Ako vyčistiť matrac

Ako vyčistiť matrac?

 

Čistenie matraca je dôležitá, ale často prehliadaná úloha pre udržanie sviežeho a zdravého priestoru na spanie. Pravidelné čistenie matracov môže odstrániť alergény, prach, baktérie a odstrániť vážne problémy s matracmi vrátane plesní a pachov. Aby bol váš matrac bezpečný, zdravý a čistý, mali by ste vedieť ako vyčistiť matrac a urobiť z čistenia matracov pravidelnú rutinu. Pranie posteľnej bielizne a vankúšov je len začiatok, a nie je to všetko, čo by ste mali urobiť. Rutinné čistenie urobí z vašej postele pohodlnejšie miesto na spánok a starostlivosť o škvrny a pachy ochráni váš matrac pred vážnejšími problémami. Udržiavanie čistoty matraca je dôležité, ale nie ťažké. Často stačí, že pravidelne periete posteľné prádlo, vysávate niekoľko-krát  do roka a pridáte na matrac chránič matraca. Ale ešte intenzívnejšie čistenie ako odstraňovanie škvŕn alebo dokonca odstraňovanie pachov je zvyčajne veľmi jednoduché.

V tejto príručke sa dozviete, kedy je potrebné matrac vyčistiť, ako zabezpečiť pravidelné čistenie matraca a taktiež sa pozrieme na to, ako sa postarať o nepríjemné problémy s matracom, ako sú pachy, ploštice posteľné a prachové roztoče. Dozviete sa tiež, kedy je čas vzdať sa svojho starého matraca, ktorý jednoducho nestojí za záchranu. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť o čistení matracov.

Kedy je potrebné matrac vyčistiť?

 

 • Nečistili ste matrac niekoľko mesiacov: Váš matrac musíte čistiť každých pár mesiacov, aby ste ho udržali čistý a bezpečný pre vaše zdravie.

 

 • Pociťujete alergické reakcie počas zaspávania: nahromadenie prachu môže zhoršiť alergiu a spôsobiť, že v noci trpíte. Ak cítite alergické príznaky častejšie v posteli, alebo keď sa zobudíte, je pravdepodobne načase vyčistiť váš matrac od prachu.

 

 • Zaznamenali ste ploštice alebo podivné uhryznutia: Napadnutie plošticami nemusí byť vždy zrejmé, najmä v počiatočných fázach. Ploštice môžete vidieť voľným okom, môžete spozorovať mikroskopické krvavé škvrny alebo tmavé škvrny od výkalov alebo neobvyklé uhryznutia na tele.

 

 • Váš matrac zapácha: Matrace môžu zapáchať od prachu a nahromadenej odumretej kože, alebo zapáchajú z telesných tekutín, dokonca aj plesní. Pachy na matraci môžu byť nepríjemné a rušivé pre spanie a dokonca sú náznakom väčšieho problému, ktorý musíte riešiť.

 

 • Očividné škvrny na matraci: Ako sa na matrac dostala škvrna? Či sú škvrny na matraci tajomstvom alebo poznáte ich pôvod, najlepšie riešenie je škvrny ihneď odstrániť.

 

Udržiavanie zdravého matraca

Matrac by ste mali očistiť každých pár mesiacov, aby ste ho udržali v čerstvom stave a vyhýbali sa tvorbe prachu, nečistôt a baktériám. Dokonca by ste matrac mali čistiť aj v prípade, že nemáte škvrny na matraci, nezapácha a nemáte žiadne iné problémy týkajúce sa čistoty vášho matraca. Je tiež dôležité primerane chrániť matrac pred rozliatymi škvrnami.

 

 Zmena posteľného prádla: obliečky a posteľné prádlo by ste mali vymieňať aspoň raz za dva týždne. Vymieňajte ich častejšie, ak ste chorý, spozorujete škvrny, alebo ste sa v noci obzvlášť potili.

 Vysávajte svoj matrac: Každých pár mesiacov vytiahnite vysávač a vyčistite prach a nečistoty. Matrac môžete povysávať, keď meníte posteľné prádlo.  Použite svoj vysávač na hornú a bočné strany matraca. Nečistoty z pod povrchu môžete dostať von, keď budete trubicu vysávača pevne zatláčať do matraca. Prešívanie a iné detaily matraca vyčistite pomocou štrbinového nástroja (tenký nástavec na vysávač). Odporúčame Vám tento skvelý antibakteriálny vysávač na matrace s UV žiarením, ktorý zničí až 99% roztočov.

 Okamžite odstráňte fľaky, škvrny a pachy: zabráňte znečisteniu vášho matraca okamžitým odstránením škvŕn alebo zapáchajúcich fľakov na matraci. Vyčistite rozliate škvrny a dezinfikujte pachy hneď, ako si ich všimnete.

 Pridajte sódu na pečenie: Sóda na pečenie môže absorbovať zápach a osviežiť matrac. Povrch matraca posypte tenučkou vrstvou, nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom ju povysávajte predtým, ako si pripravíte posteľ na spanie.

 Vetrajte svoj matrac: čerstvý vzduch a slnečné žiarenie sú skvelé na to, aby ste sa zbavili pachov a vybielili škvrny. Počkajte na jasný, slnečný deň a nájdite si čisté miesto, kde môžete matrac položiť na čerstvý vzduch na niekoľko hodín. Dokonca aj keď nemôžete svoj matrac dostať von, jednoducho ho postavte na slnko do blízkosti otvoreného okna a trochu matrac vyvetrajte.

 Neustielajte si posteľ ihneď po prebudení: každý deň môžete takto vyvetrať matrac jednoduchým opustením vašej postele (perinu môžete stiahnuť na okraj postele) po dobu 30 minút alebo dlhšie. Posteľ si môžete ustlať, keď budete mať svoj ranný rituál za sebou. Tým čiastočne vyvetráte vlhkosť a pachy z matraca.

 Vyhnite sa nadmernému poteniu v posteli: Všetci sa v spánku potia, ale ak sa prebúdzate spotení pravidelne, môže to byť problém pre váš matrac. Nadmerné potenie môže povzbudiť rast plesní. Snažte sa nepotiť v posteli pravidelne. Nastavte nižšiu izbovú teplotu, používajte zakaždým rôzne pyžamá do postele, použite ľahšie a jemnejšie posteľné prádlo a zvážte nákup priedušného horného krytu na matrac.

 Použite chránič matraca: chrániče na matrac vždy stoja za to. Je oveľa jednoduchšie hodiť chránič matraca do práčky, ako je zbaviť sa škvŕn, zápachu a iných nečistôt z vášho matraca. Pozrite sa na vodotesný chránič matracov, ktorý vám poskytne ochranu pred vniknutím tekutín do matraca, pred pachmi a baktériami.

 

Ako vyčistiť matrac od škvŕn, pachov a parazitov

Každodenná sviežosť matraca je dôležitá, ale možno budete musieť urobiť pár krokov naviac, ak máte na matraci škvrny, zapácha alebo ste dokonca našli ploštice. Tieto nedostatky musíte vždy vyčistiť rýchlo a efektívne, aby ste sa vyhli poškodeniu matraca.

Odstránenie ploštíc z postele

Nikoho ani len vo sne nenapadne, že sa v jeho posteli môžu objaviť ploštice, ale v skutočnosti sa môžu ploštice v posteli vyskytnúť aj vtedy, keď budete vykonávať pravidelnú hygienu svojich matracov. Ploštice posteľné si môžete priniesť do svojho domova veľmi jednoducho, pretože sa dokážu dostať napríklad do vašich kufrov na dovolenke, alebo ich dovlečie domov váš pes či mačka. Dobrou správou je, že parazitov sa môžete zbaviť veľmi jednoducho.

 

 1. Všetko dajte do prania: Posteľné ploštice neútočia len na posteľ. Dostávajú sa do postelí, prikrývok, plyšových zvierat, vankúšov, záclon, aj do vášho oblečenia. Vezmite všetko, čo je možné umývať, dajte do vašej práčky a spustite program s čo najviac horúcou vodou, aby ste zničili všetky parazity.
 2. Všetko ostatné dajte do vreca: Ploštice sa držia aj na tvrdých povrchoch. Môžu sa skrývať vo vašom telefóne, notebooku, rádiu, knihách a iných osobných predmetoch. Zabaľte všetky tieto veci, najlepšie do igelitového vreca a umiestnite doň Nuvan prúžky proti plošticiam, ktoré ich vyhubia.
 3. Vyhľadajte a zničte ploštice aj na matraci: Nájdite na matraci toľko posteľových ploštíc, koľko môžete a povysávajte ich. Tu môžete vidieť, ako ploštice a ich vajíčka vyzerajú. Používajte baterku, pozrite sa do každého kúta a záhybu a prejdite vysávačom každé miesto najmenej dvakrát. Nikdy nepoužívajte vysávač s nástavcom s kefami alebo štetinami. Posteľné ploštice sa môžu nich udržať.
 4. Hľadajte ploštice aj v nábytku: Ploštice sa môžu dostať nie len do okolia matraca, ale môžu sa rozšíriť aj na iný nábytok, vrátane rámu postele a šatníka. Povysávajte ich, keď ich nájdete, a to dôkladne. Pohľadajte aj vajíčka ploštíc vo vnútri a pod nábytkom aj v šuplíkoch. Použite baterku, aby ste videli aj na tmavé miesta.
 5. Vyčistíte všetky plochy: Vyčistíte zamorené plochy. Poutierajte každý povrch, aj keď nebol zamorený plošticami. Skontrolujte podlahové lišty, trhliny a dierky v stenách. Očistite povrch kobercov pomocou vysávača a dôkladne ho povysávajte aby ste ploštice z koberca vytiahli.
 6. Zakryte matrac ochranným obalom: Obal matraca zabezpečí ochrannú bariéru na matraci. Niekoľko ploštíc môže byť uviaznutých v matraci, ale nebudú môcť vyliezť z matraca cez obal. Nakoniec budú hladovať a zahynú. Ochranná vrstva matraca zabezpečí, že nebudú mať nič nové na jedenie a nebudete mať tak nové zamorenie vo vašom matraci. Zvážte matrac opätovne povysávať pred tým, ako naň dáte ochranný obal.
 7. Po roku povysávajte mŕtve ploštice: Ploštice budú po roku mŕtve, takže môžete odstrániť ochranný obal matraca, aby ste zvyšok povysávali.
 8. Zavolajte pomoc: Niektoré zamorenia plošticami sú mimo zručností bežného človeka. Zavolajte profesionálovi, ak máte problémy s odstránením posteľových ploštíc, alebo sa po odstránení neustále vracajú. Nechcete predsa aby sa ploštice na vašom matraci alebo v domove naďalej rozrastali.

 

Ako vyčistiť matrac od prachových roztočov

Prachové roztoče sú určite menšie zlo, pokiaľ ide o strašidelné potvorky v posteli, ale to neznamená, že chcete, aby sa zdržovali okolo Vás. Prachové roztoče vznikajú doma v matracoch, kŕmia sa ľudskou pokožkou v teplých, vlhkých miestach. Často zhoršujú alergie a robia z matraca nepríjemné miesto na spánok. Našťastie ich môžete vyhnať z postele pravidelným čistením a preventívnou údržbou matraca a postele.

 

 1. Vymieňajte posteľnú bielizeň raz týždenne: Roztoče sa živia na mŕtvej ľudskej koži a nájdu ju vo vašom posteľnom prádle. Umývajte/vymieňajte posteľnú bielizeň a vankúše každý týždeň v horúcej vode, pretože tak nedávate prachovým roztočom nič, čím by sa mohli živiť. Krásnu a kvalitnú posteľnú bielizeň majú tomto eshope.  
 2. Posteľnú bielizeň zaveste a vysušte von: Priame slnečné svetlo zabíja prachové roztoče, takže ak zavesíte posteľnú bielizeň a vankúše von na čerstvý vzduch, aby ste ho vysušili, môžete tak zabiť všetky roztoče, ktoré ostali po praní na bielizní.
 3. Zaobstarajte si nový vankúš: Vankúš vymieňajte každých šesť mesiacov, aby ste sa zbavili akýchkoľvek roztočov žijúcich vo vnútri.
 4. Použite parný čistič na váš matrac: Parné čističe zabijú roztoče (a baktérie) hneď pri kontakte s parou, takže každých pár mesiacov použite tento parný čistič na všetky povrchy matraca. Nezabudnite prejsť čističom všetko, pretože je ťažké vidieť roztoče voľným okom.
 5. Povysávajte matrac: Odstráňte mŕtve i živé prachové roztoče z matracov tým, že ich povysávate pomocou násady na čalúnenie. Použite štrbinový nástavec, ktorým sa dostane pod prešívanie a ďalších ťažko dostupných miest.
 6. Používajte chránič matraca: Ochranný obal matraca nezachráni posteľnú bielizeň od prachových roztočov, ale môže zabrániť tomu, aby sa roztoče dostali do vášho matraca, kde je ťažšie sa ich zbaviť. Použitím chrániča matraca budete musieť venovať pravidelnú starostlivosť iba posteľnej bielizni a vankúšom.

Ako vyčistiť matrac od škvŕn a fľakov

Škvrny a rôzne fľaky sú na matracoch bežné. Pot a rôzne nehody, dokonca aj potraviny môžu skončiť na vašom matraci a zanechať na mieste škvrny a nepekné fľaky. Mali by ste sa o tieto nečistoty postarať čo najskôr, aby ste sa vyhli tomu, že začnú zapáchať, alebo by mohli z nečistôt  vzniknúť škvrny alebo plesne.

 

 1. Dôkladne ich vysajte: Nezabudnite vyčistiť a vysať každú tekutinu. Použite uterák alebo inú čistú handričku, aby ste odstránili toľko tekutiny, koľko môžete. Nechcete, aby tekutina nasiakla do vášho matraca a zanechala škvrnu alebo podporila vznik plesní a zápachu.
 2. Nastriekajte s rozprašovačom mix čistiaceho prostriedku: Vyčistíte škvrny a fľaky pomocou zmesi vody a čistiaceho prostriedku (v pomere 50/50). Nechajte pôsobiť a potom dôkladne vyčistíte. Tento postup opakujte na škvrnách, ktoré sa nedajú ľahko vyčistiť. Dbajte na to, aby váš matrac neostal príliš mokrý, a to tak, že nadbytočnú veľkosť vysajete pomocou vysávača alebo suchým uterákom.
 3. Posypte matrac sódou na pečenie: pre zlepšenie sviežosti, odolnosti proti zápachu a zlepšenie čistiacej schopnosti, posypte na matrac sódu. Nechajte ju pôsobiť a potom ju povysávajte.
 4. Odstráňte telesné tekutiny pracím prostriedkom: Prací prostriedok je určený na rozpustenie moču, krvi a iných telesných tekutín, preto vyskúšajte nejaký prací prostriedok a vodu, aby ste ich z matraca odstránili. Taktiež peroxid vodíka bude fungovať rovnako dobre. Nepoužívajte horúcu vodu, pretože to spôsobí škvrny.

 

Ako vyčistiť matrac od zápachu

Spánok na páchnucom matraci je veľmi nepríjemný. Ak sa nebudete o Váš matrac starať, zápach matraca môže narušiť váš spánok a pohodlie a môže to viesť k väčším problémom, akými sú baktérie a rast plesní. Odstraňovanie zápachu matraca zabezpečí zdravší spánok vo sviežom a voňavom prostredí.

 

 1. Vysávajte svoj matrac: Vysávanie nevylúči všetok zápach z vášho matraca, ale je to dobrý začiatok na to, aby ste mali matrac dôkladne čistý. Skvelým pomocníkom je parný vysávač.
 2. Použite sódu na pečenie: Sóda na pečenie je skvelý odstraňovač zápachu. Posypte ju priamo na matrac, nechajte ju pôsobiť, potom ju povysávajte, aby ste zápach odstránili.
 3. Postriekajte svoj matrac: Postriekajte postihnutú oblasť octom alebo prostriedkom na odstraňovanie zápachu, ako je napríklad “Febreeze”, potom postriekanú oblasť povysávajte a vysušte. Ocot používajte šetrne, pretože zápach z octu môže byť tiež nepríjemný.
 4. Matrac vetrajte: Vetrajte a vysušte matrac na čerstvom vzduchu, ideálne vonku. Priame slnečné žiarenie odstraňuje nepríjemný zápach.

 

Kedy kúpiť nový matrac namiesto čistenia?

Na škvrny, rôzne fľaky, zápach a dokonca aj ploštice a prachové roztoče, je zvyčajne najlepšie jednoducho matrac vyčistiť a nie ho nahradiť novým matracom. Koniec koncov, dobrý a kvalitný matrac nie je lacná záležitosť a existuje mnoho spôsobov, ako matrac efektívne vyčistiť. Ale existujú aj situácie, kedy to nestojí zato – ak je matrac znečistený môže dokonca ohroziť Vaše zdravie.

 

 1. Pleseň: Pleseň na matraci je znakom toho, že ste zanechali miesto špinavé alebo mokré (zvyčajne oboje) príliš dlho. Akonáhle začne matrac plesnivieť, je naozaj ťažké sa plesní zbaviť. Aj keď matrac dôkladne vyčistíte, nikdy neviete, či ste v skutočnosti pleseň odstránili. Každodenné spanie na matraci s plesňou môže byť vážnym nebezpečenstvom pre zdravie, takže je naozaj najlepšie matrac vymeniť za nový.
 2. Zamorenie plošticami: Ploštice sú postrachom matracov, obáva sa ich každý majiteľ matracov. Ak ich chytíte a zničíte skôr, než sa dostanú mimo kontrolu, je dobré ponechať si starý ale ošetrený matrac. Avšak závažné zamorenie plošticami zanechá Váš matrac pokrytý malými škvrnami krvi, odpadom z ploštíc a inými nepríjemnými nečistotami. Ak sa ploštice dostanú mimo kontrolu, zvážte, ako sa zbaviť vášho starého matraca. Nezabúdajte však, že dokonca aj vtedy, keď je váš matrac preč, ploštice môžu zostať stále vo vašej domácnosti. Takže budete musieť skontrolovať váš odev, iné jemné predmety, nábytok a ostatné veci, aby ste odstránili posteľné ploštice predtým, než si prinesiete nový matrac.
 3. Starý matrac: Takmer vždy stojí za to ušetriť ešte použiteľný matrac s malou škvrnou alebo zápachom. Ale naozaj to nestojí za problémy, ak už je váš matrac nepohodlný a jeho životnosť je u konca. Väčšina matracov je použiteľná iba na 7-10 rokov pred tým, ako sa stanú príliš opotrebované a nekomfortné. Ak máte pred sebou náročné čistenie vášho starého matraca, radšej zvážte kúpu nového, zdravého a pohodlného matraca.


Ako vyčistiť matrac
4.7 (93.33%) 9 vote[s]