Ulcerózna kolitída: Liečba, bylinky a diéta

Ulcerózna kolitída je ochorenie zažívacieho ústrojenstva, ktoré môže dosť zásadne ovplyvniť kvalitu vášho života. Keďže je vaše zažívanie citlivé, je dôležité sa informovať o tom, čo jesť. Strava ale nie je to jediné, na čo by ste mali brať pri zvládaní tejto choroby ohľad, preto sa na všetko podstatné zameriame nižšie.

Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenie čriev, s ktorým sa neradno zahrávať. Keby sme mali zjednodušene popísať podstatu tohto javu, dochádza k tomu, že sa vo vašom vylučovacom trakte začnú robiť vriedky, ktoré sa ďalej šíria zažívacím ústrojenstvom. Najčastejšie zápal začína v konečníku a postupuje telom smerom nahor.

Okrem toho, že sa mení pohyb požitej potravy, môžete zaznamenať aj zmenenú frekvenciu vyprázdňovania. Diagnostika tohto ochorenia je veľmi dôležitá, pretože vriedky môžu krvácať a vylučovať hnis, čo rozhodne neprispieva k dobrému životnému pocitu a zdraviu.

Má ulcerózna kolitída nejaké novinky v liečbe? A funguje na ňu alternatívna liečba?

Príznaky ulceróznej kolitídy

Ulcerózna kolitída: Liečba, bylinky a diéta

Začneme tým, že sa zameriame na príznaky ulceróznej kolitídy, ktoré by ste si mali vo svojom vlastnom záujme všímať. Na úvod ale musíme povedať, že príznaky tohto ochorenia sa môžu u každého chorého líšiť. Zatiaľ čo niekto môže pociťovať napríklad bolesť chrbta, ďalší človek mať tento príznak nemusí.

Najčastejšie ale môžete zaznamenať:

 • Bolesť brucha
 • Početnejšie vydávanie zvukov pri trávení
 • Krv v stolici
 • Hnačka
 • Horúčku
 • Bolesť konečníka
 • Náhly úbytok hmotnosti
 • Podvýživu

Aby toho nebolo málo, ulcerózna kolitída môže mať aj ďalšie sprievodné príznaky, ktoré nemusia so zažívaním ani trochu súvisieť. Menovať môžeme napríklad bolesť kĺbov a ich opuch, problémy s pokožkou, zápaly očí a pupienky a vriedky v ústach.

Príčiny ochorenia

Odborníci sa domnievajú, že ulceróznu kolitídu spôsobuje neobvyklá činnosť imunitného systému. Na vine môže byť ďalej genetika a vplyv životného prostredia.

Diagnostika a liečba

Ulcerózna kolitída: Liečba, bylinky a diéta

Aby mohol lekár potvrdiť vašu diagnózu, budete musieť prejsť pomerne detailným vyšetrením, počas ktorého vás čaká odber vzorky krvi, test stolice, CT, endoskopia, biopsia a pár ďalších vyšetrení, ktoré dokážu lekárovi jasne ukázať, kde spočíva problém. Následne potom môže zvoliť najvhodnejší typ liečby.

Keď sa ochorenie potvrdí, lekár vám odporučí užívanie liekov. Ak je situácia veľmi vážna, nie je vylúčený ani pobyt v nemocnici, po ktorom môže nasledovať operácia. Čo sa týka noviniek, čím ďalej tým viac ľuďom sa odporúča už spomínaná biologická liečba, ktorá bola ešte pred pár rokmi veľmi drahá. Počítajte ale s tým, že neexistuje žiadna šanca na úplné vyliečenie. Hlavným cieľom lekárov je, aby sa podarilo dostať váš zdravotný stav pod kontrolu. (Horšia by ale bola asi rakovina, alebo Crohnova choroba, u ktorých býva liečba aj vývoj ochorenia neistý a trochu komplikovanejší, tak sa na to skúste pozerať aspoň trochu športovo, aj keď je to v prvých momentoch ťažké.)

Alternatívna liečba

Ulcerózna kolitída: Liečba, bylinky a diéta

Na ulceróznu kolitídu sa odporúča diéta a užívanie byliniek. Chorým sa odporúča predovšetkým boswélia a enzým bromelain. Liečbu môže podporiť aj kurkuma a psyllium. V neposlednom rade zvážte používanie kvalitných probiotík. U detí sa o nasadení týchto prostriedkov najskôr poraďte s ich ošetrujúcim lekárom.

Čo sa týka jedálnička, odporúča sa:

 • Strava s nízkym obsahom tuku
 • Zvýšený príjem vitamínu C
 • Zvýšený príjem vlákniny

Úplnou samozrejmosťou je vynechať alkohol a zoznámenie sa s novými receptami. Aj keď to bude z vašej strany vyžadovať veľa úsilia, veríme, že spolu s lekárom sa vám nakoniec podarí dostať vaše problémy pod kontrolu.

Poznáte niekoho, kto trpí ulceróznou kolitídou?

Nepřehlédněte:  Inulín plný vlákniny: Prečo ho milujú diabetici?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis – Ulcerózna kolitída (anglicky)

https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis-take-control/treatment – Možnosti liečby ulceróznej kolitídy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317836 – Jedálny lístok pri ulceróznej kolitíde (anglicky)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3271691/ – Prírodná liečba ulceróznej kolitídy (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár