krvný tlak: Probiotiká môžu tiež spôsobiť mierne zníženie krvného tlaku.
  • Imunitná funkcia: Niekoľko probiotických kmeňov môže posilniť funkciu imunitného systému, čo môže viesť k zníženiu rizika infekcií vrátane bežného ochorenia.
  • Zdravie pokožky: Existujú určité dôkazy, že probiotiká môžu byť užitočné pri liečbe akné, ekzému, ako aj pre iné kožné ochorenia.

 

Toto je však len malý podiel celkových benefitov probiotík, keďže prebiehajúce štúdie naznačujú širokú škálu zdravotných účinkov.

 

Bezpečnosť a vedľajšie účinky probiotík

Probiotiká sú vo všeobecnosti dobre tolerované a považované za bezpečné pre väčšinu ľudí. Avšak v prvých niekoľkých dňoch užívania sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky spojené s trávením, ako je plynatosť a mierne brušné ťažkosti. Po prispôsobení by sa trávenie malo začať zlepšovať.

U ľudí s poruchami imunitného systému, vrátane ľudí s HIV, AIDS a niekoľkými ďalšími poruchami, môžu probiotiká viesť k nebezpečným infekciám.

Ak máte zdravotné komplikácie, pred podaním probiotického doplnku sa poraďte so svojím lekárom.


 

Čo sú probiotiká?
3.5 (70%) 6 vote[s]