Herpangína u detí: Príznaky, liečba – ako si poradiť

Deti sú neustále choré. S tým, že dieťa raz prinesie kiahne, alebo chrípku sa teda tak nejako počíta. Čo ak sa ale stretávate s herpangínou? Je potrebné sa jej obávať? Na to sa spoločne pozrieme nižšie.

Každý, kto má dieťa, vie, že ho môže každú chvíľu prekvapiť tým, že si ľahne do postele s nejakou (nielen detskou) chorobou. Problém je v tom, že príznaky niektorých chorôb sú si pomerne dosť podobné. Niekedy môžete mať problém rozoznať, či má váš potomok potničky , kiahne alebo sa u neho začínajú prejavovať rubeola .

Už vôbec potom nemusíte mať povedomie o tom, že existuje niečo ako herpangína. Dokonca ani nemusíte vedieť, ako sa o také dieťa máte starať.

Herpangína u detí: Príznaky, liečba – ako si poradiť

Preto vám prinášame súbor najdôležitejších informácií, ktoré by ste mali vedieť.

Príznaky herpangíny

Príznaky herpangíny sa väčšinou ukážu do dvoch až piatich dní od chvíle, keď bol pacient v kontakte s nákazou.

Herpangína sa prejavuje:

 • Rýchlym nástupom horúčky
 • Bolesťou v krku
 • Bolesťou hlavy
 • Opuchnutými lymfatickými uzlinami
 • Problémy s prehĺtaním
 • Stratú chuti do jedla

U malých detí sa môže herpangína prejavovať aj neobvyklým slintaním a slinením a zvracaním . Tiež si môžete všimnúť pľuzgierikov a vriedkov v ústach dieťaťa. Vo všetkých prípadoch bude múdre zavolať lekárovi a objednať sa k nemu na vyšetrenie.

Liečba

Herpangína je vírusové ochorenie. Z toho dôvodu sa herpangina nelieči tak, že by vám na ňu lekár predpísal antibiotiká. Tá by na ňu totiž bola neúčinná.

To, ako sa lekár rozhodne pri liečbe postupovať, závisí do veľkej miery od toho, aké je vaše dieťa staré av akej je v celkovej kondícii (herpangína najviac zasahuje deti medzi 3 až 10 rokmi ). Všetky postupy navyše pomáhajú len zmierňovať príznaky. Telo sa musí s chorobou vysporiadať samo. Rovnako, ako v prípade iných bežných vírusových ochorení.

Herpangína u detí: Príznaky, liečba – ako si poradiť

Najbežnejšie sa odporúča:

 • Zvýšiť príjem tekutín
 • Užívanie liekov na zníženie horúčky
 • Užívanie liekov na bolesť
 • Zdravý jedálniček

Určite je vhodné nechať dieťa odpočívať v posteli. Tiež by v túto dobu nemalo prísť do kontaktu s ostatnými ľuďmi, ktoré by mohlo nedopatrením nakaziť.

Ako dlho trvá herpangína?

Deti sa väčšinou uzdravia v rozmedzí týždňa až 10 dní. Môžu sa ale objaviť aj vážne komplikácie, ktoré vyžadujú rýchlu intervenciu lekára.

Okamžite volajte pomoc, ak zaznamenáte:

 • Dehydratáciu
 • Tmavý moč
 • Únavu
 • Absencii sĺz pri plači dieťaťa
 • Podošlé oči

V takom prípade je možné, že bude potrebné malého pacienta hospitalizovať. V dnešnej dobe ale niektoré nemocnice umožňujú pobyt v nemocnici aj rodičom. Takže sa nemusíte báť, že by ste nemali nad svojim potomkom dohľad (alebo že po vás bude trpieť).

Herpangína u dospelých

Herpangína u detí: Príznaky, liečba – ako si poradiť

Herpangína sa úplne nevyhýba ani dospelým. A to aj keď je u nich skôr vzácna. Rizikovým faktorom je pobyt v prostredí, ktoré ponúka vhodné podmienky na jej šírenie. Typicky ide napríklad o školské a predškolské zariadenia. Nakaziť sa dá ale aj od chorého člena rodiny. Z toho dôvodu by ste mali všetci (vrátane detí) dodržiavať základné pravidlá hygieny – umývať si ruky. Tiež neuškodí, keď budete mať po ruke antibakteriálny gél , ktorý vám pomôže s hygienou na cestách.

Mali ste vy, alebo vaše deti herpangínu?

Nepřehlédněte:  Čo je erektilná dysfunkcia a čo môže pomôcť?

Zdroje informácií

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=herpangina-90-P01855 – Herpangína u detí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/herpangina – Všetko o herpangíne (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár