Leukocyty v moči: Ich hodnoty vedia prezradiť vážne choroby

Moč je tekutina, ktorá toho dokáže dosť prezradiť. Lekári z nej dokážu vyčítať napríklad sklony k preeklampsii v tehotenstve, alebo cukrovku. Čo ak vám ale povedia, že máte zvýšené leukocyty v moči? Je nutné sa báť?

Norma obvykle hovorí, aké hodnoty sú v zdravej populácii priemerné . Platí to napríklad pri vyšetrení krvi na hladinu cholesterolu, alebo pri vyšetrení hladiny krvného cukru . Z krvi sa dá ale vyčítať aj to, koľko máme v tele vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok. (napríklad hormónov.)

Podobné je to aj s testovaním moču. Za normálnych okolností sa v nej dajú nájsť odpadové látky, ktoré telo nedokáže využiť. Určite by v nej nemala byť krv, pretože to môže znamenať, že si vás našla rakovina močového mechúra. (Ktorá podľa dostupných informácií hrozí hlavne fajčiarom.) Úplne normálne nie sú ani leukocyty v moči.

Čo prítomnosť bielych krviniek v moči znamená?

Čo je leukocyt?

Leukocyt je iné označenie pre bielu krvinku. Ako vieme, biele krvinky sú v tele zodpovedné za imunitné reakcie. Keď sa teda leukocyty objavia v moči (nielen u detí, ale napríklad aj v tehotenstve), môže to signalizovať vážnejší zdravotný problém, ktorý treba začať riešiť.

Aké existujú príčiny?

Leukocyty v moči: Ich hodnoty vedia prezradiť vážne choroby

Než začnete maľovať čerta na stenu, trochu vás upokojíme. Nie vždy je za prítomnosťou leukocytov v moči niečo smrtiace. V prvom rade môže ísť o príznak infekcie močových ciest , ktoré sú bežné ako u detí, tak u tehotných žien.

Ďalej môže byť na vine nejaká obštrukcia v močovom trakte . Napríklad močový kameň. Úplne vylúčiť ale nemožno ani rakovinu močového ústrojenstva. Z toho dôvodu je dôležité sa po tomto náleze objednať na ďalšie vyšetrenie. (Typicky vás váš obvodný lekár pošle na urológiu, alebo na nefrológiu.)

Príznaky leukocytov v moči

Leukocyty v moči nemusia mať u ľudí žiadne príznaky. Iba, že by išlo o sprievodný jav infekcie močových ciest.

Táto infekcia sa bežne prejavuje:

  • Častejšou potrebou ísť močiť
  • Pálením pri močení
  • Zakaleným močom
  • Ružovým močom
  • Zapáchajúci močom
  • Bolesťou v podbrušku (u žien)

Pokiaľ sa infekcia močových ciest nelieči, môže sa preniesť do vyšších poschodí močového ústrojenstva, kde dokáže natropiť veľmi vážne škody. Stačí sa len informovať o tom, ako prebieha takýto zápal obličiek. (Ktorý môže v extrémnych prípadoch spôsobiť aj smrť.)

Leukocyty v moči: Ich hodnoty vedia prezradiť vážne choroby

Kto je ohrozený?

Zvýšené riziko výskytu leukocytov v moči majú hlavne tehotné ženy, ktoré sú náchylnejšie na infekcie močových ciest. Ďalej patrí k rizikovým faktorom aj ženské pohlavie všeobecne.

Aj muži môžu trpieť na infekcie močových ciest, ale nie je to tak často. Oveľa väčšie problémy im v neskoršom živote spôsobuje nezhubne zväčšená prostata. V neposlednom rade, zvýšeným rizikom prechádzajú aj ľudia, ktorí majú z nejakého dôvodu oslabený imunitný systém.

Liečba

Leukocyty v moči: Ich hodnoty vedia prezradiť vážne choroby

Ak sú leukocyty v moči kvôli infekcii močových ciest, lekár vám odporučí piť dostatok tekutín, zostať v teple av krajnom prípade aj užívať antibiotiká.

V prípade, že ide o obštrukciu močových ciest, je potrebné definovať, či vás trápi močový kameň, alebo ide o rakovinu. Menšie kamienky dokáže telo vypudiť samo, tie veľké môžu byť vyňaté operatívne. Pri rakovine potom lekári volia ožarovanie, chemoterapiu a ďalšie spôsoby liečby, ktoré majú šancu nádor zastaviť.

Zistil vám niekedy lekár leukocyty v moči? Ak áno, ako vás liečil?

Nepřehlédněte:  Trypofóbia: Skutočne existuje? Ako sa jej dá zbaviť?

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Leukocyt – Leukocyt (slovensky)

https://www.healthline.com/health/leukocytes-in-urine – Všetko, čo by ste mali vedieť o leukocytoch v moči (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár