Kĺbová výživa pre ľudí: Prečo ju skúsiť, aké zloženie vybrať

Problémy s kĺbmi nie sú v našej populácii vôbec ničím výnimočným. Aj keď na nich často trpia starší jedinci, problémy sa nevyhýbajú ani mladším ľuďom, ktorí sú po úraze alebo sú fyzicky veľmi aktívni. Keďže o kĺby sa treba starať v prakticky každom veku, pozrieme sa na to, aké zložky by nemali chýbať vo vašej kĺbovej výžive.

Kým nám pohybový aparát dobre slúži, väčšina z nás mu nevenuje príliš veľkú pozornosť. To je chyba, pretože ak sa oň správne nestaráme, nemôžeme očakávať, že sa dožijeme aktívneho veku.

Nie všetkým problémom s kĺbmi sa dá predchádzať, dobrým príkladom môže byť ochorenie artritídou a artrózou , čo sú komplikácie, ktoré sa obvykle objavia z ničoho nič (a nedajú sa v súčasnej dobe nijako liečiť), ak ale zvolíte správne metódy, môžete zmierniť ich negatívne príznaky.

Či už máte dvadsať alebo šesťdesiat, nižšie sa pozrieme na to, kedy užívať a ako spoznať kvalitnú kĺbovú výživu.

Problémy s pohybovým ústrojenstvom

Kĺbová výživa pre ľudí: Prečo ju skúsiť, aké zloženie vybrať

Môže to začať celkom nenápadne. Ráno vstávate z postele a cítite, že ste nejakí stuhlí. Tiež vás ale môžu častejšie bolieť kolená pri chôdzi a pri športe, môžete trpieť na bolesť chrbta a šije, máte problémy s tenisovým lakťom, alebo máte na nejakom kĺbe dlhodobo opuchy. Prípadne máte po úraze kostí a kĺbov a potrebujete, aby ste boli čoskoro zase v kondícii.

Sila kĺbovej výživy

Vyššie uvedené situácie sú tie, v ktorých sa oplatí siahnuť po kĺbovej výžive, ktorá vášmu aparátu dodá všetky potrebné látky, ktoré sú dôležité pre jeho normálne fungovanie. Môžete ju dokonca užívať aj preventívne. (V čase, keď máte fyzicky namáhavé zamestnanie, športujete a podobne.)

V neposlednom rade, po kĺbovej výžive môžu siahnuť aj seniori, ktorí už riešia nejaký existujúci problém s pohybovým aparátom. Hoci nie všetko dokáže kĺbová výživa vyriešiť, môže prispieť k tomu, že váš pohyb bude plynulejší a bude menej bolieť.

Látky na pohyb plný vitality

Kĺbová výživa pre ľudí: Prečo ju skúsiť, aké zloženie vybrať

Teraz sa pozrieme na to, akým látkam by ste mali v zložení kĺbovej výživy venovať zvýšenú pozornosť. Nielen kvôli tomu, že podporujú normálny stav kĺbov, ale aj napríklad kvôli tomu, že môžu podporovať normálny stav kostí, redukciu zápalov a podobne. Tak sa pohodlne usaďte a pokračujte v čítaní.

Glukosamín, chondroitín a MSM

V zložení dobrej kĺbovej výživy by určite nemali chýbať tieto tri látky: Glukosamín, chondroitín a MSM.

Začneme tým, že glukosamín a chondroitín sú látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v kĺboch, a vďaka ktorým máme normálne fungujúcu a pružnú chrupavku. Tieto dve látky sa teda pridávajú do kĺbovej výživy preto, aby si chrupavka zachovala svoje normálne funkcie. (V ideálnom prípade by sa mali tieto dve látky v zložení nachádzať vedľa seba.)

Dobrým pomocníkom je v oblasti starostlivosti o kĺby aj MSM, ktoré môže zmierniť bolesť počas pohybu a môže vám ponúknuť aj protizápalový účinok. (Zápal je vedľajším produktom niektorých chorôb kĺbov, takže tento efekt predstavuje jednoznačné plus.)

Vitamín C, D a K

Kĺbová výživa pre ľudí: Prečo ju skúsiť, aké zloženie vybrať

Medzi ďalšie dôležité zložky, ktoré by nemali v kĺbovej výžive chýbať, sú vitamíny C, D a K. Kto sa trochu zaujíma o zdravý životný štýl, ten vie, že aby sa kolagén, ktorý je ďalšou kľúčovou látkou kĺbovej výživy, dobre vstrebával, nezaobíde sa to bez vitamínu C, ktorý zlepšuje jeho využitie v organizme. Okrem iného, vitamín C je považovaný za antioxidant, ktorý pomáha predchádzať predčasnému starnutiu a poškodeniu buniek.

Vitamín D a vitamín K zase úzko spolupracujú v oblasti starostlivosti o kosti. Práve tieto dve látky (ktoré sa okrem iného rozpúšťajú v tukoch) prispievajú k udržaniu normálneho stavu kostnej hmoty. Tá má tendencia rednúť predovšetkým u žien v menopauze, problém ale môžu mať aj starší muži. Osteoporóza, ktorá za tento jav môže, často vyústi v nebezpečnú zlomeninu bedrového krčku, kvôli ktorej skončí mnoho seniorov v nemocnici.

Vápnik a zinok

Aby to mal vitamín D s vitamínom K ešte trochu jednoduchšie, odporúča sa mať pravidelný prísun dostatočného množstva vápnika, ktorý prispieva k normálnemu stavu kostí. Sám o sebe ale nemusí (prekvapivo) stačiť. Správne by ste ho mali kombinovať ešte so zinkom, ktorý sa taktiež vo veľkej miere nachádza práve v kostiach.

Kolagén

O kolagéne a jeho dôležitosti pre kosti a kĺby snáď nemusíme príliš diskutovať. Kolagén je vo vode nerozpustný skleroproteín, ktorý je základným stavebným kameňom spojivových tkanív. Keďže tvorí cca 25-30% bielkovín v organizme, patrí k najviac zastúpeným proteínom.

V súčasnej dobe rozoznávame okolo 27 typov kolagénu, v doplnkoch stravy na podporu kĺbov sa ale najčastejšie používa kolagén typu I, kolagén typu II, a občas aj kolagén typu III.

Dávajte si ale dobrý pozor na to, na čo je ktorý druh kolagénu určený. Na trhu sú totiž k dostaniu aj kolagénové prípravky, ktoré sa užívajú na podporu mladistvého vzhľadu kože, vlasov a podobne. (Niekedy sa im hovorí beauty drink alebo beauty kolagén.) Užívanie takých doplnkov stravy vás síce môže vizuálne trochu omladiť, ale efekt na kĺby nebudú mať takmer žiadny.

V prípade, že neviete, ktorý kolagén si vybrať, vždy sa orientujte podľa ďalších pridaných látok a podľa toho, na čo presne je ten ktorý prípravok určený.

V neposlednom rade tiež nezabúdajte na to, že kolagén bude najlepšie fungovať vo chvíli, keď v zložení doplnku stravy nájdete aj vitamín C. Pokiaľ tam nie je, odporúča sa ho dopĺňať z iného zdroja, ktorým môžu byť rozpustné tablety alebo voda s citrónom. Ide ale o komplikáciu navyše, takže je lepšie, keď vitamín C je už v zložení výrobku.

Bylinky

V kĺbových výživách sa dlhšiu dobu často vyskytujú bylinky, ktoré taktiež môžu prispieť k normálnemu stavu pohybového aparátu. Ktoré to ale sú?

Vymenovať môžeme napríklad:

  • Kadidlovník pílovitý
  • Túžobník brestový
  • Truskavec
  • Brezu
  • Ihlicu tŕnitú

Obvykle sa odporúča používať bylinky, ktoré majú močopudný účinok, pretože v takom prípade po nich môžu siahnuť aj ľudia, ktorí majú problémy s kĺbmi spôsobenými dnou. Nie je to ale vždy pravidlom.

Kadidlovník pílovitý sa v zložení kĺbovej výživy vyskytuje najčastejšie, takže jeho príjem nemusíte nijako výrazne riešiť. U ostatných byliniek si ale vždy najskôr overte, že sú vhodné na vnútorné použitie.

Čo z toho teda vyplýva? Že najlepšie sú viaczložkové kĺbové výživy, ktoré sa dokážu komplexne starať o váš pohybový aparát.

Nepřehlédněte:  Hamiltonov hmat: Prečo sa robí? A je bezpečný?

Zdroje informácií

https://www.kloubin.sk/klbova-vyziva/ – Ako vybrať kĺbovú výživu? (slovensky)

https://www.healthline.com/nutrition/msm-supplements – Benefity MSM (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/glucosamine-chondroitin-benefits-and-side-effects – Všetko o glukosamínu a chondroitínu (anglicky)

https://www.webmd.com/arthritis/arthritis-guide – Suplementy na bolesť kĺbov (anglicky)

https://www.healthline.com/health/joint-supplements – 9 suplementov na kĺby (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár