Vnútromaternicové teliesko: Pre koho je tento typ ochrany vhodný?

V dnešnej dobe, keď berieme milovanie s náprotivkom ako rekreačnú aktivitu, ktorá spôsobuje uvoľnenie a povzbudzuje ducha, musíme myslieť na adekvátnu formu ochrany. Zatiaľ čo niektoré ženy sa spoliehajú na prerušovanú súlož, iné premýšľajú o vnútromaternicovom teliesku. Je ale vhodné pre každú ženu?

Párové aktivity s partnerom sú neoddeliteľnou súčasťou života. Okrem toho, že majú blahodarný vplyv na psychiku, utužujú vzájomné puto, ktoré medzi sebou máte. Avšak, aj keď je plodnosť žien značne preceňovaná ( u mladej ženy je šanca na otehotnenie v čase ovulácie okolo 25% ), nemožno podceňovať náhodu a je potrebné sa chrániť.

Teraz na chvíľu zabudneme na funkčnú ochranu pred prenosom pohlavne prenosných chorôb , ktorou je jednoznačne kondóm a zameriame sa na to, ako zabrániť neplánovanému počatiu s mužom, s ktorým ste v dlhodobom vzťahu.

Vnútromaternicové teliesko: Pre koho je tento typ ochrany vhodný?

Druhov antikoncepcie existuje veľa, ale čoraz častejšie sa hovorí o vnútromaternicových telieskach. Má zmysel ich skúšať?

Čo je to vnútromaternicové teliesko?

Vnútromaternicové teliesko je forma (často) nehormonálnej antikoncepcie. Ide o útvar, ktorý má tvar písmena T , ktorý sa zavádza lekárom do oblasti maternice. V nej vyplní priestor, ktorý by spermie použili na svoj transport k vajíčku. Podľa typu sa môžeme stretnúť s vnútromaternicovými telieskami zo zlata, medi alebo z iných pokročilých materiálov.

Ich výhodou je, že majú pomerne vysokú spoľahlivosť ochrany a žena nemusí myslieť na pravidelné užívanie nejakého preparátu. Na druhú stranu, nejde o vhodnú variantu pre všetkých.

Takto presne to funguje

Či už máte hormonálne, alebo nehormonálne vnútromaternicové teliesko, oba druhy fungujú tak, že blokujú voľný pohyb spermií. Niektoré druhy teliesok vyvolávajú reakciu, ktorá je pre spermie toxická . A keby sa náhodou niečo nepodarilo, táto reakcia vedie k tomu, že nedôjde ani k uchyteniu oplodneného vajíčka.

Iné druhy teliesok fungujú predovšetkým ako bariéra . Ich devízou môže byť aj zahustenie hlienu, ktorý sa stane pre spermie oveľa menej priepustný. (V čase ovulácie je hlien redší ako v iných fázach cyklu.) Životnosť jedného telieska je v poriadku rokov. (Od 3-5 až po 10.)

Vnútromaternicové teliesko: Pre koho je tento typ ochrany vhodný?

Spôsob zavádzania

Inštaláciu vnútromaternicového telieska žena nezvládne bez toho, aby u toho nenavštívila svojho ženského lekára . V prvom rade sa s ním pobavte o tom, aký typ telieska pre vás bude vhodný. Tiež si postrážte, aby ste do zavádzania neotehotneli. V takom prípade by nebolo možné túto akciu vykonať.

Akonáhle príde stanovený termín, váš gynekológ vám zavedie vybrané teliesko cez krčok maternice do maternice . (Čo mnoho žien popisuje ako nepríjemné.) Počas prvého roku tiež počítajte s kontrolami toho, či teliesko sedí tam, kde má.

Výhody a nevýhody vnútromaternicového telieska

Vnútromaternicové teliesko: Pre koho je tento typ ochrany vhodný?

Ako už sme sa zmienili, vnútromaternicové teliesko ako forma antikoncepcie má množstvo výhod, ale aj nevýhod. Preto je dôležité zvážiť všetky pre a proti.

Medzi výhody telieska patria:

  • Efektivita
  • Výdrž
  • Vyberateľnosť (pre prípad, že by ste chceli plánovane otehotnieť)
  • Možné oslabenie menštruácie a menštruačných bolestí (niektoré zdroje dokonca uvádzajú aj možnú ochranu pred endometriózou )

Nevýhodou ale je:

  • Že nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami
  • Nepríjemné zavádzanie
  • Riziko nepravidelnej menštruácie
  • Cena

Niektoré vnútromaternicové telieska navyše spôsobujú silnejšiu a bolestivejšiu menštruáciu. (O čom by vás mal informovať lekár.)

Tento typ ochrany potom nemusí byť vhodný pre ženy, ktoré majú, alebo mali rakovinu krčka maternice, nevysvetliteľne krvácajú alebo trpia pohlavne prenosnou chorobou. V závislosti od materiálu telieska navyše musíte dávať pozor na alergie. V niektorých prípadoch je potom možné aj napriek používaniu vnútromaternicového telieska otehotnieť.

Akú formu ochrany pred otehotnením používate vy?

Nepřehlédněte:  Cesnakopažitku určite nepoznáte. Poďme sa na ňu pozrieť

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/birth-control-iud – Vnútromaternicové telieska (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/womens-health/which-iud-is-right-for-you/ – Ktoré vnútromaternicové teliesko je pre vás to pravé? (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár