Ako sa zbaviť stresu: 9 jednoduchých trikov, ako ho stlmiť

Úzkosť a nervy nás môžu prepadnúť prakticky kedykoľvek. Keď sa im navyše poddáme, môže sa to negatívne odraziť na našej duševnej pohode a na zníženej produktivite. Či už vás trápi celodenná úzkosť, napätie alebo nervozita, v tomto článku sa pozrieme nielen na bylinky na stres, ktoré vám môžu vo chvíľach krízy trochu uľaviť.

Keby existoval nejaký jednoduchý spôsob, ako zvládať stres, potom by bola naša budúcnosť vyložene jednoduchá a ružová. Problém je v tom, že také ľahké to zase nie je. Veľa záleží na tom, aká je stresová záťaž veľká, čo stres vyvolalo a aká je vaša osobná psychická odolnosť. Zatiaľ čo sa teda niekto pod pôsobením stresorov okamžite skladá, ďalšieho položí až sled mnohých negatívnych udalostí, ktoré sú rozložené v dlhšom časovom horizonte.

Prečítajte si: Ako konečne zaspať?

Aj kvôli tomu je dobré vedieť, ako sa stresovou záťažou správne pracovať. Vďaka nižšie uvedeným tipom a trikom ju môžete ľahšie prekonať a tešiť sa na svetlejšie zajtrajšky.

Odpočinok

Ako sa zbaviť stresu: 9 jednoduchých trikov, ako ho stlmiť

Jednou z hlavných zásad boja proti stresu a úzkosti je odpočinok. Predovšetkým preto, že ak ideme na plný plyn, oslabenie v nás môže začať vyvolávať rôzne pochybnosti a strachy, kvôli ktorým sa necítime dobre.

Spánok

Nejde len o to sedieť v kľude a čítať si knihu alebo pozorovať prírodu. Aby ste boli po psychickej aj po fyzickej stránke čo najviac fit, je dôležité nepodceňovať spánok , Ktorý by mal v ideálnom prípade trvať 7-9 hodín.

Prečítajte si: Viete, na čo je dobrý melatonín?

Bylinky proti stresu

V krízovej situácii vám môžu pomôcť aj niektoré bylinky, ktoré dokážu znižovať úzkosť a stresovú záťaž. Veľa obľúbená je v poslednej dobe napríklad ašvaganda, ktorá sa dlhodobo používa v indickej ajurvéde. (Napríklad aj na podporu pamäte.) Vyskúšať ale môžete aj harmančekový čaj, alebo valeriána lekárska. Niektoré z týchto rastlín dokonca fungujú aj ako bylinky na spanie .

Pohyb

Ak máte hlavu plnú čiernu myšlienok, alebo sa dokonca hneváte, nemožno urobiť nič lepšie ako vybehnúť von. Dobrá je primerane dlhá prechádzka. Pomôcť vám ale môže aj jazda na bicykli, beh alebo lekcia bojového športu, počas ktorej zo seba dostanete všetku agresivitu.

Zdravý jedálniček

To, ako sa naše telo a myseľ chová, často súvisí aj s našou životosprávou a jedálničkom. Z toho dôvodu je dôležité do neho zahrnúť dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov a podobne. Na nervy tiež dobre funguje kúsok kvalitnej horkej čokolády.

Pozor na neresti

Ako sa zbaviť stresu: 9 jednoduchých trikov, ako ho stlmiť

Problémy so stresom a úzkosťou môže paradoxne zhoršovať to, čo máme za iných okolností spojené s pozitívnymi udalosťami a pocitmi, ako je napríklad zapálená cigareta (ktorá dokáže niektorých ľudí upokojiť), šálku dobrej kávy alebo pohár vína. Všetky tieto neresti však môžu problémy so zlým duševným rozpoložením ešte zhoršiť. (Kvôli zdravotným a finančným dopadom, rozvoju závislosti alebo pôsobeniu na telo takým spôsobom, že sa zhorší vaša nervozita, úzkosť a nespavosť.)

Písanie denníka

Keď vás niečo ťaží a nemáte sa komu zveriť, môžete sa rozhodnúť písať denník, do ktorého budete zaznamenávať svoje pocity a postrehy. Najlepšie je, keď v priebehu písania nebudete o obsahu oznámenia veľmi premýšľať a na papier prenesiete všetko, čo vám práve prúdi hlavou.

Kreatívna činnosť

Ako sa zbaviť stresu: 9 jednoduchých trikov, ako ho stlmiť

Nie nadarmo sa jednou z terapeutických metód stala arteterapia. Pokiaľ sa necítite vo svojej koži, môžete skúsiť vyjadriť svoje vnútorné pocity tancom. Pomôcť vám môže aj maľovanie. Dôležité je, aby vás vybraná činnosť bavila a cítili ste sa vďaka nej lepšie.

Terapia

Pokiaľ je toho na vás dlhodobo naozaj veľa a máte pocit, že sa prepadáte do čiernej diery, prichádza najvyšší čas na kontaktovanie odborníka. Nemusí ísť vyložene o psychiatra, ktorý môže predpisovať lieky proti úzkostiam, antidepresíva a lieky na spanie. Pomôcť vám môže aj dobrý psychológ alebo terapeut, ku ktorému budete pravidelne dochádzať a budete sa v priebehu každého sedenia učiť, ako so svojimi vnútornými démonmi a ich spúšťačmi správne pracovať.

Aký je váš osvedčený trik, ktorý pomáha pôsobiť proti nadmernej úzkosti a stresu?

Nepřehlédněte:  Hodnoty cukru v krvi: Tabuľka na meranie glykemického indexu

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár