Rubeola: Viete, aké nebezpečenstvo vám pri něj hrozí?

Sú choroby, ktoré sa nám podarilo takmer odstrániť. Kvôli liberálnemu postoju k očkovaniu sa ale niektoré z nich vracajú. Takže musíme čeliť potenciálnemu nebezpečenstvu, že sa nimi nakazíme tiež. Chorobou, ktorá nám všetkým robí v posledných niekoľkých rokoch vrásky, sú rubeoly. Viete, kvôli čomu sú také nebezpečné?

Keby neexistovalo očkovanie, zrejme by sa nám žilo oveľa horšie, než ako tomu v súčasnej dobe je. Pri cestovaní do exotických krajín by sme riskovali žltú zimnicu . Pri práci na záhrade, na stavbe, alebo u koní by nám mnohokrát hrozil tetanus . A populáciu by kosili extrémne problematické pravé kiahne .

V posledných niekoľkých rokoch ale dochádza k tomu, že niektorí rodičia odmietajú nechať seba a svoje deti povinne očkovať proti ružienke. (Vakcína tiež obsahuje oslabené vírusy proti osýpkam a mumpsu.) A tak sa tieto choroby opäť vracajú. Čo nie je ani trochu dobré, pretože môžu napáchať nedozerné škody.

Čo sú to rubeoly?

Rubeola: Viete, aké nebezpečenstvo vám pri něj hrozí?

Rubeola klasifikujeme ako detskú chorobu, ktorá sa vyznačuje začervenanou vyrážkou po tele. Ak je ružienka nakazená matka, môže to viesť k postihnutiu plodu, ktorý sa následne narodí s vývojovou chybou . Infikovaní novorodenci navyše často môžu prenášať nákazu až do 1 roku svojho života.

Príznaky rubeoly

Na začiatku choroby sa zrejme nebudete cítiť príliš dobre. Ale všetky príznaky sa prejavia až po určitej dobe. Preto je vhodné sa sledovať av správny moment kontaktovať lekára, ktorý vám poradí ďalší postup.

Symptómy rubeoly sú:

  • Ružová, alebo červenkastá vyrážka (obvykle začína na tvári a ďalej sa rozširuje po tele)
  • Ľahká horúčka
  • Opuchnuté lymfatické uzliny
  • Upchatý nos
  • Bolesť hlavy
  • Bolesť svalov
  • Červené oči

Veľmi obozretné by mali byť zvlášť všetky ženy, ktoré sú tehotné, alebo sa domnievajú, že by mohli byť v inom stave. Nielen kvôli tomu , že choroba môže ohroziť správny vývoj plodu , ale aj kvôli tomu , že neliečená môže spôsobiť artritídu , alebo encefalitídu .

Rizikové skupiny

Najviac ohrozenou skupinou sú deti. Práve preto (a aj vzhľadom k ďalším možným komplikáciám) je ich očkovanie povinné. Vykonáva sa v dvoch dávkach. Prvá z nich sa aplikuje od 13. do 18. mesiace veku života. Druhá sa podáva medzi 5. až 6. rokom života. Ako už bolo povedané, veľmi ohrozenou skupinou sú aj tehotné ženy, ktoré môžu nákazu preniesť na svoje dieťa v maternici.

Liečba rubeoly

Rubeola: Viete, aké nebezpečenstvo vám pri něj hrozí?

Vzhľadom na to, že rubeoly sú chorobou vírusového pôvodu, nezaberajú na ne antibiotiká. Liečba teda spočíva skôr v zmierňovaní nežiaducich prejavov. (Väčšinou nebývajú závažné, takže nie je potrebné sa báť.) U tehotných žien sa ale pre istotu pristupuje ku krvným testom, ktoré majú za cieľ zistiť, či je žena chránená tým, že má v tele vytvorené protilátky. (Obvykle sa tak deje, ak bola vo vedomom kontakte s chorým.) Avšak ochrana tehotnej ženy neznamená, že rubeoly nemôžu poškodiť plod, ktorý je v maternici.

Prevencia rubeoly

Rubeola: Viete, aké nebezpečenstvo vám pri něj hrozí?

Jedným z najúčinnejších typov prevencie tohto ochorenia je jednoznačne očkovanie . V prípade, že ho z nejakého dôvodu odmietate, pripravte sa na to, že vám alebo vášmu dieťaťu môže byť zakázaný prístup do rizikových miest. (Vzdelávacie zariadenia, sociálne služby…)

Ďalej je jediným účinným typom prevencie uvedomelé správanie. To znamená, že nebudete v kontakte s nikým, o kom viete, že je chorý. Nejedná sa ale o spoľahlivú metódu, pretože človek so rubeoly môže byť infekčný už v čase, keď ešte nemá žiadne príznaky.

Aký je váš postoj k očkovaniu proti ružienke?

Nepřehlédněte:  Laryngitída - ako ju liečiť

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/rubella – Rubeola: Príčiny, symptómy a liečba (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár