Roztrúsená skleróza: Príznaky tzv. sclerosis multiplex

Roztrúsená skleróza je veľmi vážne ochorenie, ktoré je strašiakom nejedného človeka. Ide o chorobu, za vznikom ktorej stojí náš imunitný systém, ktorý napáda centrálnu nervovú sústavu. Ako roztrúsenú sklerózu spoznáte? A existujú nejaké tipy, ako sa pred ňou chrániť?

Roztrúsená skleróza je chronického charakteru av súčasnej dobe na ňu neexistuje žiadny liek, ktorý by vás z nej dokázal dostať. Pokiaľ sa ale na toto ochorenie príde dostatočne včas, môžete spolu s lekárom pracovať na zvládaní jej prejavov, a dosť možno môžete spomaliť jej progresiu.

Je ale úplne pochopiteľné, že jedným z kľúčových faktorov je povedomie o tom, s ktorými varovnými príznakmi by ste mali zamieriť do ordinácie odborníka. Preto sa na všetko dôležité, čo s týmto ochorením súvisí, pozrieme nižšie.

Príznaky roztrúsenej sklerózy

Roztrúsená skleróza: Príznaky tzv. sclerosis multiplex

Ľudia, ktorí trpia roztrúsenou sklerózou, môžu mať pomerne pestrú škálu príznakov. Dá sa teda povedať, že dvaja chorí ľudia nebudú mať (s najväčšou pravdepodobnosťou) úplne rovnaké problémy.

Medzi obvyklé príznaky však patria:

 • Únava
 • Problémová chôdza (kvôli ochabnutým svalom, horšia rovnováha…)
 • Problém s videním
 • Problém s rečou
 • Akútna alebo chronická bolesť
 • Problém s ovládaním močového mechúra
 • Problém so spánkom
 • Zhoršená pamäť a koncentrácia

Diagnostika a liečba

Roztrúsená skleróza: Príznaky tzv. sclerosis multiplex

Ak máte s lekárom podozrenie, že by sa mohla roztrúsená skleróza týkať aj vás, pošle vás k neurológovi, ktorý vás dôkladne vyšetrí. Súčasťou diagnostiky môže byť vyšetrenie niektorou zo zobrazovacích metód a krvný test.

V prípade, že sa vaše ochorenie potvrdí, lekár vám predpíše lieky, ktoré budete pravidelne užívať. Tiež vám môže predpísať prípravky s obsahom kortikosteroidov a ďalšie lieky, ktoré dokážu riešiť ďalšie príznaky tohto ochorenia.

Rizikové faktory

Hoci sa veľa ľudí domnieva, že roztrúsená skleróza postihuje predovšetkým starých ľudí, v skutočnosti toto ochorenie prepuká už v relatívne nízkom veku. Typicky u ľudí, ktorým je v priemere 30 až 33 rokov. Zaujímavosťou ďalej je, že u žien existuje zhruba dvakrát väčšie riziko ochorenia ako u mužov.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria:

 • Rodinná anamnéza
 • To, kde žijete (čo súvisí s množstvom vitamínu D zo slnečného žiarenia)
 • Ďalšie ochorenia (ako cukrovka I. typu, ochorenia štítnej žľazy atď.)

Existuje prevencia?

Roztrúsená skleróza: Príznaky tzv. sclerosis multiplex

Odborníci zatiaľ roztrúsenej skleróze veľmi nerozumejú (čo je poznať aj z toho, že na ňu zatiaľ neexistuje účinný liek), existuje však pár tipov a odporúčaní, o ktorých sa domnievajú, že by mohli mať na prevenciu roztrúsenej sklerózy pozitívny vplyv.

V súčasnej dobe sa odborníci domnievajú, že môže pomôcť:

 • Dostatok vitamínu D v organizme
 • Zdravo nastavený pôst
 • Pravidelné pitie kávy (konkrétne 4 šálky za deň)
 • Príjem resveratrolu (ktorý je obsiahnutý napríklad v červenom víne)

Zatiaľ nám informácie o účinnosti týchto tipov chýbajú, je ale dobré vedieť že existujú a prípadne sa nimi začať riadiť. (Len pri pití alkoholu dávajte dobrý pozor, pretože jeho pravidelná konzumácia, ešte vo väčšom množstve, spôsobuje oveľa viac škôd ako úžitku.)

Tiež myslite na to, že aj keď vám lekári roztrúsenú sklerózu dosť možno diagnostikujú, môžete s ňou žiť. Nebezpečné sú predovšetkým pridružené komplikácie, medzi ktoré patrí problém s prehĺtaním, infekcia dýchacích ciest a infekcia močového traktu.

Včasná diagnostika a vhodne nastavená liečba navyše môže odvrátiť situáciu, keď sa stanete fyzicky imobilnou. (Prípadne túto hrozbu aspoň oddiali.) Počítajte ale s tým, že pre zachovanie pohybu budete najskôr potrebovať podporné prostriedky, medzi ktoré patrí napríklad palička alebo barle.

Bojíte sa roztrúsenej sklerózy, alebo veríte, že jej lekári a vedci konečne prídu čoskoro na zúbok?

Nepřehlédněte:  5 druhov stómie: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis-prevention – Prevencia roztrúsenej sklerózy (anglicky)

https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis – Všetko o roztrúsenej skleróze (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/37556 – Roztrúsená skleróza (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár