Kvapavka – viete ako ju spoznať včas?

Milovanie je neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka. Nie každý má ale to šťastie, že partnera na celý život stretne hneď na prvý pokus. Nie je preto vylúčené, že zbierame svoje sexuálne skúsenosťami s ľubovoľným počtom ďalších ľudí. Keďže ale spíme aj s ich minulými partnermi, existuje riziko, že sa stretneme s pohlavne prenosnou chorobou. Akú je napríklad kvapavka.

Aj keď si to mnoho z nás nechce pripustiť, kolujú medzi nami rôzne nebezpečné pohlavne prenosné choroby. V čase pandémie sa prekvapivo rozšírila choroba zvaná syfilis . Veľa obávaný je aj vírus HIV , ktorého vedomé šírenie je v našej krajine trestné.

Nemali by sme ale podceňovať ani ďalšie sexuálne prenosné choroby, ako sú chlamýdie , alebo kvapavka .

Kvapavka - viete ako ju spoznať včas?

Pokiaľ vás zaujíma, aký má kvapavka priebeh a ako sa dá liečiť, určite pokračujte v čítaní.

Čo je to kvapavka?

Kvapavka je pohlavne prenosná choroba, ktorá je spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae . Obvykle stojí za zápalom slizníc . A to nielen tých, ktoré sú prítomné v pohlavných orgánoch. Napadnúť môže aj oči, alebo hltan. V súčasnej dobe sa jedná o jednu z najrozšírenejších pohlavných chorôb.

Kvapavka – jej prejavy aj príznaky u mužov a žien

Kvapavka - viete ako ju spoznať včas?

Priebeh kvapavky závisí od toho, či ste žena, alebo muž. Existujú ale aj prípady, keď je kvapavka bez príznakov. Takú chorobu vždy označujeme ako asymptomatickú. (Rovnaké je to aj pri mnohých ďalších chorobách, vrátane dnes toľko diskutovaného ochorenia COVID-19.)

Kvapavka u mužov sa prejavuje:

 • Pálením počas močenia
 • Častejším nútením močiť
 • Hnisavým výtokom z penisu
 • Začervenanie a citlivosť na okraji penisu
 • Bolesťou a opuchom semenníkov
 • Dlhodobú bolesťou v krku

V niektorých prípadoch sa môže bolesť a zápal dostať až do análneho otvoru.

Vzhľadom k tomu, že sa niektoré tieto príznaky môžu prekrývať s infekciou močových ciest , zväčšenou prostatou alebo so zápalom semenníkov , vaše prvé kroky by mali smerovať do ordinácie vášho praktického lekára, alebo urológa.

U žien sa môže kvapavka prejavovať:

 • Častejšími vaginálnymi infekciami
 • Výtokom
 • Bolesťou a pálením počas močenia
 • Častejším nútením močiť
 • Krvácaním mimo periódu, alebo silnejším krvácaním počas periódy
 • Bolesťou v krku
 • Bolesťou počas styku
 • Horúčkou
 • Ostrou bolesťou v podbrušku

Rovnako ako u mužov môžu niektoré prejavy imitovať zápal močových ciest . Prípadne tiež klasické vaginálne infekcie , alebo problémy s cyklom . (Silnejšia menštruácia sa môže objaviť aj potom, čo došlo k nevedomému potrateniu počatého plodu.) Čo vás trápi vám teda opäť presne povie len lekár.

Ako sa kvapavka prenáša

Kvapavka - viete ako ju spoznať včas?

Kvapavka sa najčastejšie prenáša nechráneným sexuálnym stykom s neprevereným partnerom. (Preto si vždy obaja nechajte urobiť test na kvapavku a na ďalšie sexuálne prenosné choroby. Istota je istota.) Riziko prenosu hrozí aj počas pôrodu infikovanej matky . Väčšinou sa o tom ale vie, pretože všetky tehotné ženy sú u nás podrobené testom, ktoré majú za cieľ tieto v populácii kolujúcej choroby odhaliť. (V iných prípadoch u nás k plošnému skríningu obvykle nedochádza, iba na staniciach, ktoré odoberajú krv od darcov.)

Liečba za pomoci antibiotík

V prípade podozrenia alebo ťažkostí kontaktujte svojho lekára, ktorý s vami preberie vaše príznaky a urobí vám test. V závislosti od jeho výsledku potom dôjde ku kontaktu s vašimi sexuálnymi partnermi, na ktorých by sa mohla choroba preniesť. Vzhľadom na to, že je kvapavka spôsobená baktériami, najčastejšie sa na ňu nasadzujú antibiotiká . V tejto dobe sa zásadne neodporúča akákoľvek sexuálna aktivita.

Akonáhle sa úspešne vyliečite, myslite na zodpovednejší prístup k svojmu celkovému, ale predovšetkým sexuálnemu zdraviu. Požiadavka na testy síce nie je príliš sexy, ale zachráni vám zdravie. A v niektorých prípadoch dokonca aj život.

Zdroje informácií

Nepřehlédněte:  5 druhov stómie: Aké sú medzi nimi rozdiely?

https://www.healthline.com/health/pregnancy/treatment-chlamydial-infection – Kvapavka: Jej liečba a prevencia (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/155653 – Všetko, čo by ste mali vedieť o nákaze kvapavkou (anglicky)

https://www.healthline.com/health/gonorrhea – Kvapavka: Príznaky, liečba, príčiny a ďalšie (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár