Žlčníková diéta: Kedy je vhodná a aké sú jej pravidlá

Žlčník je vakovitý orgán, ktorý sa nachádza pod pečeňou. Jeho hlavnou úlohou je skladovanie a úprava žlče, ktorá je dôležitá pri procese trávenia. Keďže je ale žlčník pomerne dosť citlivý, môže vás začať v priebehu času bolieť. Prípadne ho môže postihnúť iný zdravotný problém, ktorý vám komplikuje vaše každodenné fungovanie. Mohla by vám s tým pomôcť žlčníková diéta?

Aj keď sa žlčník považuje za normálnu súčasť trávenia, pravda je taká, že ľudské telo ho nutne nepotrebuje na prežitie. (Napríklad v porovnaní s pečeňou, srdcom, obličkami, mozgom a podobne.) U niektorých ľudí teda nemusí mať jeho zlé fungovanie žiadne konkrétne dopady na ich každodenný život. Potom ale tiež existujú tí, ktorí môžu pociťovať bolesti brucha, nadúvanie, zvracanie a nevoľnosť. Keďže sa tak ale môže prejavovať aj podráždený žalúdok, črevná chrípka a ďalšie bežné problémy, nemusí vám byť dlho jasné, čo sa s vami neustále deje.

Keďže žlčník reaguje na kde čo, v prípade nutnosti vám môže uľaviť žlčníková diéta.

Kedy na ňu nabehnúť?

Pokiaľ máte po operácii žlčníka, je úplne jasné, že by ste sa nemali stravovať tak, ako ste to mali vo zvyku skôr. Tiež ju ale môžete vyskúšať pri občasných problémoch so žlčníkom, pretože môže minimalizovať riziko žlčníkového záchvatu a nevoľnosti. Môžete ju vyskúšať aj preventívne, pretože jej základným pilierom je zdravý životný štýl. Nejde ale o nutnosť.

Jedálny lístok pri žlčníkovej diéte

Žlčníková diéta: Kedy je vhodná a aké sú jej pravidlá

Povolené potraviny

Aby pečeňová a žlčníková diéta fungovala, je potrebné, aby ste vedeli, čo je jej základom, ktorého sa potom môžete pri varení a plánovaní jedál ľahko držať.

Medzi povolené potraviny a nápoje patria:

 • Čerstvé ovocie a zelenina
 • Celozrnné výrobky (vrátane cestovín, ryže…)
 • Chudé mäso
 • Nízkotučné mliečne výrobky

Tiež sa zdá, že pravidelné pitie kávy (s kofeínom) by malo znížiť riziko vzniku žlčníkových kameňov . Trochu prekvapivo sa odporúča v malej miere konzumovať aj alkohol, ktorý by mal taktiež v určitom zmysle podporiť normálne trávenie. Vzhľadom na veľké riziko vzniku závislosti by sme to s jeho množstvom ale nepreháňali. (Malé pivo po obede by teda nemal byť žiadny problém. Bábovka môže byť, ale výhodnejšie bude, keď pôjde o nejaký zdravší a ľahšie stráviteľný variant.)

Zakázané potraviny

Najväčším rizikom sú pre žlčníkarov rafinované sacharidy a tuk . Z toho dôvodu by ste si mali odpustiť priemyselne spracované jedlá, mastné jedlá, plnotučné mliečne výrobky (čo môže zahŕňať napríklad aj zmrzlinu) a tučné červené mäso.

Žlčníková diéta: Kedy je vhodná a aké sú jej pravidlá

Kto si musí dávať pozor?

Problémy so žlčníkom môže mať prakticky každý. Riziko ale jednoznačne zvyšuje rodinná anamnéza. Čo sa týka žlčníkových kameňov, väčšie riziko ich vzniku hrozí u žien. Jedným z rizikových faktorov je napokon aj tehotenstvo. Ďalej si musíte dávať pozor na to, aby ste boli dostatočne fyzicky aktívni.

V neposlednom rade zvýšené riziko podstupujú ľudia, ktorí majú nejaký existujúci zdravotný problém. Vymenovať môžeme napríklad:

 • Diabetes
 • Kosáčikovitá anémia
 • Cirhózu pečene

V prípade, že sú vaše problémy so žlčníkom dlhodobé a úporné, je celkom možné, že vám lekár odporučí vybratie žlčníkových kameňov, alebo jeho úplné odobratie.

Krok po kroku

Žlčníková diéta: Kedy je vhodná a aké sú jej pravidlá

Ak vám po prekonanom žlčníkovom záchvate alebo z iných dôvodov lekár naordinoval žlčníkovú diétu, hlavne sa ničoho nebojte. Po niekoľkých dňoch na horkom čaji a suchároch môžete začať opatrne so suchou ryžou, zemiakmi, dusenou zeleninou a mäsom. Dôležité je vyhnúť sa väčšine živočíšnych tukov, nadýmavým a dráždivým potravinám. Zároveň sa odporúča jesť menšie porcie v pravidelných intervaloch. Nabehnutie na žlčníkovú diétu teda nie je také zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Vzorový jedálniček

 • Raňajky: deň staré pečivo s margarínom a nízkotučným syrom.
 • Olovrant: jablko alebo nízkotučný jogurt.
 • Obed: mrkvová polievka, dusené hovädzie s ryžou, kompót.
 • Olovrant: pečivo s chudou šunkou, uhorka bez kôstok a šupky.
 • Večera: lososový šalát s toastami.

Čo si z toho vziať?

Žlčníkovú diétu musia dodržiavať ľudia s chorým žlčníkom. Je vhodná aj pre ľudí, čo majú problémy s pankreasom alebo s črevami. Žlčníkovou diétou nič nepokazíte a môže vám pomôcť schudnúť pár prebytočných kíl alebo znížiť cholesterol, pretože sa v nej vo veľkom obmedzujú živočíšne tuky.

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár