Online fitness tréner – pre a proti

Online fitness tréner – pre a proti

Mali by ste si najať osobného on-line fitness trénera?

Klasický „za zadkom stojaci“ fitness tréner

Najať si osobného trénera, ktorý vás bude motivovať robiť drepy a jesť zdravo, znie v teórii skvelo, ale nemusí to byť pre vás ideálna možnosť. Možno to nezodpovedá vášmu rozpočtu (osobný tréner môže byť bláznivo drahý!) Možno, si nemôžete nájsť čas vo svojom rozvrhu, alebo dávate prednosť domácej telocvični, ktorú máte vo vašej garáži, namiesto fitness centra.

 

Najať si online osobného trénera môže byť pre Vás ideálna cesta.

Výhody online trénera sú – nižšia cena a časová flexibilita.

Ak máte menej peňazí vyčlenených na Váš fitness tréning, rozhodnite sa pre online fitness trénera, ktorý Vám pomôže absolvovať fitness cestu, naučí Vás potrebné kroky k naplneniu Vašich cieľov a v mnohých prípadoch zapáli vo Vás vášeň pre dobré zdravie a kondíciu.

Lenže online tréning nemusí byť pre všetkých a niektorí online fitness tréneri nie sú takí skvelí, ako ich online prezentácia. Ak ešte nie ste rozhodnutý, či by ste sa chceli ponoriť do online tréningu, tu je niekoľko postrehov.

 

Ako funguje online tréner

 

Možno budete mať počiatočnú konzultáciu po telefóne alebo cez Viber, či Messenger, aby ste si pohovorili o vašich cieľoch, alebo možno budete komunikovať prostredníctvom e-mailu alebo online systému. Avšak akokoľvek sa vy a váš tréner rozhodnete komunikovať, dôležitá je návšteva fitness centra (alebo domácej telocvične) a absolvovať tréningový plán šitý presne na Vašu mieru a následne konzultovať s osobným online trénerom Váš pokrok.

 

Skúsenosti s prácou online trénera

 

  • Práca s online trénerom je lacnejšia ako klasický osobný tréner.
  • Môže Vás podporiť a pomôcť vám udržať sa na ceste za Vašimi cieľmi v oblasti fitness.
  • Školenie online je časovo flexibilnejšie.

 

Najväčším plusom on-line tréningu je jeho cena. Nebudete svoju peňaženku „žmýkať“ tak často ako pri klasickom trénerovi, a preto je osobný online tréning prístupný pre viac ľudí.

 

Podľa online prieskumu cien hodinových tréningov, v priemere stojí 60 min tréningu pod dohľadom osobného trénera od 12 do 15 € / hodina (v závislosti od toho, kde žijete a do akého fitness centra idete). Ak chcete pracovať s trénerom trikrát týždenne, zvyšuje to cenu na 144 až 180 € mesačne (v cene nie je započítaná vstupenka do fitness centra). Na druhej strane, on-line tréningové programy, ktoré poskytujú päť dní tréningu + 1 mesiac konzultácie + jedálniček +…, Váš rozpočet v tak vysokej miere nezasiahnu. Cena online tréningu sa pohybuje okolo 100 €.

Pre niekoho, kto je schopný sám seba motivovať a je zodpovedný, online fitness tréner je skvelá voľba. Online tréner je pre tých, ktorí sú zvyknutí pracovať samostatne, ale potrebujú pomoc pri formulovaní cvičebného režimu, mať trénera, ktorý ich bude podporovať a pomáhať dosahovať svoje ciele.

Online tréning je flexibilnejší. Ak sa nemôžete dostaviť do telocvične počas bežných hodín alebo podľa dohodnutého rozvrhu, alebo ak chcete na sebe pracovať doma, môže byť online tréner a online tréningový plán pre vás vhodný. Navyše, ak nechcete spolupracovať a dochádzať za trénerom, ktorý pôsobí od Vás napríklad 50 km, trénovanie online Vám to umožní.

 

Nevýhody online fitness trénera

 

Neexistuje žiadna osobná pomoc alebo podpora.

Neexistuje žiadna osobná zodpovednosť.

Kvalita on-line trénerov sa môže líšiť.

Jednou hlavnou nevýhodou je, že nemáte žiaden osobný dozor. Ak nemáte profesionálneho osobného fitness trénera, ktorý by vás osobne podporil počas každého tréningu, mohli by ste byť časom frustrovaný alebo si môžete dokonca navodiť zranenie. Zoberte to do úvahy, najmä ak ste začiatočníkom.

Online tréner tiež nemôže poskytnúť osobnú zodpovednosť. Ak ste niekto, kto má rád interakciu v reálnom čase, môže Vás to prestať baviť chodiť do „fitka“ osamote. Tiež je jednoduchšie vynechať tréning, alebo dokonca si spôsobiť zranenie počas cvičenia.

Problém môže nastať pokiaľ ide o certifikáciu a kvalifikáciu on-line trénerov. Ak už sú vo fitness centrách najatí osobní tréneri, sú certifikovaní minimálne prostredníctvom významnej inštitúcie, akou je Slovenská asociácia kondičných trénerov (SAKT), dodržiavajú bezpečný a zavedený protokol a majú základne vzdelanie toho, ako by mal osobný tréning fungovať. Avšak ani to nezaručuje, že budú dobrí v tom, čo robia, alebo že uvidíte výsledky. Pri online tréningu je vyšší potenciál zle vykonaného tréningu, ktorý vám nepomôže alebo dokonca môže ublížiť.

 

Súhrn

 

Mal by som najať osobného online fitness trénera?

Existujú tri dôležité kritériá, ktoré musíte splniť pri rozhodovaní, či je on-line tréning pre vás vhodný:

 

  • Nie ste úplný začiatočník. Urobili ste už dva či tri drepy a viete, čo je superséria.
  • Nemáte žiadne problémy motivovať sa, aby ste sa donútili cvičiť dôsledne.
  • Ste ochotní urobiť pre seba extra výskum, aby ste pochopili, čo by ste mali robiť a ako. Google a YouTube navštívte skôr, ako vstúpite do telocvične, aby ste sa uistili, že cviky budete vykonávať správne.

 

Ak máte tieto body splnené, začnite s hľadaním online trénera. Pozrite sa na webové stránky a Instagram, prečítajte si recenzie a vykonajte niekoľko úvodných konzultácií. Často zistite, či  je online tréner seriózny a efektívny, keď s ním budete komunikovať, alebo čítať jeho príspevky.


Online fitness tréner – pre a proti
4 (80%) 1 vote[s]