Makrobiotická strava – a jej výhody a nevýhody

Makrobiotika je spôsob stravovania aj životný štýl vychádzajúci z taoistického učenia jin a jang. Makrobiotická strava je špecifická. Niektoré potraviny sú povolené a iné zakázané. Obmedzuje sa aj množstvo tekutín a odporúča dôkladné rozžuvanie stravy.

Čo to je makrobiotika

Makrobiotiká je založená na vyrovnaní energie jin a jang . Ak sú energie jin a jang vyrovnané, môžete byť v harmónii aj fyzický a psychický stav . Názov vznikol z českého makrós alebo veľký a bios alebo život, teda životný štýl , ktorý vychádza z čínskej filozofie jin a jang . Hoci vychádza z čínskeho učenia av Číne sa toto učenie dodržiavalo stovky rokov, v Európe ju presadil až japonský filozof George Ohsawa.

Nejde len o stravu

V rovnováhe má byť podľa makrobiotiky strava, stres, aktivita či podnebie, čo sa prejaví na zdraví, dlhovekosti a životnej sile. Okrem stravy sa kladie dôraz na meditáciu, dychové cvičenia, pohyb a duchovné zdravie . Pri praktizovaní všetkých prvkov makrobiotiká vedia robiť doslova zázraky. Porozumiete svojmu telu, potrebám aj emóciám.

Makrobiotická strava - a jej výhody a nevýhody

Princíp makrobiotiky

Hlavný princíp makrobiotiky je jin a jang udržať v rovnováhe a žiť v súlade s prírodou . Pokiaľ sú tieto energie v rovnováhe, človek je po psychickej a fyzickej stránke v pohode. Do energie patrí aj stravovanie a potraviny, ktoré majú na nás významný vplyv. Potraviny sa vyberajú podľa toho, či sú jin alebo jang a neutrálne potraviny, ktoré majú prevažovať.

Makrobiotický tanier

Makrobiotický tanier je špecifický. Z najväčšej časti 50% obsahuje obilniny, 30 % upravenú zeleninu vrátane kvasené alebo fermentovanej zeleniny či pickles , 15% strukoviny , vrátane výrobkov zo sóje ako tofu a tempeh a 5% polievky, morské riasy a kondiment čiže pikantná čerešnička na záver, čo charakterizujú napríklad minikoláčiky s prekvapením, motom či veštbou. Dbá sa na ročné obdobie, na jar sa obmedzí mäso , v lete sa preferuje čerstvé ovocie a zelenina , v zime mäso a ostré korenie .

Makrobiotická strava - a jej výhody a nevýhody

Potraviny jin

Medzi potraviny jin s miernou energiou , ktorá osviežuje , sa radí ovocie, tvaroh, nízkotučný syr, kefír, sója, orechy, oleje, ovocné čaje či biele víno. Potraviny jin s extrémnou energiou , ktorá ochladzuje , sa radí cukor, káva, čierny čaj, alkohol, exotické ovocie, čokoláda a zmrzlina.

Nepřehlédněte:  Kuperóza: Príčiny a ako ju liečiť - pomôže krém?

Potraviny jang

Medzi potraviny jang s miernou energiou , ktorá priaznivo zahrieva telo, patria polievky, ryby, tučné syry, cibuľa, cesnak, sušené ovocie či tekvica. Medzi potraviny jang s extrémnou energiou , ktorá nepriaznivo zahrieva telo , patrí červené mäso, zverina, hydinové mäso, údeniny, vajcia, vyprážané a pečené pokrmy.

Neutrálne potraviny

Neutrálne potraviny sa môžu konzumovať bez obmedzenia. Sú to obilniny , ako špalda, pšenica, quinoa, polenta či bulgur , potom strukoviny , ako cícer, fazuľa, hrach, šošovka či sójové bôby , zelenina a semená .

Makrobiotická strava - a jej výhody a nevýhody

Ako vyzerá jedálniček

Jedálny lístok sa skladá z raňajok, obedu i večere . Dovolené je aj pečivo a zdravé dobroty. Prechod z klasickej stravy by mal byť postupný , nech telo nemalo šok. Každý krok by ste mali dodržiavať niekoľko dní až týždňov, kým si telo zvykne.

 • obmedzte potraviny z konzerv, údeniny, polotovary a exotické ovocie
 • ovocie a zeleninu vyberajte bez chemického ošetrenia
 • do stravy pravidelne zaraďujte strukoviny
 • zaraďte do stravy kvasenú zeleninu
 • obmedzte sladkosti, bielu múku a mlieko
 • obmedzte konzumáciu mäsa a živočíšnych tukov
 • používajte len kvalitnú sójovú omáčku
 • potraviny vhodne kombinujte
 • soľte len morskou soľou
 • každé sústo poriadne rozžujte, aspoň 40x
 • pite, len ak máte smäd
 • choďte na prechádzky, cvičte, meditujte a upokojte myseľ

Výhody a nevýhody

Organizmus bude zdravý po fyzickej a psychickej stránke. Nevhodné potraviny sa nezakazujú , ale iba obmedzujú alebo sa vhodne dopĺňajú vhodnými , aby vznikla rovnováha. Okrem upravenia zdravotného stavu znamenáte aj zníženie váhy . Po prestupe na tento životný štýl sa váha postupne sama upraví. Možno nezoženiete pickles a ďalšie potraviny špeciálne pre makrobiotikami. Zo začiatku vám dá zostavenie jedálnička viac práce.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár