Potraviny bohaté na vlákninu

Potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina je neuveriteľne dôležitá. Prechádza žalúdkom nestrávená a končí v hrubom čreve, kde sa stáva podkladom pre množenie dobrých baktérií, čo vedie k rôznym zdravotným výhodám.

Niektoré typy vlákniny môžu preto podporovať úbytok hmotnosti, znížiť hladinu cukru v krvi a bojovať proti zápche. Odporúčaný denný príjem vlákniny je 25 gramov pre ženy a 38 gramov pre mužov. Avšak, väčšina ľudí konzumuje len 15-17 gramov vlákniny za deň.

Našťastie zvyšovanie príjmu vlákniny je relatívne jednoduché – znamená to, konzumovať potraviny bohaté na vlákninu, alebo zdravé a efektívne doplnky stravy s vysokým obsahom vlákniny.

Nižšie sú uvedené potraviny bohaté na vlákninu.

 

Hrušky (3,1%)

Hruška je populárny druh ovocia, ktorý je chutný aj výživný. Je to jeden z najlepších ovocných zdrojov bohatý na vlákninu.

Obsah vlákniny: 5,5 gramov strednej veľkosti hrušky alebo 3,1 gramov na 100 gramov.

 

Jahody (2%)

Jahody sú neuveriteľne chutné. Navyše sú oveľa zdravšie ako ľubovoľné nezdravé jedlo. Zaujímavé je, že jahody patria medzi ovocie, ktoré obsahuje najviac živín – sú bohaté na vitamín C, mangán a rôzne silné antioxidanty.

Obsah vlákniny: 1 gram vlákniny na 100 gramov. Toto je veľmi vysoké vzhľadom na ich nízky obsah kalórií.

 

Avokádo (6,7%)

Avokádo sa líši od väčšiny ovocia. Namiesto vysokej hladiny sacharidov je bohaté na zdravé tuky a vlákninu. Avokádo má veľmi vysoký obsah vitamínu C, draslíka, horčíka, vitamínu E a rôznych vitamínov B. Konzumácia avokáda má tiež mnoho zdravotných výhod.

Obsah vlákniny: 6,7 gramov na 100 gramov.

 

Jablká (2,4%)

Jablká patria medzi najchutnejšie ovocie, ktoré môžete jesť. Rovnako majú relatívne vysoký obsah vlákniny.

Obsah vlákniny: 4,4 gramov v stredne veľkom jablku alebo 2,4 gramov na 100 gramov.

 

Maliny (6,5%)

Maliny sú veľmi výživné s veľmi silnou chuťou. Sú nabité vitamínom C a mangánom.

Obsah vlákniny: 6,5 gramov vlákniny na 100 gramov malín.

 

Banány (2,6%)

Banány sú bohaté na rôzne živiny vrátane vitamínu C, vitamínu B6 a draslíka. Zelený alebo nezrelý banán tiež obsahuje významné množstvo odolného škrobu, ktorý je druhom nestráviteľného sacharidu, ktorý funguje ako vláknina.

Obsah vlákniny: 3,1 gramov stredne veľkého banánu alebo 2,6 gramov na 100 gramov.

 

Mrkva (2,8%)

Mrkva je koreňová zelenina, ktorá je chutná, chrumkavá a vysoko výživná. Je bohatá na vitamín K, vitamín B6, horčík a beta-karotén, čo je antioxidant, ktorý sa vo vašom tele premení na vitamín A.

Obsah vlákniny: 3,6 gramu v jednej šálke alebo 2,8 gramov na 100 gramov. Obsah vlákniny je veľmi vysoký vzhľadom na ich nízky obsah kalórií.

 

Repa (2,8%)

Repa alebo červená repa je koreňová zelenina, ktorá je bohatá na rôzne dôležité živiny, ako sú železo, meď, mangán a draslík. Repa je tiež bohatá na anorganické dusičnany. Sú to živiny, ktoré majú rôzne výhody súvisiace s reguláciou krvného tlaku a výkonom pri cvičení.

Obsah vlákniny: 2,8 gramov na 100 gramov.

 

Brokolica (2,6%)

Brokolica je druh kapustovej zeleniny a jedným z najvýživnejších potravín na planéte. Je nabitá vitamínom C, vitamínom K, vitamínmi B, draslíkom, železom, mangánom a obsahuje antioxidanty. Brokolica má tiež pomerne vysoký obsah bielkovín v porovnaní s väčšinou zeleniny.

Obsah vlákniny: 2,6 gramov na 100 gramov.

 

Artičoka (8,6%)

Artičoka nie je veľmi známa avšak táto zelenina je bohatá na mnohé živiny a vlákninu.

Obsah vlákniny: 8,6 gramov na 100 gramov.

 

Šošovica (7,9%)

Šošovica je veľmi lacná a patrí medzi najvýživnejšie potraviny na svete. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a veľa dôležitých živín.

Obsah vlákniny: 7,9 gramov na 100 gramov.

 

Fazuľa (6,4%)

Fazuľa je populárny druh strukovín. Rovnako ako ostatné strukoviny je nabitá rastlinnými proteínmi a rôznymi živinami.

Obsah vlákniny: 6,4 gramov na 100 gramov.

 

Quinoa (2,8%)

Quinoa je pseudo-obilnina, ktorá sa v posledných rokoch stala neuveriteľne populárnou medzi ľuďmi so zdravým životným štýlom. Je bohatá na množstvom živín, vrátane bielkovín, horčíka, železa, zinku, draslíka a antioxidantov.

Obsah vlákniny: 2,8 gramov na 100 gramov.

 

Ovos (10,6%)

Oves patrí medzi najzdravšie obilné jedlá na planéte. Ovos je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahuje rozpustnú vlákninu nazývanú beta-glukán, ktorá má priaznivé účinky na hladinu cukru v krvi a cholesterol.

Obsah vlákniny: 10,6 gramov na 100 gramov.

 

Popcorn (14,5%)

Popcorn patrí medzi potraviny bohaté na vlákninu. Ak je vaším cieľom zvýšiť príjem vlákniny, popcorn môže byť najlepšou pochutinou, ktorú môžete konzumovať.

Obsah vlákniny: 14,5 gramov na 100 gramov

 

Mandle (12,5%)

Mandle sú obľúbeným druhom orechov. Obsahujú mnoho živín, vrátane zdravých tukov, vitamínu E, mangánu a horčíka.

 

KÚPIM SI MANDLE >>

 

Obsah vlákniny: 12,5 gramov na 100 gramov.

 

Chia semienka (34,4%)

Chia semienka sú malé čierne semená, ktoré sú mimoriadne populárne v prirodzenej komunite zdravia. Sú vysoko výživné, obsahujú vysoké množstvá horčíka, fosforu a vápnika. Chia semienka sú bohaté na vlákninu – sú jedným z najlepších zdrojov vlákniny na planéte.

Obsah vlákniny: 34,4 gramov na 100 gramov.

 

ŠIROKÁ PONUKA CHIA SEMIENOK >>

 

Väčšina orechov a semien obsahuje významné množstvo vlákniny. Pistácie (10%), vlašské orechy (7%), slnečnicové semienka (8,6%) a tekvicové semená (18,4%).

 

Vláknina je dôležitá živina, ktorá môže podporiť chudnutie, znížiť hladinu cukru v krvi a bojovať proti zápche. Väčšina ľudí však nedosahuje odporúčaný denný príjem (25 g pre ženy a 38 g pre mužov). Pokúste sa pridať do stravy niektoré potraviny z vyššie uvedeného zoznamu, aby ste ľahko zvýšili príjem vlákniny.

 

DOPLNKY VLÁKNINY

 


Potraviny bohaté na vlákninu
4.5 (90%) 2 vote[s]