Spôsoby, ako vyrobiť antibakteriálny gél, alebo sprej na ruky

Na jar sme zistili, aké je dôležité mať doma aspoň jednu fľaštičku antibakteriálneho gélu, ktorým si očistíme ruky na verejnosti, alebo niekde, kde nie je prívod vody. Keď nás ale zasiahne nejaká mimoriadna udalosť, nie je takmer na zohnanie. Takže si ho mnoho ľudí musí vyrobiť vlastnými silami doma. Má ale rovnakú účinnosť ako ten, ktorý si kúpite?

Na jar sa ukázalo, že termín zlatej českej ručičky je ešte stále pravdivý. Akonáhle začala platiť povinnosť nosiť rúška (ktoré boli v tom čase nedostatkovým tovarom), sadli sme k šijacím strojom a začali sme si ich navzájom vyrábať.

Spôsoby, ako vyrobiť antibakteriálny gél, alebo sprej na ruky

Podobne tomu bolo aj pri dezinfekčných géloch na ruke , po ktorých za niekoľko dní ostali prázdne miesta v regáloch. Pritom, antibakteriálny gél vo vrecku, alebo v kabelke môže dosť výrazne obmedziť riziko, že ochoriete nejakou (kľudne aj len sezónnou) chorobou. Svoje o tom vedia ľudia, ktorí veľa cestujú, milovníci pouličných reštaurácií (ktorí odmietajú jesť so špinavými rukami) av neposlednom rade aj matky malých detí, ktoré sa s veľkou chuťou prehrabujú v piesku, alebo v hline.

Aby ste už nemuseli čeliť tomu, že si nemáte na verejnosti čím ošetriť ruky, pozrieme sa na spôsoby, ako vyrobiť antibakteriálny gél.

Čo je dezinfekcia na ruke?

Spôsoby, ako vyrobiť antibakteriálny gél, alebo sprej na ruky

Dezinfekčný, alebo tiež antibakteriálny gél na ruke je prípravok, ktorý znižuje prítomnosť cudzorodých a potenciálne nebezpečných látok na dlaniach . Hoci je jeho účinok (často) menší, než pri umývaní rúk teplou vodou s mydlom , jedná sa o šikovného pomocníka, ktorý nám pomáha pri pohybe vonku a na cestách.

Pri jeho výbere a používaní je potrebné dávať pozor na to, aby:

 • Ste si neutreli ruky (gél musí uschnúť, aby mohol fungovať)
 • Mal vyššie percento alkoholu (inak bude mať nižšiu, alebo len veľmi zanedbateľnú účinnosť)

Spôsob, ako gél a sprej používať správne

Je celkom k ničomu si vyrobiť domáci antibakteriálny gél, alebo sprej na ruky, keď potom neviete, ako ho správne použiť. Než sa teda vrhneme na vec (a prezradíme vám pár bežne aplikovaných receptov), povieme si niečo o tom, ako postupovať, aby sa nezmenšoval jeho účinok.

S antibakteriálnym gélom/sprejom na báze alkoholu zaobchádzajte tak, že:

 • Gél/sprej nanesiete do dlane jednej ruky
 • Premiešajte obe ruky
 • Gél/sprej rozdistribuujete do všetkých miest (teda aj medzi prstami a na chrbát rúk)
 • Necháte ho zaschnúť

Tiež dávajte dobrý pozor na to, aby sa nedostal do kontaktu s ohňom . Pravidelne tiež kontrolujte jeho expiráciu a nevystavujte ho príliš vysokým, alebo nízkym teplotám , ktoré môžu znižovať jeho účinnosť.

Spôsoby, ako vyrobiť antibakteriálny gél, alebo sprej na ruky

3 spôsoby, ako vyrobiť antibakteriálny gél/prípravok na ruky

Antibakteriálny prípravok na ruky podľa WHO

Budete potrebovať:

 • 1 hrnček izopropylalkoholu (99%)
 • 1 lyžicu hydrogén peroxidu (3%)
 • 1 lyžičku glycerínu (98%)
 • 65 ml destilovanej vody

Nalejte alkohol do odolnej a dostatočne veľkej nádoby so zobáčikom, alebo výlevkou. (Prípravok sa vám potom bude oveľa lepšie prelievať do fľaštičiek, alebo do pohárov.) K alkoholu pridajte peroxid a glycerín. Túto zmes poriadne premiešajte odolným miešadlom. (Treba starou lyžicou, s ktorou už nebudete jesť.)

Následne odmerajte destilovanú vodu a taktiež ju pomaly zamiešajte do zmesi. Nakoniec vydezinfikujte staré fľaštičky od dezinfekcie na ruky, zložte z nich viečko a prelejte do nich nový dezinfekčný prípravok. Skvele vám poslúži aj vreckový rozprašovač.

Dezinfekčný gél s aloe vera

Budete potrebovať:

 • 1 hrnček izopropylalkoholu (91%)
 • ½ hrnčeka gélu z aloe vera
 • 15 kvapiek tea tree oleja

Na začiatku práce postupujte úplne rovnako, ako v predchádzajúcom prípade. Vezmite odolnú a dostatočne veľkú nádobu so zobáčikom, alebo lievikom a odmerajte do nej alkohol. Odmerajte gél z aloe vera a pridajte ho k nemu. Všetko poriadne rozmiešajte starou lyžicou.

Nakoniec pridajte tea tree olej, ktorý má antibakteriálne účinky. Za normálnych okolností spolu s alkoholom vysušuje kožu, ale aloe vera v tomto prípade funguje ako prirodzený zvlhčovač.

Hotový gél opäť preložte do vyčistených liekoviek od iného antibakteriálneho gélu.

Spôsoby, ako vyrobiť antibakteriálny gél, alebo sprej na ruky

Antibakteriálny sprej s citrónom

Budete potrebovať:

 • 5 kvapiek vitamínu E
 • 3 lyžice hamamelu
 • Vodku (v ideálnom prípade ale 99% izopropylalkohol, ktorý má oveľa vyššiu účinnosť)
 • 5 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
 • 5 kvapiek pomarančového esenciálneho oleja
 • Destilovanú vodu

Vezmite prázdnu (a hlavne vyčistenú) fľaštičku od spreja a dajte do nej vitamín E, hamamel, vodku a všetky esenciálne oleje. Sprej uzavrite viečkom a jeho obsah poriadne pretrepte. (Pokojne 20-30 sekúnd.)

Následne sprej zase otvorte, zalejte ho destilovanou vodou, zase ho zatvorte a 20-30 sekúnd trepte. A máte hotovo.*

*Tento dezinfekčný sprej sa hodí používať len v situáciách, keď si potrebujete rýchlo očistiť ruky od špiny. Oproti receptúram oficiálnych výrobcov, či receptúram WHO nemá schopnosť bojovať proti COVID-19 , alebo proti iným infekčným chorobám.

Do čoho iného ich dať?

Vo vyššie spomínaných receptoch sme veľa hovorili o starých fľaštičkách od antibakteriálnych gélov ao čistých rozprašovačoch a sprejoch.

Vyskúšať ale môžete aj:

 • Starý dávkovač od mydla
 • Vlastné antibakteriálne obrúsky
 • Vlastné antibakteriálne vreckovky

Antibakteriálne vreckovky a obrúsky vyrobíte tak, že si uschováte starú plechovku, alebo obal od vreckoviek s plastovým viečkom a dáte do nich obyčajné papierové utierky. Tie zalejete dezinfekčnou tekutinou a rovnomerne pretrepete obsah.

Skúšali ste niekedy vyrábať vlastnú dezinfekciu na ruke? Ak áno, ako sa vám podarila?

 

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár