Endoskopia žalúdka alebo konečníka: Čo to je a ako prebieha?

Kto chodí aspoň občas k lekárovi, ten vie, že niekedy aktuálna situácia vyžaduje nie práve príjemné vyšetrenie, ktoré dokáže objasniť podstatu, alebo rozsah nejakého zdravotného problému. Jedným z nich je endoskopia. Keďže ide o vyšetrenie, ktoré v mnohých vzbudzuje neistotu a strach, nižšie vám ho pomôžeme bližšie spoznať, čo vám umožní sa naň lepšie pripraviť.

Skúsenosti s endoskopiou sa delia na niekoľko skupín. V prvom rade sú tu lekári, ktorí sú radi za každú možnosť, ako presne odhaliť nejaký zdravotný problém. To im umožňuje lepšie stanoviť diagnózu a nastaviť vhodný spôsob liečby. (Do tejto kategórie tiež patria ľudia, ktorí síce z tohto vyšetrenia nejasajú, ale chápu, že je v ich vlastnom záujme.) A potom sú tu tí, ktorí z neho majú strach, nezaujímajú sa o neho, nechcú o ňom hovoriť a ani si o ňom nechcú nič zisťovať.

Keďže má väčšina ľudí strach z toho, čo nepozná, možno vás podrobnejšie vysvetlenie tohto vyšetrenia trochu upokojí. (Minimálne kvôli tomu, že budete vedieť, na čo presne sa máte pred príchodom k lekárovi pripraviť.)

Čo je endoskopia?

Endoskopia je názov disciplíny, ktorá lekárom umožňuje priamu prehliadku vnútorných častí ľudského tela. (Súčasťou endoskopie je aj gastroskopia, ktorá je vyšetrením tráviacej trubice, žalúdka a pažeráka. Toto vyšetrenie so sebou nesie veľmi malé riziká, ale zato veľký prínos pri diagnostike a liečbe zdravotného problému.) Lekár pri výkone pracuje s endoskopom, čo je špeciálny optický prístroj na zobrazenie vnútorných dutín.

Kde všade sa používa?

Endoskopia žalúdka alebo konečníka: Čo to je a ako prebieha?

Ako určite niektorí viete, endoskopia v urológii sa volá cystoskopia, počas ktorej sa zavedením optického prístroja kontroluje stav močovej trubice a močového mechúra. Na vyšetrenie maternice sa používa termín hysteroskopia. Ak sa lekári potrebujú pozrieť do brušnej dutiny, používa sa laparoskopia. Ľudia pred, alebo v priebehu operácie kolena zase podstupujú artroskopiu. (Tiež určite viete, že veľa ľudí zanedbáva koloskopiu, ktorá je vyšetrením čriev, a ktorá dokáže odhaliť rakovinu čriev a ďalšie vážne problémy.)

Táto metóda sa používa aj u nosa a ucha. Otoskopia zobrazuje vonkajší zvukovod a bubienok a na rhinoskopiu nosa sa používa špeciálne zrkadlo. Ako teda vidíte, vyšetrenie, v priebehu ktorých sa používa endoskopia, existuje nespočetné množstvo. Niektoré z nich dokonca podstupujeme pravidelne. (Napríklad ženy v priebehu gynekologickej prevencie.) Moderná veda navyše prispela k rozvoju kapsulovej endoskopie, počas ktorej ľudia zjedia malú kapsulu. Táto metóda ale nie je hradená poisťovňou a po pozitívnom náleze aj tak musíte podstúpiť klasické vyšetrenie.

Ako sa pripraviť?

Endoskopia žalúdka alebo konečníka: Čo to je a ako prebieha?

Najbežnejšie dostanete informácie o príprave priamo od svojho lekára. Pokiaľ však bude jednať o väčší zákrok, pravdepodobne budete vyzvaní k tomu, aby ste cca 12 hodín pred príchodom nejedli. Súčasťou prípravy môže byť aj podanie preháňadla, alebo klystír. (To sa robí predovšetkým pred vyšetrením čriev a konečníka.) Tiež musíte s lekárom prebrať, aké užívate lieky, pretože niektoré z nich možno budete musieť prestať pred vyšetrením brať.

Po vyšetrení

Endoskopia žalúdka alebo konečníka: Čo to je a ako prebieha?

V mnohých prípadoch budete môcť ísť v rovnaký deň domov. Len je najskôr múdre, aby vás v prípade niečoho invazívnejšieho niekto odviezol domov. (Asi si vás ale nechajú na mieste pár hodín na pozorovanie, pre prípad, že by sa vám urobilo zle a potrebovali by ste rýchlu pomoc. Tiež sa môže čakať na vyprchanie upokojujúcich medikamentov.) Pokiaľ vám bude vykonaná laparoskopia v brušnej dutine, ktorá zahŕňa menší rez, lekár vám ho ošetrí a poučí vás, ako sa máte o ranu správne starať.

Doma možno zostanete o pár dní dlhšie, pretože vyšetrenie vás možno trochu vyvedie z rovnováhy. To je ale normálne. Pri vyšetrení žalúdka a pažeráka navyše môže dôjsť k podráždeniu, takže môžete cítiť bolesť v krku a možno budete musieť jesť nejakú dobu mäkké a ľahko stráviteľné potraviny. Po cystoskopii močového mechúra tiež môžete prechodne zaznamenať krv v moči.

Ak existuje nejaké vážne podozrenie, lekári môžu v priebehu endoskopie odobrať vzorku tkaniva, ktorý sa pošle na biopsiu. V takom prípade môže vyhodnotenie výsledkov nejaký čas trvať. Následne potom vášmu stavu prispôsobí plán liečby.

Museli ste niekedy podstúpiť endoskopiu? Ak áno, potrebovali ste psychickú oporu svojho okolia, alebo ste to zvládli bez problému sami?

Nepřehlédněte:  Čo je erektilná dysfunkcia a čo môže pomôcť?

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Endoskopia – Endoskopia (slovensky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Endoskopia – Endoskopia (slovensky)

https://www.ikem.cz/sk/transplantcentrum/klinika-hepatogastroenterologie/o-nas/jaka-vysetreni-poskytujeme/kapslova-endoskopie-endoskopicke-vysetreni-tenkeho-streva-kapsli/a-1580/ – Kapslová endoskopia ( slovensky)

https://www.healthline.com/health/endoscopy – Všetko o endoskopiu (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár