Priessnitzov zábal – čo je to a ako naňho

Priessnitzov zábal je špeciálny obklad nazvaný podľa svojho vynálezcu, Vincenca Priessnitza, ktorý je preslávený vďaka svojim liečebným procedúram, pri ktorých využíval najmä liečebnú silu vody, dnes hojne využívanú vo vodoliečebných kúpeľoch. Priessnitzov zábal je vlastne studený zaparovací obklad, ktorý sa nechá zapariť a lokálne prikladá na povrch tela pre lepšie lokálne prekrvenie.

Ako urobiť Priessnitzov zábal

Najprv sa na pokožku priloží látka namočená v studenej vode . Chlad vyvolá požadovanú reakciu. Dôležité je teplotu vody vždy prispôsobiť stavu pacienta. Pokiaľ je chorý, veľmi oslabený alebo nadmerne chudý, nemusel by mať dostatok energie na zahriatie. U týchto pacientov au detí volíme teplotu asi 22 °C. Priložený chladný a vyžmýkaný obklad sa prekryje plastovou fóliou a obalí sa suchou látkou.

Na čo si dať pozor

Látku treba vyžmýkať . Pre telo je ľahšie zahriať látku s menším obsahom vody. Látka by na telo mala dobre priľnúť, aby nedošlo k vzniku vzduchových bubliniek a zábal dobre tesnil na zabarenie. Pre úspešnosť studeného zábalu je potrebné dostatočné prehriať pacienta. Pokiaľ to telo nezvládne samo, používa sa teplý kúpeľ , ohrievacia fľaša alebo zahriatie suchým trením .

Priessnitzov zábal - čo je to a ako naňho

Ako funguje Priessnitzov zábal

Pod obkladom najskôr dôjde k hypotermii a teplota sa zníži . Za 2 až 3 minúty dochádza k vazokonstrikcii ciev alebo zúženiu ciev . Potom sa teplota stabilizuje a zúženie ciev sa mení na vazodilatáciu alebo rozšírenie ciev . Táto fáza má trvať 30 až 40 minút . Nakoniec dochádza k zvýšeniu teploty a miesto sa prehrieva . Dochádza k lokálnej vazodilatácii . Posledná fáza trvá asi 60 až 80 minút . Obklad sa dáva dole za 2 až 3 hodiny . Pokiaľ ho používate opakovane, urobte tak s odstupom 3 až 4 hodiny .

Kedy použiť Priessnitzov obklad

Priessnitzov obklad sa používa pri angíne , laryngitíde , horúčke nad 38 °C , na hrudník pri suchom dráždivom kašli , na bolestivé kĺby, pri reumatizme aj na relaxáciu kostrového svalstva . Obklady sa používajú na krk , hrudník, nohy, členky i celé telo . Dá sa využiť aj pri akútnych alebo chronických zápaloch nosa, pažeráka a nosných dutín . pri prechladnutí, kašli alebo angíne. Skúste hrudník či krk namazať bylinným Psím masťou Dr.Weiss . Priessnitzov zábal je dlhými rokmi osvedčený prírodný postup, ktorý zlepší prekrvenie miesta a zrýchli hojivé procesy v tele.

Nepřehlédněte:  Črevné a žalúdočné problémy - aké majú príčiny a čo na ne pomáha?

Priessnitz Kĺbové mazanie

U kĺbov, zmierňuje bolesť , uvoľňuje hypertonus svalstva okolo kĺbu, pomáha pri liečbe zápalových procesov v kĺbových štruktúrach , šľachách a úponoch svalov . Môžete využiť masážne masti a aplikovať ich na postihnuté miesta pod igelit a suchú látkovú vrstvu. Postihnuté miesto dôkladne premasíruje napríklad Priessnitz Kĺbovým mazaním De Luxe , ktoré vzhľadom na zloženie príjemne chladí. Potom priložte vrstvu igelitu, vďaka ktorej dôjde k zapareniu, zafixovať vrstvou suchého textilu, ako je šál, šatka alebo detská látková plienka. Zábal sa nechá pôsobiť 30 až 60 minút 2x denne.

Priessnitzov zábal - čo je to a ako naňho

S dobou pôsobenia to nepreháňajte

Pri aplikácii Priessnitzovho zábalu je treba dbať na dodržanie doby aplikácie obkladu. Po troch hodinách musí byť zábal odstránený. V niektorých prípadoch sa nesmie zábal používať. Určite by sa nemal prikladať na miesta infikované , na zápaly , na zle sa hojace rany, kožné choroby, ekzémy a vyrážky . U malých detí je potrebné sa o aplikácii zábalu najskôr poradiť s lekárom.

Babské rady

Podľa babských rád môžete pri aplikácii Priessnitzovho zábalu pridať slivovice do vody, v ktorej sa látka namáča. Bude sa vstrebávať cez kožu a posilňovať účinok zábalu. Do spodnej vrstvy látky sa do dvoch vrstiev plátna odporúča zabaliť tvaroh , žĺtky , nastrúhané zemiaky , masť posypané muškátovým orieškom alebo rozohriatu slaninu a potom zábal nechať pôsobiť cez noc.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár