Leidenská mutácia: Príznaky, vyšetrenia a aké prináša obmedzenia

Na prvý pohľad to vyzerá, že ženy v mladom veku nemôžu mať žiadny vážny zdravotný problém. Keďže do seba ale nikto nevidí, mnohokrát nevieme, že trpíme Leidenskou mutáciou. Čo všetko život s ňou obnáša?

V živote každej ženy príde doba, počas ktorej sa začne zaujímať o plánovaní rodičovstva. Okrem výberu vhodného partnera to vyžaduje aj výber ochrany proti počatiu. Niektorým ženám vyhovuje hormonálna antikoncepcia a nedali by na ňu za nič na svete dopustiť.

Potom sú ale medzi nami aj ženy, ktorým môže hormonálna antikoncepcia spôsobiť veľmi vážne, alebo dokonca smrteľné komplikácie. Obvykle ide o tie, ktorým bola zistená Leidenská mutácia .

Na čo ďalšie by sa mali tieto ženy v priebehu svojho života pripraviť?

Príznaky

Leidenská mutácia: Príznaky, vyšetrenia a aké prináša obmedzenia

Leidenská mutácia je mutácia faktora V . Táto mutácia spôsobuje zámenu aminokyseliny arginínu za glutamín. Následne sa spustí reťazec, ktorý zvyšuje riziko vzniku trombózy , ktorej následkom môže byť aj smrť.

Príznaky Leidenskej mutácie nemusia byť zjavné. Prísť sa na ňu môže vlastne náhodou. Napríklad v priebehu vyšetrenia krvi u hematológa, alebo v priebehu riešenia podozrivej krvnej zrazeniny. Nie všetci chorí ľudia v živote trombózu naozaj zažijú. Pokiaľ áno, väčšinou sa tak stane ešte pred dosiahnutím 30 rokov veku.

Vyšetrenie

Vyšetrenie na Leidenskú mutáciu je veľmi jednoduché. V podstate stačí absolvovať iba niekoľko krvných rozborov. Tieto testy sa zameriavajú na zistenie Leidenskej mutácie a na fungovanie protrombínu, ktorý je zodpovedný za zrážanlivosť krvi.

Leidenská mutácia: Príznaky, vyšetrenia a aké prináša obmedzenia

Aká prináša obmedzenia – mýty a fakty

Strava

Žiadna strava nemôže ovplyvniť vašu genetickú výbavu. Pokiaľ sa ale budete stravovať správne, môžete predchádzať tomu, aby sa váš zdravotný stav zhoršoval. Pre pacientov s Leidenskou mutáciou neexistuje žiadna konkrétna diéta. Hodí sa ale konzumovať potraviny, ktoré sú dôležité pre zdravú krv a kardiovaskulárny systém.

Dopriať si môžete veľa ovocia a zeleniny . Skúsiť môžete aj chudé mäso , ktoré je zdrojom proteínov. Ďalej si vyberajte celozrnné výrobky , zdroje zdravých tukov (avokádo, olivový olej, orechy…), pravidelne jedzte tučné ryby (ktoré sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín omega-3) a snažte sa vyhýbať nadbytočnému množstvu soli.

Tiež pre vás nie sú vhodné potraviny bohaté na cukor a potraviny s obsahom trans mastných kyselín. S lekárom tiež preberte vhodnosť konzumácie potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu K . Ten totiž podporuje zrážanlivosť krvi. Čo vám môže robiť problémy.

Darovanie krvi

Ľudia s Leidenskou mutáciou môžu darovať krv. Pokiaľ ale chcete mať istotu, kontaktujte svoje odberné miesto.

Tehotenstvo

Leidenská mutácia: Príznaky, vyšetrenia a aké prináša obmedzenia

Ženy s Leidenskou mutáciou môžu otehotnieť. Existuje u nich ale zvýšené riziko samovoľného potratu . Z toho dôvodu je pravdepodobné, že vás budú lekári oveľa viac strážiť.

Antikoncepcia

Pre ženy s Leidenskou mutáciou je hormonálna antikoncepcia nevhodná. Predovšetkým z toho dôvodu, že toto liečivo samo o sebe môže zvyšovať riziko trombózy. Z toho dôvodu by ženy s Leidenskou mutáciou mali používať kondóm , alebo iný (nehormonálny) spôsob ochrany proti počatiu. (Napríklad pesar so spermicidom, vasektómia…)

Je dedičná?

Áno, Leidenská mutácia je dedičná. Z toho dôvodu sa oplatí poznať vašu rodinnú anamnézu.

Čo ďalšie vám prospeje?

Pokiaľ máte strach z toho, že sa vám urobí krvná zrazenina, všeobecne sa odporúča prestať s fajčením. Ďalej je dôležité zostať fyzicky aktívny. Z toho dôvodu si vyberte šport, ktorý vás bude baviť a pravidelne sa mu venujte. Ak máte sedavé zamestnanie, alebo veľa cestujete, kúpte si kompresné pančuchy, ktoré zabránia tomu, aby sa krv hromadila v dolných končatinách. (Pre začiatok môžete skúsiť kompresné športové podkolienky.) V prípade potreby si neváhajte zdvihnúť nohy nahor, pite dostatok tekutín a dbajte na udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti.

Poznáte niekoho, kto má Leidenskú mutáciu?

Nepřehlédněte:  Trypofóbia: Skutočne existuje? Ako sa jej dá zbaviť?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/dvt/factor-v-leiden – Všetko o Leidenskej mutácii (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/factor-v-leiden-and-recurrent-miscarriages-2371791 – Prepojenie Leidenskej mutácie s potratmi (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/282459-diets-for-factor-five-blood/ – Jedálny lístok pre pacientov s Leidenskou mutáciou (anglicky)

https://www.insider.com/factor-v-leiden – Čo potrebujete vedieť o faktore V Leiden (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár