Hamiltonov hmat: Prečo sa robí? A je bezpečný?

Aj keď tehotné ženy väčšinou vnímajú svoj požehnaný stav pozitívnym spôsobom, mnohé z nich majú nočné mory z pôrodu. Bude všetko v poriadku? A nebudú mi pôrodníci robiť niečo, čo si neprajem? Jediná cesta, ako zaistiť spokojnosť je väčšia informovanosť. Preto si osvetlíme, čo je Hamiltonov hmat.


Akonáhle žena otehotnie, dá sa povedať, že jej telo zrazu nie je jej. V súvislosti so sledovaním vývoja dieťaťa ženy podstupujú neprebernú škálu vyšetrení, ktoré majú odhaliť akýkoľvek potenciálny problém. Väčšinou to zahŕňa test na tehotenskú cukrovku , ultrazvuky , odbery krvi , testy na pohlavne prenosné choroby …. A mnoho ďalších.

Hamiltonov hmat: Prečo sa robí? A je bezpečný?

Tento trend však neustáva ani po príchode do pôrodnice. Ženy sú podrobené vyšetreniam a zákrokom, ktorým mnohokrát nerozumejú , alebo s nimi dokonca nesúhlasia . (Áno, bohužiaľ aj to sa u nás deje.) Kvôli bolesti, strachu a ďalším faktorom však nemajú často šancu o sebe kompetentne rozhodovať.

Preto sa pozrieme na to, čo je Hamiltonov hmat, ktorý je pre mnohé ženy veľkým strašiakom.

Termín pôrodu

Hamiltonov hmat: Prečo sa robí? A je bezpečný?

Ženy v priebehu tehotenstva získajú od svojho lekára vypočítaný termín pôrodu. Ten je však iba orientačný . Začiatok tehotenstva sa totiž počíta od dátumu poslednej menštruácie , kedy žena ešte (s veľkou pravdepodobnosťou) tehotná ešte nebola. Často sa teda hovorí o tom, že pri pravdepodobnom dátume pôrodu je nutné počítať so zhruba dvoma týždňami pred a dvoma týždňami po.

V prípade, že žena neporodí skôr, alebo v presne stanovený dátum (spontánne, či plánovaným cisárskym rezom), hovoríme, že prenáša. Lekári vyžadujú častejšie kontroly a ženu pripravujú na to, že bude najskôr nutné pôrod vyvolať medicínskou cestou v pôrodníckom zariadení.

Hamiltonov hmat

Práve v tejto fáze prichádza na scénu Hamiltonov hmat. Ide o lekársky úkon, ktorý má navodiť vyvolanie pôrodných kontrakcií, ktoré vedú k vypudeniu dieťaťa. Prvýkrát bol tento termín použitý v roku 1810.

Ako sa robí?

Pokiaľ stále nedochádza k odplaveniu plodovej vody, lekár sa môže rozhodnúť, že vsunie žene prst do krčka maternice a mechanicky oddelí vak blán od pošvového vchodu . Týmto postupom by malo dôjsť k vyplaveniu prostaglandínov, ktoré vyvolávajú pôrod. Vzhľadom na to, že ide o potenciálne rizikový zákrok, je nutné, aby o ňom personál rodičku plne informoval. (Vrátane všetkých rizík.) Na vykonanie tohto zákroku je tiež nutný podpísaný informovaný súhlas . (Čo môže byť kameňom úrazu, pretože rodičky ho podpisujú už pred nástupom a vzhľadom na svoju situáciu nemajú veľakrát kapacitu si ho v pokoji prejsť. Nie každý personál navyše pristupuje k rodiacej žene priateľsky a ústretovo v prípade, že sa rozhodne sa obhajovať. Preto je dobré mať načítané informácie a mať so sebou prítomný sprievod.)

Pre a proti

Hamiltonov hmat: Prečo sa robí? A je bezpečný?

Rovnako, ako všetky iné veci na svete má aj Hamiltonov hmat svoje pre a proti. Medzi jeho výhody patrí nepochybne to, že do tela ženy nie je aplikovaná žiadna chémia . Ide len a iba o manuálnu stimuláciu k pôrodu. Niektoré ženy tiež uvádzajú, že ich Hamiltonov hmat nebolel .

Na druhú stranu, Hamiltonov hmat nepomáha vždy . Len v prípade, že je telo ženy pripravené na pôrod a potrebuje už len malé pošťuchnutie. V opačnom prípade s ním Hamiltonov hmat ani nepohne. Niektoré ženy tiež uvádzajú, že je tento zákrok veľmi bolel a niektoré po ňom dokonca začali krvácať . Rizikom Hamiltonovho hmatu je aj zavlečenie infekcie .

Kedy sa Hamiltonov hmat nerobí?

Existuje aj niekoľko situácií, kedy Hamiltonov hmat vykonávať nemožno.

Jeho kontraindikáciou je:

  • Nízko položená placenta
  • Abnormalita placenty
  • Pôrod cisárskym rezom
  • Prítomnosť streptokoka skupiny B

Robili vám počas pôrodu Hamiltonov hmat? Ak áno, akú s ním máte skúsenosť?

Nepřehlédněte:  Čo už je svrab a čo obyčajná vyrážka? Pomôžeme vám ho spoznať!

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár