Rozmery matracov

Rozmery matracov

Výber rozmeru nového matraca môže byť dôležité rozhodnutie, či už je to Vaša prvá kúpa matraca, alebo už prešla nejaká doba od posledného nákupu. Nechcete predsa urobiť rozhodnutie, aby ste si neskôr uvedomili, že ste nevybrali správny rozmer matraca. Predtým než sa začnete obzerať po novom matraci, preštudujte si a zvážte všetky rozmery matracov. V tejto príručke rozoberieme všetky najbežnejšie rozmery matracov, aby ste si mohli vybrať najlepšiu veľkosť matraca, či už spíte osamote alebo s blízkym (človekom alebo zvieracím miláčikom).

Začnite rýchlym pohľadom na nižšie uvedenú tabuľku rozmerov alebo prejdite nadol a zistite si viac podrobností o každej veľkosti matraca.

 

Príručka veľkosti matracov

VEĽKOSŤ MATRACOVVHODNÉ PRE
80 x 200 cm1 osobu
100 x 200 cm1 osobu
120 x 200 cm1 osobu (so psom)
140 x 200 cm1 osobu so psom (2 dospelé osoby bez psa)
160 x 200 cm1 osobu so psom (2 dospelé osoby bez psa)
180 x 200 cm1 dospelá osoba s niekoľkými psami alebo dieťaťom (2 dospelé osoby s dieťaťom alebo psom)

 


Matrac 80 x 200 cm

Matrac 80 x 200 cmJe najmenšia veľkosť matraca, ktorá sa dá pohodlne prispôsobiť deťom a väčšine dospelých.

Rozmer matraca je vhodný pre: … 1 dieťa, 1 dospelú osobu, v malom obytnom priestore, ako je štúdiový apartmán alebo spoločná izba.

Rozmer matraca nie je vhodný pre: … páry, dospelých mužov a ženy, ktorí sa radi rozvaľujú počas spánku.

 

 


Matrac 100 x 200 cm

Matrac 100 x 200 cmMatrac, ktorý sa využíva najmä v miestnostiach detských izieb alebo školských internátov. Je vhodný pre menšie obytné priestory a súčasne poskytuje viac priestoru pre dospelých alebo dospievajúcich.

Rozmer matraca je vhodný pre … 1 dospelú osobu alebo teenagera v malom obytnom priestore, ako je štúdiový apartmán alebo detská izba.

Rozmer matraca nie je vhodný pre … páry, ktoré sa radi rozvaľujú počas spánku.

 

 


Matrac 140 x 200 cm

Matrac 140 x 200 cmMatrac poskytuje o niečo viac priestoru na posteli než predchádzajúce veľkosti matracov. Pred rokmi bol tento rozmer matraca bežnou veľkosťou pre páry, ale teraz sa bežnejšie používa pre 1 dospelú osobu alebo deti, ktoré si môžu dovoliť, väčší priestor.

Rozmer matraca vhodný pre…  deti alebo dospelých, ktorí spia sami alebo s domácim miláčikom, alebo páry, ktoré sa radi k sebe túlia bez domácich miláčikov.

Rozmer matraca nie je vhodný pre… páry, kde jedna alebo obe osoby chcú mať svoj osobný priestor na rozvalenie sa alebo roztiahnutie nôh. Rozmer matraca nie je taktiež vhodný pre dospelé páry, ktoré chcú spať so svojimi domácimi miláčikmi.

 

 


Matrac 160 x 200 cm

Matrac 160 x 200 cmJe najpopulárnejšia veľkosť matraca, ktorá sa dnes predáva. Poskytuje dostatočnú šírku pre dospelých, takže páry sa môžu stále k sebe túliť, ale majú aj svoj osobný priestor, aby sa trochu rozvaľovali.

Rozmer matraca je vhodný pre… dospelých, ktorí žijú sami, ktorí sa radi rozvaľujú alebo spia so svojimi domácimi miláčikmi. Pre páry, ktoré radi spia vedľa seba bez domácich miláčikov, v štandardných rozmeroch izieb.

Rozmer matrac nie je vhodný pre… páry, kde sa obaja ľudia chcú poriadne rozťahovať alebo chcú spať so svojimi domácimi miláčikmi.

 

 


Matrac 180 x 200 cm

Matrac 180 x 200 cmMatrac má rovnakú veľkosť ako dva samostatné matrace vedľa seba. To ponúka párom dostatok priestoru na rozvaľovanie sa, alebo spánok s veľkým domácim miláčikom alebo deťmi. Tieto rozmery sú  vhodné pre páry, ktoré vyžadujú odlišnú podporu alebo preferujú rôzne typy matracov a môžu si objednať dva rôzne typy matracov, ktoré sa hodia do rámu postele.

Rozmer matraca je vhodný pre… páry, ktoré sa radi rozťahujú, páry, ktoré radi spia s veľkými domácimi miláčikmi alebo deťmi a majú väčšie spálne.

Rozmer matraca nie je vhodný pre… páry s menšou spálňou

 

 


Veľkosť matraca vs. výška matraca

Bežná mylná predstava je, že matrace s väčšími rozmermi sú hrubšie ako matrace s menšími rozmermi. V skutočnosti väčšina predávaných modelov matracov má rovnakú výšku v každej dostupnej veľkosti. Povedzme napríklad že, model matraca je k dispozícii v 2 možnostiach s výškou 18 cm a 20 cm. Obe hrúbky sa zvyčajne predávajú vo všetkých rozmeroch.

Dnes sa predávajú rôzne vysoké matrace od 14 do 45 cm, ale väčšina má hrúbku 20 až 25 cm. Pri výbere matraca na základe hrúbky sú vaša váha a váha vášho partnera najdôležitejšie faktory. Dospelé osoby sú rozdelené do troch všeobecných hmotnostných skupín.

 

 Ľahká váha (menej ako 60 kg): ľudia v tejto skupine zvyčajne preferuje matrace s hrúbkou 25 cm a menej. Tieto matrace poskytujú primeranú podporu pre ľahšie osoby bez nadmerného potopenia.

 

 Priemerná váha (60 až 100 kg): Tí, ktorí majú priemernú hmotnosť, sa môžu cítiť pohodlne na každej posteli, ktorej matrac má výšku 20 až 30 centimetrov, hoci najviac preferujú tie matrace, ktoré majú výšku 25 až 30 centimetrov. Táto výška matraca ponúka rovnováhu medzi prispôsobením matraca a podporou, ktorá je optimálna pre väčšinu ľudí s priemernou váhou.

 

 Ťažká váha (viac ako 100 kg): Vo väčšine prípadov osoby s hmotnosťou väčšou ako 100 kg dávajú prednosť matracom, ktoré majú výšku najmenej 28 až 30 cm – a mnoho z nich môže zistiť, že najlepšia voľba je výška matraca viac ako 30 cm. Hrubšie matrace sa nebudú pod ich telom prehýbať ako tenšie. Navyše pre ľudí s väčšou váhou bude líhanie a vstávanie z postele s vyšším matracom jednoduchšie.

 

Jedna vec, ktorú treba poznamenať, je, že vyššie matrace s hrubším profilom bývajú drahšie ako nízke matrace s tenkým profilom. Je to preto, že hrubšie matrace väčšinou obsahujú viac vrstiev výplňového materiálu a nosného materiálu, vrátane pien, latexu, mikrovlákien a ďalších potenciálne drahých komponentov. Takže ak máte obmedzený rozpočet na kúpu matraca a postele, potom môže byť najvhodnejšou voľbou matrac s nižším profilom.

 


Akú veľkosť matraca potrebujem?

Pri výbere matraca na základe veľkosti je niekoľko dôležitých faktorov, ktoré treba brať do úvahy:

 

SPÍTE OSAMOTE ALEBO S PARTNEROM?

Vo všeobecnosti sú matrace o rozmeroch 80–140 x 200 cm najvhodnejšie pre spanie osamote, zatiaľ čo matrace veľkosti 160 x 200 a 180 x 200 cm sú navrhnuté pre dve osoby.

Je dôležité mať na pamäti, že matrac 160 x 200 bude poskytovať menej priestoru medzi dvomi osobami ako matrac 180 x 200 cm. Ak vy a váš partner v spánku radšej spíte blízko seba, potom pravdepodobne bude postačovať matrac 160 x 200 cm (niekomu môže postačovať aj matrac 140 x 200 cm) . V opačnom prípade bude lepším riešením matrac 180 x 200 cm.

Rovnako matrace 80-120 x 200 cm poskytujú menšiu šírku ako matrac 140 x 200 cm. Osoby, ktoré spia osamote a nemajú radi spanie blízko okraja postele, by sa mali rozhodnúť pre veľkosť matraca 140 x 200 cm, ale ak to nie je problém, stačí veľkosť 100-120 x 200 cm.

 

ČASTO ZDIEĽATE VAŠU POSTEĽ S VAŠIMI DEŤMI ALEBO DOMÁCIMI MILÁČIKMI?

Ak s vami často spí jedno alebo viac detí, potom je zvyčajne potrebná veľkosť matraca 160 x 200 cm alebo väčšia – aj keď nemáte dospelého partnera s ktorým zdieľate posteľ. Šírka matraca 140 x 200 cm môže byť dostatočná na to, aby ste Vy a menšie dieťa mohli pohodlne spať, ale nie staršie deti a / alebo viac ako jedno dieťa. Ak zdieľate svoju posteľ s iným dospelým a detí Vás zvyknú v noci navštevovať, potom matrac 160 x 200 cm alebo 180 x 200 cm bude pre Vás ideálna voľba.

Ak zdieľate svoju posteľ s väčším psom, potom môže byť potrebná väčšia posteľ s rozmermi minimálne 160 x 200 – aj vtedy keď nemáte dospelého partnera na spanie. Avšak matrace 100 x 200, 120 x 200, 140 x 200 cm môžu byť dostatočne veľké na to, aby sa Vami spal menší psík, mačka a iné malé domáce zvieratko.

 

AKÁ JE POLOHA VÁŠHO TELA POČAS SPÁNKU?

Radi rozťahujete nohy a ruky počas spánku? Ak áno, potom bude najlepšou voľbou posteľ o veľkosti 160 x 200 alebo 180 x 200 cm – najmä ak s niekým posteľ zdieľate. Osoby, ktoré spia single (o samote) a majú tendenciu ruky a nohy príliš v noci nerozťahovať, môžu zistiť, že menšia veľkosť matraca a postele je dostatočná. Pre tých, ktorí sa v noci prerucujú a otáčajú, môžu byť menšia posteľ príliš úzka.

 

KOĽKO PRIESTORU MÁTE V SPÁLNI?

Väčšie veľkosti matracov/postelí zaberajú veľa priestoru. Je dôležité, ešte pred výberom veľkosti matraca, odmerať si v spálni dostupné štvorcové metre. Veľkosti štandardných rozmerov matracov v metroch štvorcových (m2) sú nasledovné:

  • Posteľ (matrac) 80 x 200 cm – 1,6 m2
  • Posteľ (matrac) 100 x 200 cm – 2 m2
  • Posteľ (matrac) 140 x 200 cm – 2,8 m2
  • Posteľ (matrac) 160 x 200 cm – 3,2 m2
  • Posteľ (matrac) 180 x 200 cm – 3,6 m2

Nezabudnite vziať do úvahy výšku matraca, najmä ak máte nízke stropy alebo upínacie prvky, alebo chcete ukladať predmety pod posteľ.

 

AKÝ JE VÁŠ ROZPOČET NA NÁKUP MATRACA?

Rozdiel ceny medzi matracom 100 x 200 cm a 180 x 200 cm môže byť miernejší alebo významný, v závislosti na značke matraca, výške/šírke a kvalite použitých materiálov. Vo všeobecnosti však samozrejme platí, že menšie matrace sú lacnejšie ako väčšie matrace. Pri nakupovaní porovnávajte aj niekoľko značiek a výrobcov matracov.


Rozmery matracov
4.7 (93.33%) 3 vote[s]