Nie a nie zaspať? Skúste týchto 7 byliniek na hlboký spánok

Spánok je dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Preto nás dokáže poriadne potrápiť, keď ho nemáte toľko, koľko by sme potrebovali. Namiesto toho, aby ste hneď siahali po liekoch na spanie vyskúšajte niektorú z týchto byliniek.

V priebehu spánku sa v mozgu triedia udalosti predchádzajúceho dňa. Telo sa v jeho priebehu venuje aj veľmi dôležitej regenerácii. Je teda v našom vlastnom záujme, aby sme spali oných odporúčaných 7-9 hodín.

Nie vždy je nám to ale umožnené. Náročné dni, počas ktorých neviete, kde vám hlava stojí, alebo dni, kedy sa staráte o deti, môžu byť tak vyčerpávajúce, že večer nemôžete zabrať. Problémy vám môže spôsobiť aj kopa starostí, ktoré vám prídu na myseľ tesne predtým, než sa rozhodnete uložiť k spánku.

Môže byť cestou vedúcou k pokojnému nočnému spánku užívania byliniek?

Valeriána lekárska

Medzi stálice, ktoré sa odporúčajú na podporu spánku, patrí valeriána lekárska, ktorej popularita vzrástla počas 18. storočia. V súčasnej dobe prebiehajú štúdie, ktoré sa snažia lepšie mapovať účinky tejto bylinky na ľudské zdravie. Hoci vyzerajú nádejne, výsledky sa líšia podľa dávkovania a typu úpravy. Zdá sa však, že už sme naozaj blízko poznania, ako valeriána lekárska užívať, aby nám umožnil každú noc naozaj pokojne spať. (V súčasnej dobe je ale lepšie ho z vyššie uvedených dôvodov kombinovať s ďalšími bylinkami na spanie.)

Harmanček

Zaujímavosťou je, že harmanček nie je bylinkou, ktorá by sama od seba upravovala kvalitu nášho spánku. Oveľa lepšie sa hodí pre celkové upokojenie, takže vás potom nebudú prepadať čierne myšlienky, a vy večer oveľa ľahšie zaspíte.

Levanduľa

bylinky na hluboky spanok

Levanduľu máme spojenú ako s krásne fialovou farbou, tak s vysoko upokojujúcou vôňou. Vedeli ste však, že levanduľu nemusíte používať iba v rámci aromaterapie, ale v niektorých prípadoch sa dá užívať aj vnútorne? V takom prípade sa jej dokonca pripisujú silnejšie účinky. (Tieto benefity sa pripisujú látke, ktorej sa hovorí silexan.)

Práve silexan pri štúdiách ukázal, že u testovaných subjektov znížil silu úzkostí a mal pozitívny vplyv na kvalitu ich nočného spánku.

Ašvaganda

Medzi ďalších pomocníkov, ktorí podporia váš normálny nočný spánok, patrí bylinka, ktorej sa občas hovorí withanie snodárna. (Väčšina ju ale bude poznať skôr pod menom ašvaganda.) O ašvagande sa vie, že má pozitívny vplyv na redukciu stresu a úzkosti. Aby toho nebolo málo, jej pravidelné užívanie vedie aj ku kvalitnejšiemu a pohodovejšiemu spaniu. Z toho dôvodu by ju mali vyskúšať všetci, ktorí majú problém s nespavosťou a so zvýšenou psychickou záťažou, ktorá môže súvisieť buď s hektickým pracovným, alebo osobným životom.

Mučenka

bylinky na spani

V niektorých prírodných doplnkoch stravy na podporu spánku objavíte aj mučenku. Sama o sebe ale nie je taká silná, ako napríklad valeriána lekárska, alebo ašvaganda. Z toho dôvodu sa mnohokrát kombinuje s ďalšími bylinkami. V takom prípade taktiež dokáže redukovať nespavosť.

Chmeľ

Páni najskôr zajasajú, pretože si pitie piva „naordinujú“ ako prostriedok na spanie. Nebudeme si z nich ale uťahovať, pretože aj o chmeli sa vie, že podporuje spánok. A o to viac, ak sa kombinuje s ďalšími bylinkami, medzi ktoré (opäť) patrí vyššie spomínaná valeriána lekárska atď. Pozor by si naň ale mali dať ľudia s depresiami, pretože ich môže pri užívaní zhoršovať.

hluboky spanok

Ženšen

Ženšen sa považuje skôr za životabudič ako za bylinku, ktorá je vhodná na podporu spánku. Ako to teda je? Pokiaľ sa budete držať odporúčaného užívania (ktoré sa vždy dočítate na obale výrobku), ženšen môže podporiť kvalitu nočného spánku a zmierniť problémy so zaspávaním.

Čo si z toho vziať? Že najprv by ste mali vyskúšať doplnky stravy s bylinkami na podporu spánku. Následne vyskúšajte zmeniť prostredie vo vašej spálni (pretože sa vám zle spí napríklad kvôli nevyhovujúcemu matracu). Pokiaľ ani toto všetko nepomôže, až potom skúšajte ďalšie možné riešenia.

Zdroje informácií

Nepřehlédněte:  Bylinky na prostatu: Skúste slivka africkú, alebo saw palmetto!

https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/natural-sleep-aids – Prírodná podpora spánku (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na podporu spánku (anglicky)

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/moon-milk-ashwagandha – Ašvaganda na stres a spánok (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár