Črevné a žalúdočné problémy – aké majú príčiny a čo na ne pomáha?

Zažívanie je pomerne zdĺhavý proces, počas ktorého dochádza k tráveniu prijatej potravy, k vstrebávaniu živín ak vylučovaniu odpadových látok, z ktorých už telo nemá žiadny úžitok. Problém mnohých ľudí však spočíva v tom, že im nefunguje tak, ako by správne malo. Môže vám v krízovej situácii pomôcť drobná úprava životného štýlu?

Ľudské trávenie je veľmi komplikované. Keď sa nad tým trochu zamyslíte, prevažná časť brušnej dutiny skrýva orgány, ktoré sa na ňom väčšinovo podieľajú. Tiež reálne hrozí, že sa niekde niečo pokazí. (Všetci sme už určite niekedy počuli o dlhotrvajúcich problémoch so žlčníkom, dráždivým črevom a pečeňou.)

V prípade dlhodobých problémov vám pomôže hlavne odborník. Pokiaľ vás ale trápi zlé zažívanie len raz za čas, pravdepodobne si s ním dokážete poradiť aj v domácich podmienkach.

Čo spôsobuje problémy s trávením? A čo by ste mali v budúcej kríze vyskúšať? Na to sa pozrieme nižšie.

Príčiny zlého trávenia

Črevné a žalúdočné problémy - aké majú príčiny a čo na ne pomáha?

Niekedy vám nemusí urobiť dobre neuvážená kombinácia jedla. Zle vám môže byť aj z konzumácie niečoho, čo bolo prešlé, alebo inak pokazené. (Stačí ísť do reštaurácie, ktorá nedodržiava zásady hygieny, a nešťastie je na svete.) Čo ale v ostatných prípadoch?

Na vine môže byť napríklad:

 • Pálenie záhy
 • Celiakia
 • Crohnova choroba
 • Žlčníkový kameň
 • Žalúdočný vred
 • Kinetóza
 • Kocovina
 • Krátkodobá infekcia

Mnoho žien sa sťažuje na horšie zažívanie aj počas PMS a menštruácie, či počas tehotenstva.

Črevné a žalúdočné problémy - aké majú príčiny a čo na ne pomáha?

Diéta na nepokojné zažívanie

Keď je vám zle, pravdepodobne nemáte na jedlo ani najmenšie pomyslenie. Na druhú stranu, pokiaľ nebudete jesť nič, nebudete mať dostatok energie a bude tým trpieť celý organizmus. Z toho dôvodu sa oplatí poznať potraviny a nápoje, ktorým by ste mali dať pri častej nevoľnosti prednosť pred inými.

V priebehu diéty sa odporúča konzumovať čokoľvek, čo obsahuje zázvor , ktorý má upokojujúce účinky na žalúdok. Ďalej si doprajte zdroje nenasýtených tukov , medzi ktoré patrí napríklad olivový olej. Kvôli obsahu vlákniny si dávajte aj ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky. A zabudnúť by ste nemali ani na zdroje probiotík , ktoré sú dôležitou súčasťou každého zdravého trávenia.

Pozitíva probiotík

Črevné a žalúdočné problémy - aké majú príčiny a čo na ne pomáha?

Probiotiká sú pre telo priateľské mikroorganizmy, ktoré žijú za normálnych okolností v zažívacom ústrojenstve. Prečo za normálnych okolností? Predovšetkým kvôli tomu, že ich môžeme decimovať naším dlhodobo nezdravým životným štýlom. A tiež nad nimi môžu zvíťaziť nepriateľské patogény. Keďže tie obvykle spôsobujú najrôznejšie choroby, je v našom vlastnom záujme, aby bola naša črevná mikroflóra vždy v perfektnej kondícii.

Probiotiká si vedia poradiť napríklad s/sa:

 • Detské hnačky
 • Hnačky, ktoré spôsobuje užívanie antibiotík
 • Zápalovým ochorením čriev (predovšetkým po operácii, so vzniknutými problémami vám už ale nepomôžu, preto sa často odporúčajú preventívne)
 • Ekzémy
 • Syndrómom dráždivého čreva

Samozrejme je ale kľúčové, aby ste probiotiká užívali pravidelne . V opačnom prípade sa nedá očakávať, že sa vám podarí vytvoriť dostatočne silnú priateľskú kolóniu. Tiež nezabúdajte na to, že probiotiká potrebujú na svoje prežitie prebiotiká . Tieto oligosacharidy im slúžia ako potrava.

Pokiaľ si k probiotikám ešte len hľadáte cestu, vyskúšajte dlhodobé užívanie probiotických doplnkov stravy , ktoré podporujú normálnu činnosť trávenia. Tiež ale nezabudnite na už spomínanú zmenu životného štýlu, ktorá je pri prevencii zlého trávenia tiež veľmi dôležitá.

Zdroje informácií

Nepřehlédněte:  Chutné recepty pre pečeňovú diétu

https://www.probiotikus.sk/ako-zlepsit-zle-travenie/ – Ako zlepšiť zlé trávenie?(slovensky)

https://www.healthline.com/health/digestive-health-maintenance – Prevencia zažívacích problémov (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-digestive-disorders – Najčastejšie zažívacie problémy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326596 – Čo jesť a nejesť pri problémoch so zažívaním (anglicky)

https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/probiotics-benefits – Probiotiká a zažívanie (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár