Lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny alebo sú lymfatické uzliny guľovitého alebo oválneho tvaru, približne veľkosti veľkej fazule. Lymfatické uzliny sa nachádzajú v blízkosti veľkých tepien a sú po celom tele. Celkovo je tu približne 450.

Pozostávajú z kôry a jadra. Ich nárast sa prejavuje pri premnožení bielych krviniek a je signálom, že náš imunitný systém bojuje proti infekcii. Najdôležitejšie sú uzliny na krku, pred ušnicou a na zadnej strane hlavy. Slúžia na odvádzanie lymfy z orgánov krku a hlavy. Ďalšie sa nachádzajú v oblasti nad a pod kľúčnou kosťou, tzv. nadlakťové a podklíčkové uzliny, ktoré prijímajú lymfu z hrudníka a hrudnej steny. Zväčšené lymfatické uzliny v podkolennej jamke poukazujú na prítomnosť zápalu v nohe.

Virchowov uzlík

Nad ľavou kľúčnou kosťou sa nachádza aj veľmi špecifická lymfatická uzlina, ktorá je pri zväčšení známa ako Virchowova uzlina a môže tiež indikovať rakovinu žalúdka. Dôležité sú aj uzliny v podpazuší, ktorých zväčšenie môže u žien znamenať rakovinu prsníka.

lymfatické uzliny

Opuchnuté lymfatické uzliny

Ak sú lymfatické uzliny zväčšené, bolestivé alebo začervenané, je dôležité byť v strehu. Lymfatické uzliny sú filtrom, ktorý odstraňuje škodlivé látky z krvi. Sú buď zničené, alebo trvalo uložené v uzloch. Ak dôjde k opuchu, môžu sa niekoľkonásobne zväčšiť a sú ľahko hmatateľné. Príčinou zväčšenia uzlín je zápal, modrina v ich blízkosti alebo nádor. Akútny zápal vedie k ich náhlemu a bolestivému zväčšeniu. Chronický zápal však môže byť bezbolestný.

Ako liečiť opuchnuté uzliny

Ak máte problém s opuchnutými uzlinami dlhodobo, je potrebné navštíviť lekára, ktorý vám urobí ultrazvukové vyšetrenie alebo krvný test. Dôležitá je aj prevencia.

  • obmedziť fyzickú námahu, odpočinok zníži prietok krvi a uvoľní uzliny
  • zvýšite spotrebu cesnaku, je to vynikajúci prírodný liek.
  • zvýšiť pitný režim v podobe čistej a neperlivej vody
  • zvýšiť príjem vitamínov a doplnkov na podporu imunitného systému.
  • prikladajte vlažné obklady na bolestivé uzliny
Nepřehlédněte:  Hypertrofia, alebo hyperplázia prostaty?

lymfatické uzliny

Bolestivé lymfatické uzliny

Bolestivé a zväčšené lymfatické uzliny sa nazývajú lymfadenopatia. Ak sa uzliny počas zápalu zväčšia, vírusy sa v nich rozmnožia a dostanú sa do krvi, niekedy sa objaví bolesť a horúčka. Opuchnuté uzliny na zadnej strane hlavy v úrovni uší často poukazujú na rubeolu sprevádzanú vyrážkou. O niečo nižšie v zadnej časti krku a bližšie ku krku sa uzliny zväčšujú pri toxoplazmóze.

Pri zápale stredného ucha sa zväčšujú uzliny pod ušami. Medzi uchom a okom sa uzliny zväčšujú pri zápale spojiviek a pod čeľusťou pri zápale mandlí. Pri záškrte sú na krku zdurené uzliny. Nad zárodkom naznačujú proces v hrudníku a medzirebrovom priestore. V slabinách ide o ochorenia vnútorných pohlavných orgánov a pohlavne prenosné choroby, ako sú chlamýdiové infekcie, syfilis a herpes vírusy.

Zväčšené lymfatické uzliny sa zvyčajne vyskytujú aj pri infekčnej mononukleóze, pričom prevládajú zväčšené submandibulárne a krčné uzliny. Potom na ovčie kiahne, HIV, syfilis, toxoplazmózu, nádory a iné choroby, pri ktorých nie je prítomná bolesť. Vždy treba venovať pozornosť zväčšeniu uzlín a nikdy tento stav nepodceňovať.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár