Tinitus liečba: Ako sa zbaviť pískanie v ušiach?

Hučanie v ušiach môže občas trápiť každého. Napríklad po tom, čo došlo k rýchlej zmene pozície z ľahu do stoja. Prípadne treba pri cestovaní lietadlom. Čo keď je ale zvonenie v ušiach, šumenie v hlave a hučanie v ušiach vašim každodenným chlebom? V tom prípade vás dosť možno trápi niečo, čomu sa hovorí tinnitus. Môže za pískanie v ušiach psychosomatika? A existuje naň nejaká účinná liečba?

Uši a ich správne fungovanie sú pre ľudský druh nevyhnutné. Vďaka nim sa môžeme ľahko vyhnúť nebezpečenstvu, komunikovať aj oceňovať krásu hudobných umeleckých diel. V niektorých prípadoch nám ale môžu spôsobovať množstvo problémov, tým skôr, ak máte tinnitus. Niekedy za ním môže byť Meniérova choroba, nemusí to byť ale pravidlom. V niektorých prípadoch to môže byť bolesť ucha od krčnej chrbtice, zápal v uchu a podobne. Inokedy sa pravú príčinu problému dokonca nepodarí nájsť vôbec.

Samozrejme, ešte je tu psychosomatika, na základe ktorej môže tinnitus znamenať neschopnosť čeliť strachu a neochotu počúvať niečo nepríjemné. Niektoré odvážnejšie vysvetlenia zase stoja na tom, že tinnitus môže znamenať podvedomú túžbu po príjemných chvíľach pri mori, kedy sa o hudobný sprievod stará nespočetné množstvo cikád. (Ak vás ale toto vysvetlenie uspokojí, to necháme na vás.)

Vzhľadom na to, že žiť s pískaním a ďalšími nepríjemnými zvukmi v uchu, nemusí byť príjemné, skúsime sa pozrieť na jeho potenciálne príčiny a na to, čo by vám mohlo trochu uľaviť.

Čo je to tinnitus?

Tinitus liečba: Ako sa zbaviť pískanie v ušiach?

Tinitus je jav, ktorý označuje nepretržité (alebo časté) šumenie, pískanie a hučanie v ušiach. To všetko môže v priebehu rôznych časových intervalov buď zoslabovať alebo zosilňovať. Vo väčšine prípadov pískanie a ďalšie nepríjemné prejavy nespôsobuje vonkajšia príčina, z toho dôvodu ide o psychicky náročný problém, ktorý môže sprevádzať depresia, úzkosť a nespavosť. (Na ňu môžete vyskúšať napríklad melatonín.)

Príčiny zvonenia v ušiach

Tento problém je zaujímavý tým, že lekári môžu, ale tiež nemusia, prísť na jeho spúšťač. Tinnitus je teda pre mnohých stále tak trochu tajomstvom.

Medzi detekovateľné spúšťače môže patriť:

 • Mazová zátka v uchu
 • Zápal ucha
 • Poranenie ucha
 • Prasknutie bubienka
 • Postupná strata sluchu
 • Vystavenie ucha hlasným zvukom (stavba, hlasná hudba, ohňostroj…)
 • Nesprávne držanie tela (tinnitus od krčnej chrbtice…)
 • Neurologické ochorenie (roztrúsená skleróza…)
 • Diabetes, nedostatok vitamínu B12
 • Psychické problémy (stres, úzkosť, depresia…)

A mnoho ďalších. Tiež sa pripravte na to, že akonáhle sa začnete pátrať po príčine , tak zatiaľ čo mazová zátka alebo poranenie ucha sa spozná skoro hneď, iné zdravotné problémy sa môžu diagnostikovať dlhšiu dobu.

Tinitus liečba: Ako sa zbaviť pískanie v ušiach?

Čo tento problém zhoršuje?

Pokiaľ tinnitus máte, rozhodne sa oplatí vedieť, čo ho môže zhoršovať. Vďaka tomu sa vyhnete nepríjemným epizódam a ľahšie ho udržíte pod kontrolou.

Medzi faktory, ktoré majú tendenciu tinnitus zhoršovať, patrí stres. Tiež sa snažte vyhýbať miestam s veľkým hlukom a obmedzte hlasné počúvanie hudby. U ľudí, ktorí majú problémy so sluchom, môže byť dobrým riešením nosenie načúvadiel. V neposlednom rade sa tiež snažte udržiavať správny telesný postoj a posed, pretože vám môže komplikovať situáciu vaša krčná chrbtica.

Tipy, ako sa zbaviť pískania v ušiach

Tinitus liečba: Ako sa zbaviť pískanie v ušiach?

Jedným zo základov liečby je správna starostlivosť o uši. Tie by sa mali v závislosti od aktivity mazových žliaz pravidelne zbavovať nečistôt. Ak je vaše ucho citlivejšie, nepoužívajte klasické vatové tyčinky, ale radšej zvoľte špeciálne ušné spreje, ktoré pomôžu ušný maz ľahko rozpustiť.

V prípade, že sa ukáže, že je na vine ušné infekcie, lekár vám odporučí kvapky na tinnitus a na zápal, ktoré si budete pravidelne kvapkať dovnútra. Infekcii často predchádza nádcha, ktorá sa dostane až k uchu, takže ak na ňu trpíte, môže ísť o jedno z vodítok, ktorého sa môžete pri zisťovaní príčiny tinnitu držať.

V neposlednom rade vám môže lekár odporučiť rehabilitácie a cvičenia, ktoré vám pomôžu odblokovať krk. V tomto ohľade je dôležitý aj pitný režim, pretože s jeho pomocou budete mať dostatočne hydratované svaly. (Ľahšie teda predídete ich tuhnutiu a podobne.) Zdravé potraviny na pískanie v uchu obvykle nezaberajú, ale môžu urobiť dobre zvyšku vášho organizmu, takže by sme ich tiež nezavrhovali.

Ďalej môže pomôcť:

 • Behaviorálna terapia
 • Užívanie liekov
 • Počúvanie vhodných zvukov

Čo sa týka počúvania zvukov, ľudia s pískaním v ušiach môžu dobre reagovať na biely šum (ktorý tradične vydávajú niektoré domáce spotrebiče). V prípade, že vám táto metóda nevyhovuje, vyskúšať môžete aj počúvanie dažďa, spevu vtákov a ďalších zvukov prírody, ktoré môžu zároveň znížiť pociťovanú hladinu stresu.

Pokiaľ je to aspoň trochu možné, snažte sa o svojich problémoch s pískaním a ďalšími nepríjemnými zvukmi v ušiach zveriť aj niekomu zo svojich blízkych. Nápomocný môže byť rozhovor s kamarátom alebo s kamarátkou, prípadne aj s nejakým rodinným príslušníkom, ktorému veríte.

Prevencia pískania v ušiach

Tinnitu sa nedá vždy predchádzať. To ale neznamená, že pre seba nemôžete urobiť vôbec nič. Napríklad sa odporúča chrániť sluch pred hlasnými zvukmi. V prípade, že pracujete v hlučnom prostredí, noste špeciálne ochranné slúchadlá. Tiež sa snažte udržiavať svoje sluchové a pohybové ústrojenstvo v dobrej kondícii.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár