Neviete, ako na reverznú diétu? Skúste tento jednoduchý postup!

Pokiaľ sa neustále pokúšate schudnúť a nikdy nemáte dobré výsledky, potom je niečo zle. Prekvapivo ale možno nebude správnym riešením hladovka, ale reverzná diéta. Keďže je tento pojem v slovníku mnohých ľudí nový, pozrieme sa na to, čo presne znamená ao čo pri jeho dodržiavaní ide.

Hovorí sa, že ak chceme chudnúť, musíme byť v kalorickom deficite. Ten by nemal byť nijako drastický. Na úspešné chudnutie stačí rozdiel niekoľkých stoviek kalórií za týždeň. To znamená, že na dosiahnutie tohto cieľa nemusíte držať nezdravé hladovky a drastické diéty, ktoré obmedzujú príjem kalórií pod 1 000 kalórií za deň.

Z dlhodobého hľadiska môže u drastického hladovania dôjsť k celému radu nežiaducich javov, vrátane rozvrátenia metabolizmu. Dá sa nejako opraviť?

reverznú diétu

V takej chvíli by vám možno mohla pomôcť reverzná diéta.

Čo je reverzná diéta?

O reverznej diéte sa často hovorí, že je to diéta po diéte. Pomerne často sa k nej uchyľujú bodybuilderi a atléti , ktorí potrebujú dostatok energie a udržať aktívnu svalovú hmotu.

Medzi hlavné piliere reverznej diéty patrí pozvoľné zvyšovanie denného kalorického príjmu . Táto aktivita môže trvať v rozmedzí niekoľkých týždňov až mesiacov. Vďaka tomu by malo dôjsť k naštartovaniu metabolizmu.

Ako to funguje?

Neviete, ako na reverznú diétu? Skúste tento jednoduchý postup!

Pokiaľ chudnete s pomocou kalorického deficitu, telo si naň môže postupom času zvyknúť. Čo môže viesť k spomaleniu metabolizmu. To môže byť problematické napríklad vo chvíli, keď chcete so svojou diétou skončiť a chcete si udržať svoju novú telesnú váhu.

V priebehu reverznej diéty sa pomaly zvyšuje hodnota prijatých kalórií. V priemere o 50-100 kalórií za týždeň . (Nad vašu základnú hranicu.) Tento spôsob stravovania sa obvykle aplikuje 4-10 týždňov.

Je reverzná diéta efektívna?

V súčasnej dobe máme o efektivite reverznej diéty iba malé množstvo poznatkov. Niektorí ľudia ale majú s týmto typom diéty dobrú skúsenosť. Zvlášť, ak je riadená expertom na výživu, ktorý im pomôže nastaviť ich nové stravovacie návyky.

Výhody a nevýhody reverznej diéty

Ak máte skúsenosť s veľmi drastickými diétami, určite viete, že sú náročné ako pre telo, tak aj pre psychiku. Navyše, nebývajú z dlhodobého hľadiska udržateľné a hrozí po nich jojo efekt .

Medzi výhody reverznej diéty naopak patria:

Neviete, ako na reverznú diétu? Skúste tento jednoduchý postup!

Nič na svete ale nemá iba klady. Medzi mínusy reverznej diéty patrí náročnosť počítania kalórií , ktoré vaše telo potrebuje nad rámec. (V tomto ohľade je problematické aj to, že mnohokrát nedokážeme správne odhadnúť kalorickú náročnosť extra porcie jedla. Kalorický príjem je teda pravidelne vyšší, než aký by mal správne byť.)

Niekomu tiež robí problém neustále počítanie kalórií . Okrem toho, že si to vyžaduje veľkú disciplínu a dlhšiu časovú dotáciu na prípravu jedla, to môže u niekoho spustiť problémy s poruchami príjmu potravy.

Ako to urobiť čo najlepšie?

Aby bola reverzná diéta vo vašom prípade k niečomu dobrá, mali by ste najskôr navštíviť vášho ošetrujúceho lekára a nechať sa dôkladne prezrieť. Je totiž možné, že trpíte skrytým ochorením, ktoré vám môže stratu váhy komplikovať.

Následne si nájdite nutričného špecialistu, ktorý má vzdelanie v obore a dobré hodnotenie zákazníkov. Absolvujte u neho konzultáciu, na základe ktorej (s prihliadnutím na váš zdravotný stav) vám zostaví kompletný jedálniček, ktorý budete v priebehu reverznej diéty dodržiavať.

Následne s ním môžete absolvovať ďalšie konzultácie, ktoré vás dovedú až k požadovanému výsledku. Áno, bude to niečo stáť a nezaobíde sa to bez sebadisciplíny. Ale budete mať istotu, že všetko robíte už od začiatku správne a je to pre vás bezpečné.

Skúšali ste niekedy reverznú diétu?

Nepřehlédněte:  Stupne obezity - aké sú riziká na jednotlivých stupňoch?

Zdroje informácií

https://www.health.com/diets/reverse-diet – Čo je reverzná diéta? (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/reverse-dieting – Všetko o reverznej diéte (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár