Čo už je svrab a čo obyčajná vyrážka? Pomôžeme vám ho spoznať!

Až na výnimky sa všetci snažíme dodržiavať (nielen) základné pravidlá hygieny. Vďaka tomu sa nám podarilo eliminovať celý rad parazitov. To ale neznamená, že s nimi nikdy neprídeme do styku. Stačí, keď sa ubytujeme v nie práve čistom hoteli. Alebo sa nakazíme od niekoho menej čistotného. Potom nie je vylúčené, že si vás nájde aj nepríjemný svrab.

Vyrážka podobná svrabu hneď nemusí znamenať, že máte myslieť na najhoršie. Najbežnejšie sa stačí spojiť s praktickým alebo s kožným lekárom a ten po sérii testov a vyšetrení určí jadro problému. Keďže je však často celkom jednoduché zamieňať prejavy rôznych patálií (zvlášť, ak sú si niečím podobné), pozrieme sa, aké má svrab prejavy.

Tiež sa pozrieme na to, či existuje test na svrab. A dáme vám pár tipov, ako sa nenakaziť. Vrátane tých, ktoré vám poradia, ako sa ho čo najskôr zbaviť.

Čo už je svrab a čo obyčajná vyrážka? Pomôžeme vám ho spoznať!

Pokiaľ vás toto všetko zaujíma, tak určite pokračujte v čítaní.

Ako vyzerá svrab?

Svrab je organizmus, ktorý sa človeku zavŕta do kože . V ktorej potom kladie svoje vajíčka. Kvôli tomu sa vám na pokožke urobí červená svrbivá vyrážka . Problém je v tom, že na koži môžete mať svrab aj po dobu niekoľkých mesiacov. Situáciu nijako neuľahčuje ani jeho veľká nákazlivosť. Našťastie pre nás všetkých, svrab sa dá celkom dobre odstrániť.

Svrab na ruke, alebo kdekoľvek inde na tele, poznáte podľa:

 • Svrbenie (ktoré je navyše horšie v nočných hodinách)
 • Kousancov
 • Vyrážky
 • Hrbolčekov na koži, ktoré sú podobné pupienkom
 • Patrných cestičiek, ktoré môžu mať navyše trochu inú farbu

Svrab sa pomerne často udomácňuje na zápästiach a na lakťoch, v okolí bradaviek, v podpazuší, na penise, na bokoch, na pozadí či medzi prstami. Malé deti môžu mať napadnutú aj tvár, krk alebo chodidlá na nohách.

Prenos a inkubačná doba svrabu

Čo už je svrab a čo obyčajná vyrážka? Pomôžeme vám ho spoznať!

Po nakazení svrabom si nemusíte nič všimnúť až dlhých šesť týždňov . S tým, že príznaky sa predtým objavujú u ľudí, ktorí už svrab niekedy v minulosti mali. Zároveň platí, že svrabom sa dá veľmi ľahko nakaziť.

Za riziko sa považuje:

 • Dlhší dotyk kože na koži (za predpokladu, že je ten druhý nakazený), typicky ide napríklad o držanie sa za ruky
 • Intímny kontakt s nakazeným človekom (pozor, aj napriek tomu nie je svrab pohlavne prenosnou chorobou )
 • Zdieľanie textilu a ďalších vecí s nakazeným

Kvôli väčšiemu počtu osôb a špecifickým podmienkam sa svrabu darí v domovoch pre seniorov, vo väzniciach alebo v školách.

Čo sa používa pri liečbe svrabu

Najlepšie je neprepásnuť začiatok svrabu. Akonáhle zaznamenáte prvé podozrivé príznaky, objednajte sa na prehliadku k lekárovi.

Ten pri pohľade zistí, či máte svrab. A ponúkne vám (okrem klasických liekov) topické prípravky na svrab, ktoré sa dajú aplikovať priamo na kožu. Vo všetkých prípadoch myslite na to, že je extrémne dôležité riadiť sa (naprosto presne) inštrukciami, ktoré vám váš lekár dá. Vďaka tomu sa zvýši vaša šanca na úspešné vyliečenie.

Tiež s ním môžete prebrať použitie ďalších podporných metód, ktoré sú väčšinou na prírodnej báze.

Môžu zahŕňať:

 • Použitie tea tree oleja
 • Gél z aloe vera
 • Zinok
 • Kurkumu
 • Kajenské korenie
 • Jablčný ocot

Nikdy tieto prostriedky nepoužívajte len zo svojej vlastnej vôle, bez predchádzajúcej konzultácie. Uvedomte si, že svrab pod kožou môže spôsobovať infekcie a ďalšie problémy. Neuvážené použitie týchto metód by pre vás nemuselo byť bezpečné.

Môžu domáci miláčikovia prenášať svrab na človeka?

Môže mať svrab pes? Alebo môže mať svrab mačka? Pokiaľ niektorého z týchto maznáčikov máte ako člena rodiny, určite vás odpoveď na tieto otázky dosť zaujíma.

Keby sme to mali trochu viac rozobrať, parazity tohto typu sú o niečo častejšie u psov . Zároveň veľmi záleží na tom, aký má na sebe pes druh. Niektoré totiž môžu skutočne prejsť aj na človeka.

Zároveň to však nie je celá odpoveď na vašu otázku. Psí svrab sa síce môže preniesť na človeka. Ale nemôže dokončiť svoj cyklus. To znamená, že na koži môžete mať viditeľné nejaké podráždenie. Svrab, ktorý má váš pes, by sa u vás ale vyskytnúť nemal. Dajte si ale pozor na zákožku svrabovú (Sarcoptes scabiei var. hominis), ktorá pre vás môže byť škodlivá.

Ako sa liečia domáci miláčikovia od svrabu

Čo už je svrab a čo obyčajná vyrážka? Pomôžeme vám ho spoznať!

V prvom rade priveďte svojho maznáčika k zverolekárovi. Ten urobí krvný test. A možno aj test z moču. Niektoré druhy svrabu u zvierat môžu po nejakom čase odznieť samy. Iné zase vyžadujú dlhodobú (a hlavne cielenú) liečbu.

Tá obvykle zahŕňa:

 • Používanie špeciálnych šampónov proti parazitom
 • Lieky
 • Topické prípravky

Ďalej by mal byť pes v karanténe. Pretože by mohol nakaziť psov, ktorí žijú v jeho blízkom okolí. Vy by ste mali pri každej manipulácii s ním nosiť ochranné rukavice, ktoré zaistia, aby sa minimalizovalo riziko prenosu. Potom si aj napriek ich noseniu vždy umyte ruky vodou a mydlom.

Tiež dbajte na zvýšenú hygienu. Hlavne, čo sa týka textilu, nábytku a ďalších povrchov. Vrátane oblečenia, alebo psieho pelechu.

Počas liečby sa veterinára opýtajte, ako môžete psovi pomôcť, aby sa cítil v pohode. Tiež sa zaujímajte, či mu nemáte zaobstarať lepšie krmivo, ktoré by mohlo prospieť jeho imunitnému systému.

Riešili ste niekedy svrab, alebo sa vám tento problém našťastie vyhol?

Nepřehlédněte:  Detské probiotiká a laktobacily - aké zvoliť pre svoje dieťa?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/scabies – Svrab: Príznaky, obrázky, liečba a ďalšie (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321335 – 12 domácich prostriedkov proti svrabu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/is-scabies-an-std – Je svrab pohlavne prenosná choroba? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321379 – Zvierací svrab u ľudí (anglicky)

https://www.hillspet.com/dog-care/healthcare/what-is-dog-mange – Psie svrab (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár