Cukrovka typu 2 – liečba bylinami a doplnkami stravy

Cukrovka typu 2 – liečba bylinami a doplnkami stravy

Cukrovka typu 2 sa zvykne nazývať „cukrovka dospelých“, ale stáva čoraz bežnejším ochorením aj u detí. Táto forma cukrovky je charakteristická inzulínovou rezistenciou (necitlivosťou na účinok inzulínu). Diabetes typu 2 spôsobuje to, že hladina glukózy v krvi je nevyvážená.

Na cukrovku typu 2 trpia stovky miliónov ľudí po celom svete a ich podiel na celkovej populácií sa neustále zvyšuje. Šírenie cukrovky je spôsobené civilizačnými faktormi, dostatkom potravy a najmä šírením nezdravých stravovacích návykov.

Mnohí ľudia však dokážu riadiť hladinu cukru v krvi stravovaním a cvičením. Ak nie, lekár môže predpisovať lieky, ktoré dokážu regulovať hladinu cukru v krvi. Niektoré z týchto liekov sú:

 

 • Inzulínová terapia
 • Metformín (Glucophage, Glumetza, ďalšie)
 • Sulfonylureas
 • Meglitinidy

 

Zdravá výživa, fyzická aktivita a udržanie zdravej hmotnosti sú prvou a niekedy najdôležitejšou súčasťou liečby cukrovky. Ak však nie sú účinné na udržanie hladiny cukru v krvi, lekár rozhodne, ktoré lieky budú pre vás najlepšie.

Spolu s týmito liekmi sa ľudia s cukrovkou pokúšajú zlepšiť svoj zdravotný stav aj bylinkami a doplnkami stravy. Tieto alternatívne spôsoby liečby pomáhajú kontrolovať hladiny cukru v krvi, znižujú odolnosť voči inzulínu, zmierňujú príznaky cukrovky a zabraňujú komplikáciám spojenými s cukrovkou.

Účinky niektorých doplnkov stravy sa študovali na zvieratách a ukázali sľubné výsledky do budúcnosti. V súčasnosti však existujú len obmedzené dôkazy o tom, že majú vyššie uvedené výhody pre ľudí.

 

Použitie doplnkov na liečbu cukrovky

Stále viac ľudí sa obracia na alternatívne lieky a doplnky stravy.

Doplnky by nemali byť použité ako náhrada štandardnej liečby cukrovky. Ak tak urobíte, môže to ohroziť vaše zdravie.

Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov je dôležité, aby ste sa porozprávali so svojím lekárom. Niektoré z týchto produktov môžu interferovať s inými liekmi a liečivami. Len preto, že výrobok je prírodný, neznamená, že je pre Vás bezpečný.

 

Viaceré doplnky stravy sa ukázali ako vhodné na liečbu cukrovky. Patria sem tieto:

 

Škorica

Čínska medicína používa škoricu na medicínske účely už celé stovky rokov. Bola predmetom mnohých vedeckých štúdií na určenie jej účinku na hladiny glukózy v krvi. Štúdia z roku 2011 ukázala, že škorica, v celej forme alebo v extrakte, pomáha znižovať hladiny glukózy v krvi na lačno a pomáha pri liečbe cukrovky.

 

Chróm

Chróm je dôležitý stopový prvok. Používa sa pri metabolizme sacharidov. Výskum používania chrómu na liečbu cukrovky je však zmiešaný. Nízke dávky sú pre väčšinu ľudí bezpečné, ale existuje riziko, že chróm môže až príliš znížiť hladinu cukru v krvi. Vysoké dávky majú tiež potenciál spôsobiť poškodenie obličiek.

 

Vitamín B-1

Vitamín B-1 je tiež známy ako tiamín. Mnoho ľudí s cukrovkou má nedostatok tiamínu. To môže prispievať k niektorým komplikáciám pri cukrovke. Malé množstvo tiamínu je spojené s poruchami srdca a poškodením ciev.

Tiamín vo vode rozpustný sa ťažko dostáva do buniek, kde je to potrebné. Avšak benfotiamín, (doplnková forma tiamínu), je rozpustná v tukoch a lepšie preniká bunkovými membránami. Niektoré výskumy naznačujú, že benfotiamín môže zabrániť diabetickým komplikáciám.

 

Kyselina alfa-lipoová

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je silný antioxidant. Niektoré štúdie naznačujú, že:

 

 • znižuje oxidačný stres
 • znižuje hladinu cukru v krvi na lačno
 • znižuje inzulínovú rezistenciu

 

Je však potrebný ďalší výskum. Okrem toho je potrebné, aby bola ALA podávaná s opatrnosťou, pretože má potenciál znížiť hladinu cukru v krvi na nebezpečnú úroveň.

 

 

Horké tekvičky (Bitter melon / Momordika horká)

Horké tekvičky sa používajú na liečbu cukrovky v krajinách ako je Ázia, Južná Amerika a iné. Existuje veľa laboratórnych údajov o jeho účinnosti na liečbu cukrovky.

 

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje polyfenoly, ktoré sú antioxidanty.

Hlavný antioxidant v zelenom čaji je známy ako epigallocatechin galát (EGCG). Laboratórne štúdie naznačujú, že EGCG môže mať mnoho zdravotných výhod:

 

 • nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • prevencia diabetu 2. typu
 • zlepšená kontrola glukózy
 • lepšia inzulínová aktivita

 

Zelený čaj je však všeobecne považovaný za bezpečný.

 

Resveratrol

Resveratrol je chemická látka, ktorá sa nachádza vo víne a hrozne. Vedecké pokusy ukázali, že pomáha predchádzať vysokej hladine cukru v krvi a môže znižovať oxidačný stres.

 

Magnézium

Horčík je základnou živinou. Pomáha regulovať krvný tlak. Reguluje aj citlivosť na inzulín. Výživový doplnok s obsahom magnézia môže zlepšiť citlivosť na inzulín u diabetikov.

 

Diéta s vysokým obsahom horčíka môže tiež znížiť riziko vzniku cukrovky. Vedci zistili súvislosť medzi vyšším príjmom horčíka, nižšou mierou inzulínovej rezistencie a cukrovkou.

 

Súhrn

Ako môžete vidieť, existuje množstvo prírodných doplnkov, ktoré je možné doplniť do jedálnička pre lepšie zvládanie cukrovky. Je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom skôr ako zaradíte akýkoľvek doplnok alebo vitamín.


Cukrovka typu 2 – liečba bylinami a doplnkami stravy
4 (80%) 1 vote[s]