Náhly výskyt pupienkov na koži? Možno trpíte folikulitídou

Folikulitída na zadku je častým problémom, za ktorý sa mnoho ľudí hanbí. Viete ale, že existuje aj folikulitída vo vlasoch, či dokonca folikulitída na genitáliách? Pokiaľ neviete, či ju náhodou netrpíte, alebo viete že ju máte a chcete sa jej rýchlo zbaviť, povieme vám všetko, čo potrebujete poznať.


Folikulitída na nohách je oveľa bežnejšia ako napríklad folikulitída na tvári. A viete prečo? Pretože na nohách, ale napríklad aj v oblasti vašich pohlavných orgánov máte oveľa viac chĺpkov. To isté platí aj o hlave, ktorá býva vo väčšine prípadov pokrytá vlasmi.

Je nám ale jasné, že pre mnoho ľudí je toto vysvetlenie príliš vágne. Nehovorí totiž nič o tom, čo folikulitída je, alebo prečo vlastne vzniká.

Náhly výskyt pupienkov na koži? Možno trpíte folikulitídou

O tom všetkom si ale povieme nižšie.

Čo je to folikulitída

Folikulitída je názov pre stav, v priebehu ktorého dôjde k infekcii, či zapáleniu vlasových folikulov . Môže postihnúť buď jeden alebo hneď niekoľko naraz a na rôznych častiach tela. Obvykle ide ale o tie, ktoré sú výraznejšie ochlpené alebo pokryté vlasy. Tento stav nie je nebezpečný , ale môže byť neestetický, alebo pre niekoho dokonca aj trápny. Podľa toho, ako často s týmto problémom zápolíte rozdeľujeme folikulitídu na chronickú, či na akútnu. (Chronická folikulitída je dlhodobý problém, akútna sa objaví len občas a trvá iba krátko.)

Príznaky folikulitídy

Náhly výskyt pupienkov na koži? Možno trpíte folikulitídou

To, že máte folikulitídu, si všimnete pravdepodobne celkom skoro potom, čo sa u vás objaví. Má totiž pomerne jednoznačné príznaky.

Symptómy folikulitídy zahŕňajú:

  • Opuch
  • Svrbenie
  • Bolesť
  • Výtok hnisu

Folikul navyše bežne zmení svoju farbu. Môže byť výrazne červený, biely alebo dokonca aj žltý.

Kde všade sa môže folikulitída prejaviť?

Folikulitída sa väčšinou prejavuje tam, kde je väčší počet folikulov. Z toho dôvodu býva najčastejšia vo vlasoch, u mužov vo fúzoch, v oblasti genitálií, v podpazuší, na nohách, na zadku alebo na stehnách všeobecne.

Príčiny a prevencia

Náhly výskyt pupienkov na koži? Možno trpíte folikulitídou

Folikulitída môže mať mnoho príčin. Väčšinou sa ale uvádza, že folikul je napadnutý plesňou , alebo stafylokokom . Stačí dokonca aj to, aby ste boli v kontakte s človekom, ktorý tieto patogény nevedome prenáša. Nedá sa ale úplne vylúčiť ani vplyv vášho životného štýlu .

V prvom rade sa nehodí nosiť príliš tesné oblečenie. Zvlášť, pokiaľ nie je dostatočne priedušné. Riziko predstavuje aj poškodenie kože, ku ktorému môže dôjsť aj vplyvom holenia žiletkou. Medzi ďalšie dôvody patrí absencia sprchy po cvičení, alebo inej namáhavej činnosti, ktorá spôsobuje nadmerné potenie. A potom aj oslabený imunitný systém.

Keď už sa objaví – ako ju liečiť

Šampón na folikulitídu najskôr nezoženiete (iba ak by vám nejaký výslovne odporučil váš kožný lekár). V závislosti na sile vašich príznakov a príčine zápalu je však možné nasadiť antibiotiká . Doktor môže uvažovať aj o nasadení liekov proti alergii , ktoré by mohli zmierniť svrbenie. V priebehu liečby vám možno dokonca zakáže sa holiť.

Aké bylinky pomáhajú

Niektorým ľuďom s folikulitídou pomáha aloe vera, o ktorom sa hovorí, že má zvlhčujúce a upokojujúce účinky. Stačí si teda zaobstarať čistý aloe vera gél. Ďalší ľudia sa spoliehajú aj na natieranie postihnutých miest esenciálnymi olejmi (pozor, musia byť určené na telo a musia byť zmiešané s nosným olejom => napríklad s olivovým, alebo slnečnicovým olejom). Bežne sa používa napríklad tea tree olej, škoricový olej alebo harmančekový olej. Nezabúdajte ale na to, že olej by sa nemal na pokožku aplikovať príliš často, pretože niektoré z nich môžu byť agresívne (tea tree, eukalyptus, škorica…) a mohli by vám vo finále skôr uškodiť.

Babské rady

Aby nedochádzalo k nadmernému zanášaniu folikulov, je dobré dodržiavať zásady dobrej osobnej hygieny . To znamená, že sa budete umývať teplou vodou raz alebo dvakrát denne. Nezabúdajte na mydlo, ktoré by malo byť hypoalergénne a bez parfumácie. Niekomu dokonca pomáhajú teplé obklady a oplachy z peroxidu vodíka. (U tých ale pozor. Najprv sa o nich poraďte s lekárom, alebo s lekárnikom.)

Riešili ste niekedy problémy s folikulitídou? Ak áno, aký je váš osvedčený trik, ako sa jej rýchlo zbaviť?

Nepřehlédněte:  Ako na pätovú ostrohu: liečba, bylinky, babičkovské rady

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/skin/folliculitis-home-treatment – Domáce prostriedky na folikulitídu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/folliculitis – Všetko o folikulitíde (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318551 – Čo potrebujete vedieť o folikulitíde (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár