Neuropatia nôh: Príčiny, príznaky, liečba a tipy na bylinky

Ľudským telom vedie množstvo nervov. Ich úlohou je prenos signálov, ktoré nám pomáhajú reagovať na to, čo sa okolo nás deje. Niekedy nám ale vypovedia službu a postihne nás neuropatia. Čo to znamená? A dá sa tento stav nejako liečiť?

Bez nervov by sme nedokázali správne ovládať svoje telo. Tiež by sme neboli schopní rozoznať, či je nám teplo, zima alebo nás práve niečo bolí. Preto je veľmi dôležité dbať na to, aby boli naše nervy zdravé a vydržali nám slúžiť až do vyššieho veku.

Problém ale nastáva vo chvíli, keď sa prihodí niečo, čo normálne fungovanie nervov naruší. Okrem problémov s motorikou môže postihnutý človek stratiť cit alebo podstatnú časť kontroly nad svojím každodenným životom.

Pokiaľ chcete vedieť o neuropatii niečo viac, určite pokračujte v čítaní.

Čo je to neuropatia

Neuropatia nôh: Príčiny, príznaky, liečba a tipy na bylinky

Neuropatia je iné označenie pre poškodenie nervov, ktoré môže mať pomerne široké množstvo príčin. Čo sa týka periférnej neuropatie, je pomerne časté, že nejde o jediný zdravotný problém, ktorý človek má. V niektorých extrémnych prípadoch je dokonca neuropatia nevratná. Inokedy je možné problémy s neuropatiou zmierniť prostredníctvom zdravého životného štýlu.

Príčiny neuropatie

Nie vždy má neuropatia známu príčinu. Nie je ale neobvyklá neuropatia po chemoterapii , ktorou sa lekári snažia preprať rakovinu v tele pacienta.

Ďalej môže mať vplyv na rozvoj choroby neliečená alebo zle liečená cukrovka. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí nákaza vírusom HIV a ochorení AIDS , autoimunitná choroba alebo zranenie , ktoré zasiahlo fungovanie nervového systému.

Z faktorov, ktoré sa týkajú životného štýlu, môžeme menovať nedostatok vitamínu B12 , alebo nedostatok medi . Nebezpečné sú aj toxíny. Trochu paradoxne človeku nemusí robiť dobre ani nadmerný prísun vitamínu B6 , ktorý môže byť pre nervy vo zvýšenom množstve toxický.

Príznaky

Problémy s nervami si človek všimne celkom skoro, čo ho začnú trápiť. Poďme sa ale pozrieť na to, s akými príznakmi sa neuropatia najčastejšie spája.

Symptómy neuropatie zahŕňajú:

  • Dočasnú alebo trvalú necitlivosť
  • Pálenie, brnenie…
  • Zvýšenú senzitivitu na dotyk
  • Bolesť
  • Úbytok svalov
  • Slabosť svalov
  • Paralýzu
  • Dysfunkciu orgánov a žliaz
  • Problémy s vylučovaním
  • Problémy v oblasti sexuality

Liečba

Neuropatia nôh: Príčiny, príznaky, liečba a tipy na bylinky

Aby lekári prišli na to, čo neuropatiu u pacienta spôsobilo, je potrebné sa pripraviť na sériu detailných vyšetrení . Lekár môže požadovať odber vzorky krvi, biopsiu alebo podstúpenie zobrazovacieho vyšetrenia (napríklad CT). Ďalej vás s najväčšou pravdepodobnosťou pošlú na neurológiu , ktorá sa problémami s nervami cielene zaoberá. Na základe výsledkov vám potom bude stanovená pre vás najvhodnejšia liečba.

Tá najčastejšie zahŕňa užívanie liekov na bolesť . Niekto môže odporučiť aj špeciálne topické prípravky. Napríklad krémy s kapsaicínom . Nie pre každého je ale táto podporná metóda liečby vhodná. Tiež sa môžete lekára opýtať na možnosti ďalších typov terapie. Skúsiť môžete napríklad rehabilitáciu , alebo elektroterapiu , v priebehu ktorej vám bude odborník vysielať do tela slabý elektrický prúd. Ak je na tom pacient zle po psychickej stránke, možno počítať aj s tým, že vám bude odporučená návšteva psychiatra, ktorý vám predpíše antidepresíva .

Bylinky

Neuropatia nôh: Príčiny, príznaky, liečba a tipy na bylinky

Ako už bolo povedané, z prírodných prostriedkov sa niekedy používa kajenské korenie . Jeho aplikáciou na koži by malo dôjsť k zmierneniu prehnanej reakcie nervov. Čo by malo viesť k zníženiu bolestí.

Keď sa zameriame na esenciálne oleje , v rámci neuropatie sa niektorí ľudia spoliehajú na harmanček a na levanduľu. Je ale potrebné dodať, že oleje by mali byť určené primárne na telo a mali by sa kvapnúť do nosného oleja. (Stačí nakvapkať pár kvapiek esenciálneho oleja do olivového alebo slnečnicového oleja.)

Riešili ste niekedy problémy s neuropatiou? Ak áno, podarilo sa vám ich odstrániť?

Nepřehlédněte:  Artróza kolena: Liečba prírodnou cestou

Zdroje informácií

https://www.everydayhealth.com/neuropathy/guide/ – Čo je neuropatia (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peripheral-neuropathy/symptoms-causes/syc-20352061 – Periférna neuropatia (anglicky)

https://www.healthline.com/health/peripheral-neuropathy-natural-treatments – Prírodná liečba neuropatie (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár