Trypofóbia: Skutočne existuje? Ako sa jej dá zbaviť?

Ak trpíte arachnofóbiou, máte panickú hrôzu z pavúkov. Tiež môžete mať sociálnu fóbiu, ktorá vám znemožňuje hovoriť, alebo jesť pred inými ľuďmi. Prípadne máte tokofóbiu, ktorá je strachom z tehotenstva a pôrodu . Už ste ale niekedy počuli o trypofóbii?

Každý z nás sa niečoho bojí. Ide o prirodzený jav. Väčšinou si pri tom spomenieme na nejakú negatívnu skúsenosť , ktorá nás núti si dávať väčší pozor. Potom sú tu ale fóbie, ktoré v nás vyvolávajú strach aj napriek tomu, že naše obavy nepramenia z reálneho základu . (Ženy s tokofóbiou neboli tehotné, ani nerodili, ľudia s arachnofóbiou neboli nikdy v kontakte s pavúkom atď.)

Trypofóbia: Skutočne existuje? Ako sa jej dá zbaviť?

Zatiaľ čo niektoré druhy fóbií sú známe a oficiálne uznávané, iné sú pre mnohých z nás ako z ríše sci-fi. Buď sa o nich príliš nehovorí, alebo sú takí bizarní, že nepoznáme zo svojho blízkeho, ale ani širokého okolia nikoho, kto by na nich trpel.

Práve to je prípad trypofóbie.

Čo je to trypofóbia

Trypofóbia je fóbia z materiálov, v ktorých sú prítomné dierky, ktoré sú blízko pri sebe . Ako príklad si môžeme vziať jahodu, v ktorej sú priehlbiny, ktoré sú zaplnené semienkami. Zatiaľ čo väčšina z nás tento fakt nijako nerieši, človeku s trypofóbiou by mohol čo i len pohľad na jahody spôsobiť značné problémy.

Je trypofóbia choroba?

Hoci môžu mať niektorí ľudia s trypofóbiou skutočný problém, v skutočnosti nejde o uznanú fóbiu . Je to dané do veľkej miery aj tým, že o nej vieme iba veľmi málo. Nemáme ani veľa poznatkov a štúdií, z ktorých by mohli odborníci vychádzať.

Ako sa zbaviť trypofóbie

Trypofóbia: Skutočne existuje? Ako sa jej dá zbaviť?

Vzhľadom k tomu, že nejde o oficiálnu fóbiu, je pravdepodobné, že sa s ňou budete musieť nejako popasovať sami. (Prípadne za pomoci veľa osvieteného špecialistu.) Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je to, že sa pokúsite vyhnúť spúšťačom vašich nepríjemných pocitov.

Môže ísť o:

  • Jahody
  • Hmyz a jeho fotografie (spúšťačom môže byť veľké množstvo očí)
  • Granátové jablká
  • Bubliny

Ale napríklad aj o rôzne druhy materiálov, ako sú napríklad huby, ktoré môžu mať veľké množstvo dier.

Trypofóbia: Skutočne existuje? Ako sa jej dá zbaviť?

Ďalej pomáha, ak o svojich problémoch začnete hovoriť s ostatnými ľuďmi . Keďže ľudia s týmto typom fóbie môžu byť voči svojmu okoliu uzavretí, najlepšie pre nich bude návšteva psychológa . Prípadne vo svojom okolí vyhľadajte blízkeho človeka, ktorému veríte a požiadajte ho o podporu a pomoc. Akonáhle sa osmelíte, bude pre vás jednoduchšie hovoriť o svojej zvláštnosti aj s novými ľuďmi. Ak je váš stav naozaj vážny, psychológ vás môže poslať za psychiatrom, ktorý vám predpíše sedatíva . Veľmi nápomocné môžu byť aj rôzne techniky na zvládanie stresu . Napríklad mindfulness , alebo vedomé dýchanie .

Nič nepokazíte ani tým, že budete dostatočne spať a zdravo jesť. Tiež obmedzte príjem kofeínu, ktorý by mohol vašu úzkosť ešte prehĺbiť.

Poznáte niekoho, kto trpí neobvyklou fóbiou?

Nepřehlédněte:  Ako začína alkoholizmus: 5 štádií závislosti na alkohole

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/trypophobia – Trypofóbia: Je reálna? A čo ju spúšťa? (anglicky)

https://www.verywellmind.com/trypophobia-4687678 – Trypofóbia: Strach z dier (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/trypophobia-101-beginners-guide/ – Všetko, čo potrebujete vedieť o trypofóbii (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár