Laryngitída – ako ju liečiť

Laryngitída patrí medzi nebezpečné ochorenia, pretože má desivý priebeh. Našťastie ale nie je choroba väčšinou pre dieťa nebezpečná. Napriek tomu sa oplatí rýchlo tlmiť jej príznaky a vedieť chorobe predchádzať.

Čo je laryngitída

Laryngitídu sprevádza typický štekavý kašeľ . Objavuje sa u detí v zime, ale aj v lete. V chladnejších častiach roka je výskyt častejší, pretože medzi deťmi koluje viac infekcií a mávajú slabšiu imunitu. Spôsobujú ju vírusy, najčastejšie vyskytuje medzi batoľatami a predškolákmi a neskôr desivé príznaky miznú. Ako dieťa rastie, menia sa anatomické pomery dýchacej trubice, ktorá sa rozširuje, a potom pri laryngitíde nehrozí, že bude dieťa zle dýchať. Viacerí sú ohrození alergici , pretože majú ich sliznice vyššiu tendenciu reagovať na rôzne vonkajšie a infekčné podnety formou opuchu .

Ako prebieha liečba

Záchvat laryngitídy je možné vo väčšine prípadov bez problémov zvládnuť doma. Nástup choroby je náhla, často vyzerá dramaticky a rodičia detí štekavý kašeľ vydesí a zaskočí. Choroba sa navyše obvykle prihlási o slovo v noci , a tí aj vo chvíli, keď bolo dieťa večer ešte úplne zdravé. Niekedy sa však dá spoznať jej nástup podľa toho, že dieťa trochu chrapčí . Laryngitída sa môže skombinovať aj s nádchou alebo nejakým bakteriálnym ochorením dýchacích ciest.

Laryngitída - ako ju liečiť

Čo spôsobuje laryngitídu

Laryngitída je bežné detské vírusové ochorenie. Pôvodcom je potrebné vírus influenzae alebo parainfluenzae . Vírus spôsobuje zápal sliznice hrtana , ktorá môže opúchať , dieťa to dráždi k štekavému kašľu a horšie sa mu dýcha .

Príznaky laryngitídy

  • štekavý kašeľ sprevádzaný sipot, najmä v noci
  • občas zachrípnutie
  • väčšinou bez horúčky
  • priebeh choroby môže byť u každého dieťaťa iný

Liečba laryngitídy

Kašeľ sa dá často pomerne ľahko zastaviť tým, že dieťaťu dáte hneď napiť, pustíte mu do miestnosti chladný vzduch , vezmete ho na chvíľu von do chladu, alebo napríklad pred otvorenú chladničku či mrazničku. Potom často zase v pokoji zaspí. Zmysel má aj zvlhčovanie vzduchu , a to aj preventívne, alebo obklady krku . Je potrebné celoročne udržiavať v spálni čo najnižšiu teplotu, nemala by prekročiť 18 °C. Vo väčšine prípadov laryngitídy dieťaťu nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Snažte sa dieťa upokojiť, pretože plač priebeh choroby zhoršuje.

Nepřehlédněte:  Kryolipolýza – už ste o nej počuli?

Čo robiť, keď sa dieťaťu priťaží

Lekári používajú termín inspiračný stridor , ktorým označujú namáhavé dýchanie, kedy dieťa chrčí hlavne pri nádychu. Ak sa stav zhoršuje, podáva sa dieťaťu kortikoidový čapík alebo tabletu , ktoré rýchlo zníži opuchy slizníc . Rodičom ho na požiadanie predpíše detský lekár. S kortikoidmi však treba zaobchádzať veľmi opatrne a nedávať ich zbytočne. Výnimočne je potrebná inhalácia adrenalínu alebo ďalšie kortikoidy.

Ak by sa stav dieťaťa zhoršoval , treba vyraziť na pohotovosť alebo zavolať záchranku. Nemá zmysel podávať lieky na tlmenie kašľa, ktoré u rozbehnutej laryngitídy nezaberú a môžu skôr pôsobiť dráždivo. Nasledujúce dni sa na noc môžu nasadiť antihistaminiká , pre najmenšie deti v kvapkách. Tie znižujú riziko opuchov slizníc a opakovaného záchvatu laryngitídy.

Zápal hrtanovej príklopky alebo epiglotitída

Príznaky a priebeh laryngitídy treba rozoznať od oveľa horšej choroby, ktorou je zápal hrtanovej príklopky alebo epiglotitída . Vďaka povinnému očkovaniu dojčiat sa ale dnes medzi deťmi našťastie takmer nevyskytuje. Kašeľ pri laryngitíde znie na počúvanie hrozivo, rovnako ako sipot, dieťa ale neohrozuje na živote. Zápal hrtanovej príklopky však môže dieťa aj zabiť. Typická je pre epiglotitídu vysoká horúčka, stuhnutý krk a sliny vytekajúce z úst . Potom bohužiaľ nemusí pomôcť ani rýchla liečba v nemocnici.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár