Hypertrofia, alebo hyperplázia prostaty?

Keď sa hovorí o zdraví prostaty, veľa ľudí vie, že sa jej nezhubnému zväčšeniu často hovorí hyperplázia. Lenže, na svete existuje aj ďalší termín, ktorému sa hovorí hypertrofia. Aký je medzi nimi rozdiel? A existuje niečo ako hypertrofia prostaty, alebo je to iba výmysel?

Nielen český jazyk môže hocikoho poriadne potrápiť. Niektoré termíny sú si také podobné, že máme tendenciu k ich zámene. A to aj v prípade, že tým vytvoríme niečo, čo neexistuje. Dobrým príkladom tohto javu by mohla byť hypertrofia a hyperplázia. Keďže tieto javy najčastejšie spájame s prostatou, pozrieme sa, aký je medzi nimi rozdiel, a či náhodou pri komunikácii s ostatnými nehovoríme hlúposti.

Benígna hyperplázia prostaty

Benígna hyperplázia prostaty je termín, ktorý označuje nezhubné zväčšenie prostaty, s ktorým sa stretne veľká časť starnúcich pánov.

Funguje to tak, že zväčšená prostata tlačí ako na močový mechúr, tak na vnútro močovej trubice (ktorá jej stredom prechádza). Všetky tieto javy vedú k častejšej potrebe močiť. Zároveň ale močenie nie je kvôli obštrukciám také jednoduché, preto vás môže trápiť prerušované močenie, alebo slabší prúd moču.

Tento problém sa rieši niekoľkými spôsobmi. Muži, ktorí majú problémy s prostatou, často užívajú doplnky stravy na prostatu. V prípade, že problémy pretrvávajú, lekári im môžu predpísať lieky. A keď ani to nezaznamená úspech, posledným riešením je operácia.

Hypertrofia

Hypertrofia, alebo hyperplázia prostaty?

Schválne nepíšeme o hypertrofii prostaty, pretože nič také v podstate neexistuje. A to aj napriek tomu, že mechanizmus tohto javu sa môže zdať mnohým ľuďom podobný.

Hypertrofia je stav, počas ktorého dochádza k rastu tkaniva, ktorý je spôsobený zväčšovaním objemu jednotlivých buniek. Práve to hypertrofiu odlišuje od hyperplázie, ktorá sa spája s masívnejším delením buniek. Hypertrofia je navyše nebezpečná tým, že môže výrazne narušovať fungovanie postihnutých orgánov.

Čo sa týka konkrétneho zdravotného stavu, poznáme napríklad hypertrofiu srdcovej svaloviny.

Čo majú spoločné?

Okrem zväčšenia objemu nejakej konkrétnej časti tela majú hypertrofia a hyperplázia spoločného ešte niečo. Oba tieto javy radíme medzi progresívne zmeny, v priebehu ktorých dochádza k zvýšeniu nárokov na tkanivá.

Čo si z toho vziať?

Keď budete niekedy s niekým hovoriť o problémoch so zväčšenou prostatou, vždy použite slovo hyperplázia, ktoré k tomuto javu sedí presnejšie. Hyperplázia sa týka aj gynekomastia (zväčšenie pŕs u mužov) a podobne. Vďaka tomu bude jasné, o čom presne hovoríte, a bude vidieť, že máte o veciach, ktoré sa týkajú ľudského zdravia, dobrý všeobecný prehľad.

Tiež sa vám pletú niektoré slová, ktoré sú si podobné? Ak áno, ktorá?

Nepřehlédněte:  Lymfatické uzliny

Zdroje informácií

https://www.uniprosta.sk/priznaky-zvacsenej-prostaty/ – Príznaky zväčšenej prostaty (slovensky)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Benígna_hyperplázia_prostaty – Benígna hyperplázia prostaty (slovensky)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Hypertrofia – Hypertrofia (slovensky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Hypertrofia – Hypertrofia (slovensky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár