Sú tabletky na chudnutie účinné?

Sú tabletky na chudnutie účinné?

Ak ste niekedy vyhlásili do sveta /možno na sociálne siete/ vetu – „chcem schudnúť niekoľko kíl“, možno ste už počuli túto radu od svojich priateľov – „musíš jesť zdravšie a viac cvičiť“.

Vyzerá to na jednoduchý spôsob, ako schudnúť. Táto rada znie rovnako prvoplánovo, ako keď poradíte spôsob na zdolanie Mount Everestu – „stačí viac chodiť a liezť vyššie“. Pre mnohých ľudí, ktorí sú obézni a majú ťažkosti s nadváhou, sa zdá byť hore spomínaná rada neprekonateľnou úlohou.

 

Chudnutie s tabletkami

Existujú však aj iné nástroje, ako je pevná vôľa, ktoré pomáhajú ľuďom naštartovať chudnutie.
Nová štúdia poukazuje na to, že pre niektorých ľudí môže byť jedným zo spôsobov ako začať chudnúť, užívanie tabletiek na chudnutie.

 

“Tabletky na chudnutie vidím ako potenciálny začiatok chudnutia” uviedla autorka štúdie Dr. Siddharth Singhová (gastroenterológička na Kalifornskej univerzite v San Diegu), “ale komplexná zmena životného štýlu spolu s dobre nastavenou diétou alebo jedálničkom na mieru a cvičenie sú nevyhnutné pre trvalú zmenu.”

 

Tabletky na chudnutie očami vedy

Vo vedeckej štúdii, publikovanej vo vestníku Americkej lekárskej asociácie (JAMA), výskumníci kombinovali výsledky 28 predchádzajúcich klinických štúdií – ktoré sú známe ako metaanalýza. To umožnilo výskumníkom porovnať bezpečnosť a účinnosť liekov a tabletiek na chudnutie, ktoré nemuseli byť v pôvodných štúdiách navzájom otestované.

Celkovo zahŕňali vedecké štúdie 29018 ľudí s nadváhou a obezitou, ktorí užívali lieky a tabletky na chudnutie schválené FDA (Správa potravín a liečiv – vládna agentúra USA) alebo neaktívne placebo. Výskumníci porovnávali nasledujúce lieky a tabletky na chudnutie – orlistat, lorcaserín, naltrexón-bupropión, fentermín-topiramát a liraglutid.

V priemere 44 až 75 percent ľudí, ktorí užívali jednu z tabletiek na chudnutie, stratilo po jednom roku najmenej 5% svojej telesnej hmotnosti. V skupine placebo stratilo rovnakú hmotnosť „len“ 23% ľudí.

Počas tohto roka ľudia, ktorí užívali tabletky na chudnutie, stratili o 2,3 – 8,6 kg viac tuku ako ľudia v skupine s placebom.

Výsledky zahŕňali všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnili výskumu a mali od začiatku aspoň jedno meranie hmotnosti.

 

“Aj keď tento typ údajov je určite dôležitý z regulačných dôvodov, do značnej miery podceňuje to, čo pacienti môžu očakávať, keď chudnú s použitím týchto tabletiek,” povedal Dr. Scott Kahan, MPH, riaditeľ Amerického Národného centra pre telesnú hmotnosť a wellness.

 

Obavy o bezpečnosť tabletiek

Bezpečné tabletky na chudnutie

Hoci všetky tabletky, ktoré boli použité vo výskume sú určené na chudnutie, každá z nich pracuje rôznymi spôsobmi.

Niektoré z týchto tabletiek znižujú chuť do jedla alebo zvyšujú pocity sýtosti, napr. Liraglutid tiež spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. Orlistat pôsobí tým, že v črevách reguluje absorpciu určitého tuku z potravy.
Napriek ich účinnosti môžu byť tabletky na chudnutie stále nedostatočne využité.

Prieskum v rokoch 2007 až 2008 zverejnený v „Annals of Epidemiology“ zistil, že menej ako 3 percentá ľudí užívali schválené lieky a tabletky na chudnutie počas predchádzajúceho roka.

 

“Jedným z dôvodov je, že lieky, alebo tabletky nie sú v súčasnosti kryté poisťovňami,” povedal Dr. Kahan, “takže nie sú prístupné mnohým ľuďom, ktorí by z nich mohli ťažiť.”

 

Tabletky na chudnutie majú aj zlú povesť, pretože niektoré z nich boli v minulosti stiahnuté z trhu kvôli obavám o bezpečnosť – dexfenfluramínu a fenfluramínu (v roku 1997) a sibutramínu (v roku 2010).

 

“Existuje tiež povedomie, že tabletky na chudnutie nie sú bezpečné, čo je trochu zábavné,” povedal Dr.Kahan, “pretože mnohé z týchto tabletiek sú už schválené a používané aj na iné účely a ich bezpečnosť sa v týchto prípadoch všeobecne nespochybňuje.”

 

Aby sa predišlo možným obavám, endokrinná spoločnosť odporúča, aby pacienti, ktorí užívajú schválené tabletky na chudnutie, mali pravidelné konzultácie so svojím lekárom, aby si vyjasnili otázky bezpečnosti a ubezpečili sa, že liek je pre nich vhodný.

 

Obmedzujúce vedľajšie účinky tabletiek na chudnutie

 

Aj keď sú tabletky bezpečné, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky.

Vedľajšie účinky sa líšia medzi tabletkami, počnúc od bolesti hlavy a závratmi až po zmeny v pohyboch čriev. Pri rozhodovaní sa, či užívať tabletky na chudnutie, je potrebné brať na zreteľ prínosy  tabletiek a ich vedľajšie účinky.
Pre čo najlepšie výsledky pri chudnutí, by mali ľudia s nadváhou  zahrnúť do svojej cesty za zdravým lepšiu a zdravšiu stravu a  taktiež  zmenu ich životných návykov.

 

“Lieky, tabletky a chirurgické zákroky by sa mali zavádzať spolu so zmenami návykov,” povedal Dr. Kahan. “Samozrejme, každý pacient je iný a liečba by mala byť prispôsobená.”

 

Autori novej vedeckej štúdie vyzývajú na ďalši výskum, ktorý pomôže lekárom a pacientom pri rozhodovaní o tom, aký postup na chudnutie je najlepší a najúčinnejsí.

Výskum môže zahŕňať priame porovnanie prínosov liekov a tabletiek na chudnutie, chirurgických zákrokov a zásadnej zmeny ľudského správania.

 

“Je dôležité skúmať účinnosť týchto zásahov, ako aj stratégie na zníženie hmotnosti – kombinovať niekoľko zákrokov súčasne alebo postupne – a nájsť správny prístup pre každého pacienta,” povedala Dr. Sonia Singh.

 

Nová vedecká štúdia sa zamerala len na úbytok hmotnosti v priebehu jedného roka. Je potrebný väčší výskum o dlhodobej účinnosti a bezpečnosti tabletiek a liekov na chudnutie.

 

“Tabletky môžu byť použité mnohými spôsobmi a jedným z týchto spôsobov je zefektívnenie procesu dlhodobej straty hmotnosti a pomôcť predchádzať opätovnému priberaniu,” povedal Dr. Kahan. “Do určitej miery môžu byť tabletky pre tento účel lepšie, pretože dlhodobé chudnutie a zabránenie návratu do starých koľají, je pre mnohých ľudí najťažšou časťou ich cesty.”

 


Sú tabletky na chudnutie účinné?
4.9 (97.14%) 7 vote[s]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.