Keď rastie ako z vody: Rastový špurt

Narodilo sa vám bábätko? V tom prípade mu určite nakupujete veľa rozkošného oblečenia. Problém je v tom, že ho málokedy naozaj unesia, pretože rastie tak rýchlo, že niektoré kúsky malo na sebe len párkrát. To isté platí aj o deťoch v ďalších vývojových štádiách. Za tento jav môže rastový špurt. Viete, čo to je?


V našich predstavách sú bábätká malé a bezbranné. Preto dokáže nejedného novopečeného rodiča (alebo iného člena rodiny, z ktorého sa stal strýko, alebo teta) prekvapiť, ako rýchlo rastie. Zatiaľ čo hneď po pôrode mal váš omrvinka sotva pár kíl a len niekoľko málo centimetrov, pred dovŕšením jedného roka života ide obvykle o caparta, ktorý už presiahol hranicu 10 kg a neustále rastie.

Keď rastie ako z vody: Rastový špurt

Nejeden rodič, ale aj milujúci príbuzný, potom môže trochu tápať v tom, akú veľkosť oblečenia alebo topánok má dieťaťu zaobstarať. Zvlášť, pokiaľ očakávate pred nadchádzajúcou návštevou dlhšie časové oneskorenie, počas ktorej dieťa zase o nejaký kus vyrastie.

Nie, nie je to čierna mágia. Ani kvalitné hnojivo zo záhradníctva. Za unáhlený vývoj detí je zodpovedný rastový špurt.

Čo je rastový špurt?

Rastový špurt je názov pre jav, počas ktorého dochádza k rýchlemu rastu človeka . Obvykle sa s ním stretávame v ranom detstve, keď dieťa v priebehu niekoľkých dní až týždňov vyrastie zo svojej prvej výbavy. (Takže chudáci rodičia nestíhajú prať a dokupovať nové oblečenie, ktoré aspoň chvíľu vydržia.) Veľa ľudí si tento jav všimne aj v puberte , počas ktorej sa deti (a predovšetkým chlapci) vytiahnu do dospelej výšky.

V podstate ide teda o názov pre obdobie, počas ktorého dochádza k väčšej intenzite rastu. Jeho znakom môže byť napríklad častejšia potreba jedla.

Príznaky rastového špurtu

Keď rastie ako z vody: Rastový špurt

Príznakom rastového špurtu je predovšetkým malé oblečenie. Ale nie je to to jediné, čo tento jav (vcelku spoľahlivo) sprevádza.

Medzi zmeny, ku ktorým počas rastového špurtu dochádza patria:

  • Zvýšená chuť do jedla, keď dieťaťu nestačí to, čo mu vyhovovalo pred pár dňami, či týždňami
  • Zmena spacích návykov
  • Náladovosť a zmena správania

Pre rodičov je veľmi dôležité, aby boli informovaní a tieto prejavy nebrali ako snahu dieťaťa si niečo vydupávať, alebo porušovať nastavené pravidlá. Jednoducho to berte s úplným pokojom. Veď je to bežná súčasť života!

To najlepšie, čo sa dá počas špurtu robiť

Rodičia bývajú vyčerpaní a často aj podráždení, takže sa môžu pri akejkoľvek odchýlke od zabehnutého normálu začať rozčuľovať a stresovať. Čo nepomôže ani im, ani dieťaťu. Preto sa pozrieme na to, čo je pre deti v tomto čase najlepšie.

Počas rastového špurtu je vhodné:

  • Dať dieťaťu jesť, keď prejavuje známky hladu, alebo mu obvyklá porcia nestačí
  • Im pomôcť zaspať (rast je náročný proces, takže extra odpočinok je rozhodne vítaný)
  • Mať trochu zvýšenú hranicu tolerancie a trpezlivosti (dieťa môže byť mrzuté a mrčať)
  • Sa o seba viac starať (pretože to nie je len o dieťati)
  • Sledovať, či je so zdravím dieťaťa všetko v poriadku

Dá sa rásť nejako ovplyvniť?

Keď rastie ako z vody: Rastový špurt

To, aký bude človek vysoký určuje genetika. Takže sa dá skoro povedať, že finálnu výšku človeka nemožno nijako ovplyvniť. To je ale pravda iba čiastočne. To, čo je nám dané, činí nejakých 80% . Ostatné percentá pripadajú na vonkajšie faktory, ako je životné prostredie , či výživa . Pokiaľ teda chcete, aby vaše dieťa dobre rástlo, doprajte mu maximum správnej starostlivosti.

Čo sa týka jedálnička, dôležité je čerstvé ovocie a zelenina. Nezastupiteľnú úlohu majú aj cereálie, proteíny a mliečne produkty. Nevhodný je naopak cukor a trans mastný a saturovaný tuk. Keďže rast je veľkým náporom aj na kosti, nemali by ste zabúdať na prísun vitamínu D .

Dobrý vplyv na rast má aj dostatok kvalitného odpočinku, aktívny pohyb a dobré postavenie tela.

Ako ste rastový špurt u svojho dieťaťa prežívali vy? Napíšte nám svoje skúsenosti do komentárov pod článkom.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/baby/baby-growth-spurts – Rastový špurt u detí: Kedy k nemu dochádza a čo počas neho robiť? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-increase-height – Ako ovplyvniť výšku (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár