Ploštice sú vytrvalí hostia. Povieme vám, ako sa ich zbavíte!

Boli ste niekedy nútení prespať na nie celkom peknom mieste? V tom prípade myslite na to, že odchodom z neho to pre vás nekončí. Radšej sa niekoľko týždňov poriadne sledujte, inak vám hrozí, že si domov prinesiete ploštice. Viete, ako ich poznáte? A existuje nejaký spôsob, ako sa ich dokážete zbaviť bez odbornej pomoci?

V súčasnej spoločnosti veľa dbáme na dodržiavanie hygieny. Okrem toho, že nám to zvýšilo životnú úroveň sme sa vďaka tomu dokázali zbaviť niektorých (predtým bežných) parazitov, ktorí našim predkom dennodenne otravovali život. Lenže, ani tak nemáme úplne vyhrané. Niekedy stačí, aby ste sa mihli v nie práve vábne vyzerajúcom penzióne, alebo hoteli. Inokedy zase k nešťastiu stačí to, že zdieľate vchod s niekým, kto má dodržiavanie osobnej hygieny tak trochu na háku. (A z ktorého príbytku sa môžu do okolitých bytov šíriť parazity a hmyz.)

Aj keď vám podobná situácia môže prísť ako z nejakého hororu, pokúsime sa vám načrtnúť, ako ju zvládnuť bez toho, aby ste sa z ploštíc vo svojom domove zbláznili. Ste pripravení?

Čo sú to ploštice

Ploštice sú vytrvalí hostia. Povieme vám, ako sa ich zbavíte!

Ploštica domáca sú parazitický hmyz, ktorý na svoje prežitie potrebuje ľudskú krv. Vzhľadom k tomu, že sa plošticiam darí napríklad v matracoch sa im občas hovorí posteľná ploštice (čomu napovedá aj ich anglický názov bed bug). To ale nie je jediné miesto, kde sa bežne skrývajú. Ploštica dokážu prežiť aj v stenách, závesoch či v kobercoch. (Kvôli čomu sa rýchlo šíri a je veľmi ťažké ich v takej fáze vo vašom byte, alebo dome odhaliť.) Okrem toho, že po sebe zanechávajú kúsance sú obávané aj kvôli tomu, že môžu (kvôli priamemu kontaktu s krvou rôznych ľudí) prenášať nebezpečné choroby.

Ich uhryznutie

Kousance od ploštíc sú zákerné. Aby sa mohli nerušene kŕmiť, vylúči do vášho tela malé množstvo anestetika, ktoré spôsobí, že si rán všimnete po niekoľkých hodinách až dňoch. Keď ich ale nájdete, s veľkou pravdepodobnosťou budú vyzerať ako červené a opuchnuté fľaky na koži. (S tým, že ploštice nebýva v danom mieste iba jedna, takže ich môže byť na tele aj viac.) Uhryznutie sa môže prejavovať aj svrbením a pálením. (Takže ho môžete spočiatku zameniť aj za uštipnutie komárom.)

K tomu, že sa ploštice horšie odhaľujú, napomáha skutočnosť, že oproti iným druhom hmyzu nemusia cicať vašu krv každú noc v danom týždni, alebo mesiaci.

Ploštice sú vytrvalí hostia. Povieme vám, ako sa ich zbavíte!

Aké choroby prenášajú?

Okrem toho, že vás nepoteší predstava hemžiaceho sa roja chrobákov vo vašom domove, ktoré sa prejavuje sériou kúsancov u všetkých členov vašej rodiny budete mať najskôr problém aj s tým, že na vás môžu preniesť nejakú závažnú chorobu, s ktorou by ste za iných okolností vôbec neprišli do styku.

Čo sa týka vedeckých výskumov, nebolo zatiaľ preukázané, že by ploštice nejaké choroby prenášali. Na druhú stranu, rozhodne sa oplatí, aby ste boli obozretní. Krv je médium, ktoré v sebe môže obsahovať množstvo choroboplodných zárodkov. (Takže, len preto, že túto spojitosť žiadny výskum zatiaľ nepotvrdil neznamená, že v tejto oblasti neexistuje vôbec žiadne riziko.)

Tipy, ako sa zbaviť ploštíc

Ploštice sú vytrvalí hostia. Povieme vám, ako sa ich zbavíte!

Ploštica v byte sú obrovský protivník. Hlavne preto, že sú schopné sa dostať prakticky všade, takže nie je možné ich (všetky) nájsť. Ich veľkosť navyše spôsobuje, že sa môžu šíriť skutočne všade po dome. (Je preto veľká pravdepodobnosť, že ak sa objaví v jednom byte, či dome, behom pár dní až týždňov sa rozšíri ďalej.) Aj keď to bude ťažké, skúste si príliš nezúfať a dajte sa s plošticami do boja.

Na ploštice funguje:

 • Deratizácia
 • Používanie insekticídov (avšak, pozor, ploštice môžu prežiť vo vašom domove aj rok)
 • Vyhodenie zamorených matracov, postelí a tkanín
 • Hĺbkové čistenie povrchov
 • Naparovanie
 • Použitie kremeliny
 • Oprava trhlín a dier v stene a podlahách
 • Zapúzdrenie matracov do vrecúšok
 • Vysávanie a časté pranie v horúcej vode a dezinfekcii (sáčky vyhadzujte, u látok dávajte pozor, aby z nich nevypadli ploštice, alebo vajíčka von)
 • Keď vyprané oblečenie budete skladovať v plastových vreciach (zatvorených)
 • Levanduľový olej a Tea Tree

Keď sa obrníte trpezlivosťou a dáte si so svojimi susedmi naozaj záležať, existuje veľká šanca, že sa ploštíc nakoniec úspešne zbavíte. Lepšie je zabudnúť na to, že vám pomôže sa sťahovať. Zárodky ploštíc si totiž môžete priniesť aj do nového obydlia.

Mali ste niekedy doma ploštice? Ako sa vám ich podarilo odstrániť? Napíšte nám svoje skúsenosti do komentárov.

Nepřehlédněte:  Cytológia: Čo môžu odhaliť jej výsledky?

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár