Cytológia: Čo môžu odhaliť jej výsledky?

Ak ste u lekára absolvovali ster alebo inú prevenciu rakoviny a prídu vám zlé výsledky cytológie, pravdepodobne sa s vami na niekoľko sekúnd zatočí celý svet. Než ale začnete prepadať panike, že umriete na rakovinu, zistite všetky informácie, ktoré by ste mali vedieť.

Výsledky cytológie majú stupnice, podľa ktorej lekári dokážu určiť, akým smerom sa uberá váš zdravotný stav. Aj keď nemusí vyjsť úplne dobre, automaticky to neznamená, že ste v ohrození života. Cytológia krčka maternice, ktorá sa vykonáva pri každej gynekologickej prehliadke, môže naznačiť, že sú na čapíku viditeľné zmeny, ale pokiaľ nie sú veľké, je možné ich riešiť kontrolným sterom v horizonte niekoľkých týždňov. Keď ďalší výsledok nedopadne dobre, až potom môže lekár začať liečbu. (Samozrejme, neplatí to vždy, cytológia s výsledkami 2 a 3 totiž znamená vážnejší problém, ktorý s vami bude doktor najskôr riešiť hneď.)

Čo ďalšie by ste mali o cytológii a jej fungovaní vedieť? Na to sa pozrieme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Čo presne sleduje cytológia?

Cytológia: Čo môžu odhaliť jej výsledky?

Cytológia je odbor, ktorý skúma bunky. Keďže pracuje s ich detailnou znalosťou, často sa využíva v lekárstve. Po odbere sa vzorka pošle na analýzu a ak sa v priebehu skúmania objavia nejaké nečakané zmeny, môže to pacientom zachrániť aj život. (Mnoho problémov sa dá totiž týmto spôsobom zachytiť už v počiatočných štádiách, kedy nemusia mať žiadne ďalšie prejavy.)

Čo sa týka základov klinickej cytológie, tie siahajú až do roku 1838, kedy došlo k prvému opisu rakovinotvorného bujnenia. Následne sa podarilo odlíšiť karcinóm od sarkómu (rozdiel je v tom, že jeden zasahuje podporného tkaniva a druhý epitel). Cytológia sa potom významne posunula vďaka zdokonaľovaniu mikroskopov a ďalších metód skúmania.

Kde sa používa?

Cytológia: Čo môžu odhaliť jej výsledky?

S cytológiou sa stretávame v mnohých medicínskych odboroch. Tradične sa vykonáva ster pri gynekologických prehliadkach (niektoré ženy sa môžu sťažovať na krvácanie po cytológii, ale nemusí to spolu nutne súvisieť, pretože ranka môže vzniknúť aj zavedením iných nástrojov, krvácanie môže súvisieť s ovuláciou a podobne).

Ďalej sa používa pri vyšetrení:

  • Urologického ústrojenstva
  • Štítne žľazy
  • Uší
  • Očí

A podobne. (V niektorých prípadoch sa jej hovorí biopsia, kedy dochádza k odberu vzorky tkaniva, ktorý sa následne podrobuje skúmaniu.) Na skúmanie sa posielajú aj odobrané materské znamienka, ktoré vám odstránia váš kožný lekár. (Napríklad kvôli podozrivým zmenám.)

Čo mám očakávať?

Cytológia: Čo môžu odhaliť jej výsledky?

Väčšinou je odber vzorky pre cytológiu bezbolestný. (Napríklad aj kvôli tomu, že sa môžu pri odbere používať anestetické prostriedky, napríklad pri odstránení znamienka, alebo pri biopsii, ktorá vedie ihlu pod kožu.) Z toho dôvodu nemusíte pri príprave podnikať nič špeciálne. V prípade, že by od vás bolo niečo potrebné, lekár by vám o tom povedal s predstihom.

Hneď ako dôjde k odberu vzorky, lekár ho pošle do laboratória, s ktorým spolupracuje. Tam sa vzorka skúma pod mikroskopom a sleduje sa, či sú na ňom viditeľné nejaké zmeny. Tento proces obvykle nejakú chvíľu trvá, takže nečakajte výsledky do druhého dňa. Akonáhle sú dostupné, laboratórium ich pošle späť lekárovi, ktorý ich založí do vašej karty, a to či už bola cytológia v poriadku, alebo boli vo vzorke viditeľné nejaké patológie.

V prípade, že cytológia poukazuje na nejaký vážnejší problém, lekár vám pri oznámení výsledkov nastaví najvhodnejší spôsob liečby a pravdepodobne vás bude aj pozornejšie sledovať. (To môže zahŕňať ďalšie dodatočné vyšetrenia a častejšie preventívne prehliadky.)

Prečo je cytológia žiaduce?

Hoci sa veľa ľudí cytológie a jej výsledkov bojí (pretože nikto z nás nechce počuť, že má nábeh na rakovinu, alebo už ňou dokonca trpí), v skutočnosti je takým darom z nebies.

Medzi benefity cytológie patria:

  • Malá invazívnosť
  • Menšia bolestivosť a nepohodlie (ako keby kvôli vyšetreniu museli lekári plánovať veľký zákrok)
  • Menšie riziko komplikácií
  • Upresnenie vášho zdravotného stavu

V neposlednom rade, včasne vykonaná cytológia môže znamenať veľký náskok, pretože lekár vás môže začať liečiť už pri náznaku vážnych zdravotných problémov. Asi nemusíme hovoriť, že v prípade rakoviny vám môže táto rýchla intervencia zachrániť život.

Zdroje informácií

Nepřehlédněte:  Vyzrajte na stuhnutý krk

https://sk.wikipedia.org/wiki/Cytológia – Cytológia (slovensky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327199 – Krvácanie po cytológii krčka maternice (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21714-cytology – Všetko o cytológii (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár