Zlatý stafylokok – bežná baktéria, ktorá môže spôsobiť veľké komplikácie

Všetci vieme, že ľudské telo obývajú baktérie. Niektoré z nich sú pre telo prospešné. Napríklad tie, ktoré sú neoddeliteľnou (zdravou) súčasťou našich čriev. Potom ale v našich telách žijú aj tie oveľa nebezpečnejšie. Veľmi problematická je napríklad nákaza zlatým stafylokokom. Čo to je, ako sa to prejavuje a čím presne to škodí vám povieme v dnešnom texte.

Všetci chceme byť zdraví a vitálni. Nie každý sa ale o seba dokáže vzorne postarať. A niekto je jednoducho len obeťou smoly. V poslednej dobe tomu totiž veľmi neprospieva dôkladná hygiena textilných , ale aj jednorazových rúšok . Stačí nevedieť o tom, že máte zlatého stafylokoka na tvári, alebo v nose a môžete si zarobiť na dlhotrvajúce zdravotné problémy.

Teraz teda prichádza k slovu otázka, ako sa zlatý stafylokok na koži, alebo kdekoľvek inde prejavuje a či sa dá nejako liečiť.

Čo je to zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok – bežná baktéria, ktorá môže spôsobiť veľké komplikácie

Zlatý stafylokok je iné meno baktérie Staphylococcus aureus , ktorá patrí do rodu stafylokokov. Je pre ňu typické, že dokáže vyvolávať mierne kožné zápaly. V horších prípadoch je zodpovedná za ťažké otravy , ktoré môžu skončiť aj smrťou pacienta.

Najväčšou zbraňou zlatého stafylokoka je produkcia nebezpečných toxínov , ktoré majú schopnosť zničiť tkanivo. Je ale zaujímavé, že je prirodzene prítomný ako na koži, tak v slizniciach zhruba ⅓ ľudskej populácie.

Čo zlatý stafylokok spôsobuje?

Už z nášho úvodu je vidieť, že zlatý stafylokok je veľmi ťažký súper, ktorého silu sa rozhodne neodporúča akokoľvek podceňovať.

Dokáže vyvolať:

  • Mierne zápaly kože
  • Sepsa z otravy krvi
  • Septický šok
  • Zlyhanie orgánov
  • Nekrotizujúca pneumóniu

Mnohé z týchto problémov môžu byť pre človeka smrteľné. Zvlášť, pokiaľ sa mu nedostane naozaj dôkladnej zdravotníckej starostlivosti. Avšak, aby sme vás trochu povzbudili – niektorí ľudia zlatého stafylokoka majú a vôbec o ňom nevedia . Predovšetkým preto , že môžu mať silný imunitný systém . Problémy sa ale môžu objaviť až v budúcnosti. (Napríklad v seniorskom veku.)

Ako sa zlatý stafylokok prenáša

Zlatý stafylokok – bežná baktéria, ktorá môže spôsobiť veľké komplikácie

Nákaza zlatým stafylokokom sa môže medzi ľuďmi prenášať celkom ľahko. Stačí, keď ste s nakazeným človekom, ktorý má zlatého stafylokoka na koži, v tesnom fyzickom kontakte . Na prenos stačí aj kontakt s nakazeným predmetom . Vzhľadom na to, že sa tomuto nepozvanému návštevníkovi môže dariť v nemocniciach a na ďalších rizikových miestach, prebehol výskum, z ktorého vzišla životnosť baktérie na niektorých materiáloch.

Vďaka tomu vieme, že na hladkej 100% bavlne stafylokok tohto typu prežije 4-21 dní. Na bavlnenom froté, ktoré sa používa na uteráky, prežije 2-14 dní. Na mixe zo 60% bavlny a 40% polyesteru sa zvládne udržať 1-3 dni. Na 100% polyesteru prežije rádovo 1-40 dní. Najhorší je ale polypropylén, na ktorom prežije až nad 40 dní. Problémy so zlatým stafylokokom môžu mať aj ľudia, ktorí žijú vo veľkej skupine (armáda, väzenie…) alebo užívatelia drog.

Aké sú príznaky

Zlatý stafylokok – bežná baktéria, ktorá môže spôsobiť veľké komplikácie

Príznaky prítomnosti zlatého stafylokoka sú rôzne. Veľa to závisí od toho, ako veľmi je situácia vážna a kde presne sa nachádza. Napríklad na koži sa môžu objavovať infikované a začervenané miesta , ktoré sú bolestivé na dotyk .

Vnútri organizmu môže zlatý stafylokok spôsobiť zmätenosť , bolesť na hrudi , zimnicu , kašeľ , bolesť hlavy , dýchavičnosť , problematické hojenie rán alebo napríklad citlivosť a opuchnutie postihnutých častí tela.

Liečba zlatého stafylokoka

Opäť platí, že spôsob liečby veľa závisí od toho, kde presne a aká vážna je infekcia. Väčšinou sa na zlatého stafylokoka predpisujú antibiotiká . Nemusí ale zabrať tá prvá, ktorá lekár vyberie, pretože zlatý stafylokok je voči niektorým rezistentný. Tiež sa zvyčajne odporúča, aby sa preliečili pacientovi najbližší. Je totiž pomerne dosť možné, že boli nakazení. Aj keď o tom nevedia.

U detí (u ktorých sa môže vyskytnúť tiež) sa často pristupuje k strihaniu nechtov na krátko, aby nedochádzalo k škrabaniu ak zanášaniu baktérií za nechty. Tiež je potrebné dodržiavať špičkovú hygienu a nezdieľať s nikým jeho osobné predmety.

Máte, alebo mali ste niekedy zlatého stafylokoka?

Nepřehlédněte:  Lymfatické uzliny

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/10634 – Zlatý stafylokok: Liečba, príčiny a príznaky (anglicky)

https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-get-rid-of-MRSA-in-children – Ako sa zbaviť zlatého stafylokoka (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár