Tachykardia alebo keď srdce bije ako o život

Tepová frekvencia sa v priebehu dňa zvyšuje a znižuje na základe toho, čo práve robíme. A súvisieť s ňou môže napríklad aj naše vnútorné rozpoloženie, kedy sa môže srdcový tep zvýšiť napríklad následkom nervozity. Existuje ale aj jav, ktorému sa hovorí tachykardia, a ktorý môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie. Čo by ste o nej preto mali poznať?

Srdcový tep sa v pokoji a pri spánku obvykle znižuje. Počas športu a ďalších pohybových aktivít, ku ktorým patrí napríklad aj fyzicky namáhavá práca, sa naopak zvyšuje. A tak je to úplne v poriadku. Problém je, keď je srdcový tep z dlhodobého pohľadu rýchlejší, než by mal správne byť, pretože sa tým srdce prehnane namáha a to predstavuje dosť závažný problém.

Takému stavu sa hovorí tachykardia. Diagnostikovať ju môže lekár náhodou, napríklad počas rutinnej preventívnej prehliadky raz za niekoľko rokov.

Čo všetko môže rýchlejší tlkot srdca spôsobiť? A ako s ním súvisí palpitácia?

Čo je to tachykardia?

čo je tachykardia

Tachykardia je termín, ktorý označuje rýchlejší tlkot srdca, než je všeobecná norma. Diať sa to môže napríklad preto, že srdcový sval nie je schopný správne pumpovať krv. A ako vieme, to môže byť prepojené s iným vážnym problémom. Paradoxne, silné pumpovanie srdca môže následne spôsobiť nízky tlak, takže môžete pociťovať slabosť a nevoľnosť. V krajnom prípade potom na vás môžu prísť dokonca aj mdloby.

Čo ju spôsobuje?

tachykardia príčiny

Rovnako, ako napríklad zvýšenie krvného cukru, má aj tachykardia spúšťače, ktoré môžu súvisieť s dlhodobým životným štýlom. Pokiaľ ste napríklad často v strese, na činnosť srdca to môže mať negatívny vplyv.

Ďalej môže tachykardiu spôsobiť:

 • Porucha štítnej žľazy
 • Vrodená srdcová vada
 • Užívanie liekov a stimulantov

Následky tachykardie

Tachykardiu sa rozhodne neoplatí podceňovať, pretože môže viesť až k srdcovému zlyhaniu, ktoré môže skončiť aj úmrtím. Tiež sa môže zvyšovať riziko mŕtvice, ktorá môže byť aj smrteľná. Prípadne môže spôsobiť doživotné komplikácie. V neposlednom rade potom existuje niečo ako náhla srdcová smrť.

Ako ju spoznať?

tachykardia príznaky

Jedným z prvých príznakov tachykardie môže byť palpitácia, čo je stav, počas ktorého pociťujete rýchlejší tlkot srdca, ktorý sa nedarí rýchlo upokojiť. Tiež sa môžu objaviť rôzne tepové nepravidelnosti.

Všímajte si tiež:

 • Závraty
 • Točenie hlavy
 • Zadýchávanie
 • Bolesť a tlak na hrudi

Ako postupovať pri tachykardii?

Akonáhle pri sebe zaznamenáte tachykardiu s palpitáciou, čo najskôr zamierte do ordinácie svojho ošetrujúceho lekára, ktorý tento problém dôkladne vyšetrí a stanoví správnu diagnózu. Pri včasnom záchyte je našťastie možné znížiť riziko vážnych problémov a príhod na minimum.

Prečítajte si: Všetko, čo potrebujete vedieť o zápale medzirebrového nervu

Nepřehlédněte:  Priessnitzov zábal - čo je to a ako naňho

Medzi bežné spôsoby liečby patrí nasadenie liekov na srdce. V prípade vážnych problémov však môže byť jediným riešením iba operácia, počas ktorej sa môže urobiť ablácia, alebo sa počas nej zavedie kardiostimulátor. Úplnou samozrejmosťou by mala byť aj úprava životného štýlu.

Existuje prevencia?

Aj keď sa nedá povedať, že tieto tipy pomôžu v sto percentách prípadov, môžu riziko tachykardie v priebehu života znížiť.

Odporúča sa napríklad:

 • Zdravší jedálniček s dostatkom ovocia a zeleniny
 • Pravidelná pohybová aktivita
 • Obmedzenie kofeínu a ďalších stimulantov
 • Umiernená konzumácia alkoholu, alebo úplná abstinencia

Tiež nezabúdajte zmierniť svoju stresovú záťaž, ktorá môže hrať v celej veci aj svoju rolu. Následkom toho by mali byť záchvaty tachykardie málo pravdepodobné.

Mali ste niekedy problémy s tachykardiou? Ak áno, čo vám na nich pomohlo?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár